Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

DADP modernizează Slobozia cu pași de melc

La pomul lăudat...

DADP modernizează Slobozia cu pași de melc

La preluarea funcției, directorul Direcției de Administrare a Domeniului Public Slobozia promitea modernizarea municipiului reședință de județ după model european. Acum, în pragul lunii august, străzile orașului arată ca după bombardament, lucrările de întreținere se desfășoară cu încetinitorul, proiectele de modernizare au stagnat, iar asfaltarea străzilor din Car­tierul Slobozia Nouă încă nu a început...

Căldură mare, monșer! E vineri, aproape de prânz, pe strada Unirii în Cartierul Slobozia Nouă. Un buldoexcavator aduce borduri uriașe, de tip Videanu. Vreo 4-5 muncitori, fără echipament de protecție, opintesc cu mâinile goale și le înșiră de-a lungul unui viitor trotuar. Apoi sprijină mioritic lopețile, la umbră... Nu sunt de condamnat, aerul e fierbinte și de nerespirat. Așa arată o zi de muncă pe șantierul deschis recent pe strada Unirii. Prima din cele 5 pe care DADP le va asfalta cu Magnum Contrans SRL, câștigătoarea unei licitații de 2 milioane de lei. La jumătatea străzii, Aneta Baciu, privește îndoită la truda angajaților: «În ritmul ăsta, nu asfaltează până la alegerile din toamnă... Iar rândul nostru o să vină la alegerile viitoare!». Nu e singura. Pe strada Prunului, colț cu Cimitirului, Nae Macovei e împăcat: «E bine că se face... Cam denivelat, dar se face! Eu îi aștept să ajungă la poartă, să-mi lase juma’ de metru stânga-dreapta, să pot să ies cu mașina din curte...». Peste drum, Alexandru Bordei a fost consilier local acum două legislaturi. Acum e pensionar. Se uită lung și oftează: «Bine, rău, să facă! Aici, acum vreo 2 ani, nu puteai duce mortul la groapă... Îl cărai cu tractorul și pe spinare. Dar așa e de când e lumea... Care a putut, a făcut, care nu, s-a uitat și a oftat, ca mine...».

Declarațiile nu țin loc de fapte Lucrările inițiate de DADP nu se reduc doar la șantierul din Slobozia Nouă. În oraș, echipele sunt la muncă. Iar cetățenii sunt informați pe Facebook. «Echipele DADP execută lucrări de modernizare în mai multe zone ale orașului. La această oră, se efectuează lucrări de reparații!». Aceasta este ultima postare, de la sfârșitul lunii. Acum, la sfârșit de iulie angajații DADP sunt epuizați. Pot munci o zi-două, dar nu mereu... La fel și directorul DADP. Din cele 3500 de tone de asfalt pentru «lucrări de întreținere străzi», au fost puse în operă mai puțin de 1000 de tone. Oficial, directorul DADP reclamă lipsa unei freze pentru asfalt. «Am solicitat Primăriei achiziția unei freze proprii. Altfel nu putem face față! Nu o avem, nu putem lucra...» a declarat recent Valeriu Roșca. Proce­du­rile pentru achiziționarea unei freze pentru asfalt durează. În plus, Primăria Slobozia nu are bani pentru această achi­ziție. La fel cum nu are bani pentru un al doilea «tun pentru țânțari» pe care Valeriu Roșca l-a solicitat pentru a finaliza acțiunea de dezinsecție a orașului «în 4 zile în loc de 10». Și de-ar fi doar atât... Dar mai sunt și parcurile, și locurile de joacă pentru copii, și parcările și lucrările de între­ți­nere a spațiilor verzi. Toate solicită timp, management eficient, resurse umane... Iar directorul DADP s-a plictisit de-atâta administrare a domeniului public. E vară, e vremea concediilor...

29 Iulie 2019, 10:50 (1377 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Alocări bugetare de 500000 de lei pentru gropile din asfaltul Sloboziei
Un nou «tun» împotriva țânțarilor
Primăria Slobozia a cheltuit 260 mii de lei pentru locurile de joacă

Comentariile cititorilor:


cetatean:
(31 Iulie 2019, 17:10)
Cum sa nu mearga in pasi de melc un angajat de la echipa lucreaza zilnic la berechet de ani de zile unul la seful de echipa altul pe la T. etc
Ina:
(30 Iulie 2019, 13:14)
 Sa vina DADP-ul si pe strada Garii,spre puscarie poate reda forma normala a unui trotuar care se afla in fata numarului civic 30A.Aici nu mai exista trotuar.Exista un gard viu din tuia.Cel ce locuieste la acel nr.am inteles ca a fost chiar directorul DADP pe vremea primarului PINTER, care l-ar fi si numit cetatean de onoare al orasului. Gardul viu blocheaza vizibilitatea cand se iese cu masina de pe strada Teilor.De fapt nici nu realizezi,cand depasesti strada Closca spre puscarie,ca acolo ar exista vreo strada.
  Poate pentru urmatoarea campanie electorala grupurile partidelor vor observa aceasta incalcare flagranta pe care domnul Caine Rosu(supranume) de la nr.30A a savarsit-o cu aprobarea dansului,probabil,pe cand era la DADP mare sef!
Ion:
(29 Iulie 2019, 14:50)
Oameni buni dar parcu de la V-uri ,pe Aleea Feroviarului cind il amenajări ca mai e  o luna jumate si copii termina vacanta si nimic concret cu 2 leagăne si un balansoar copii stau la rând ca sa le foloseasca numai vorbesc de canapele am ajuns ca părinții sa stam pe borduri ,Alo Primaria,dinu Primar cei care sunt de competență asta va rugam faceti ceva cu acest parc ,,,,,,,
Mary:
(29 Iulie 2019, 13:12)
  În Slobozia, DADP astupă o groaă și lasă neastupată alta. Căminele de canal sunt cu găuri pe lângă ele, ridicate dintr-o parte, iar altele sunt adevărate cratere și capcane pentru participanții la trafic. Îl invit pe domnul director Roșca la o plimbare cu mașina să constate competența lucătorilor din subordine, cât și colitatea lucrărilor.