Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

În Ialomița există un singur medic la 1000 de locuitori!

Curtea de Conturi confirmă

În Ialomița există un singur medic la 1000 de locuitori!

Un raport al Curții de Conturi a României confirmă încă o dată criza de medici cu care se confruntă Ialomița. Calculele arată că în județul nostru există un singur medic la 1000 de locuitori! Auditorii instituției au ajuns la această concluzie în urma unui control tematic ce a vizat gradul de ocupare al spitalelor cu medici specialiști.

Ialomița are nevoie de medici În Ialomița există 4 spitale, cel mai mare dintre ele fiind Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Unitatea medicală are în prezent 29 de medici, fiindu-i necesar încă 20 pentru a funcționa corespunzător. De asemenea, Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești are 11 medici și un necesar de 10 medici, în timp ce Spitalul Orășenesc are 5 medici și are nevoie de tot atâția specialiști pentru a-și desfășura activitatea în cele mai bune condiții. La Urziceni există 21 de medici specialiști, necesarul fiind de 9. În ceea ce privește rețeaua medicilor de familie, aceasta cuprinde 120 de medici, conform contractelor încheiate cu Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița. Necesarul este mult mai mare, în condițiile în care la nivelul județului există localități fără cabinete pentru medicii de familie. Lipsa medicilor cu care se confruntă Ialomița a fost analizată și de auditorii Curții de Conturi a României. Într-un raport detaliat, aceștia au plasat județul pe ultimele locuri la nivel național din punct de vedere al numărului de medici care profesează în spitale sau cabinete medicale individuale. Potrivit documentului oficial, în Ialomița există un medic la 1000 de locuitori. Alte județe al căror număr de locuitori este apropiat de cel al Ialomiței, precum Caraș-Severin sau Sălaj, au însă un număr dublu de medici la 1000 de locuitori! Auditorii au găsit și o posibilă explicație a lipsei de medici. «Se reține faptul că nu există un mod unitar de colaborare între spitale și instituții de învățământ superior medical având în vedere formarea, dezvoltarea și alocarea resurselor umane în sectorul sanitar, dimpotrivă au fost emise doar ordine/ordonanțe în acest sens, fără a se concretiza într-o colaborare viabilă!» se arată în raportul oficial al Curții de Conturi a României.

Acces limitat la Sănătate Pe lângă numărul mic de medici, auditorii Curții de Conturi a României au explicat și faptul că accesul la sistemul medical din Ialomița este limitat. Toate acestea din cauza numărului scăzut de paturi înregistrat în spitalele din județ. În Ialomița există 3 paturi la 1000 de locuitori, în timp ce în alte județe numărul este de 5 paturi la 1000 de locuitori. Principalul efect al lipsei medicilor și al paturilor este reprezentat de sub­finanțarea unităților medicale. Con­form datelor furnizate de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița, Spitalul Județean de Urgență Slobozia, de exemplu, pierde aproximativ 300 mii de lei/lună pentru servicii medicale neefectuate din cauza lipsei medicilor specialiști. Singura soluție pentru depășirea acestui impas o reprezintă modificarea legislației în ceea ce privește recrutarea de personal în sistemul medical.

29 Iulie 2019, 07:50 (1771 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Deficit de medici în spitalele ialomițene

Comentariile cititorilor:


Oier:
(1 August 2019, 12:02)
Medicii n-au condiții de trai confortabil în orașe ialomițene, cum să se-ngroape la țară?!? Au făcut Medicina să măsoare noroiul rural cum era prin anii 70-80? Au dreptate! Plus prostia ialomițeană! E proverbială! La Caraca s-o fi răsturnat căruță cu proști acum 100 de ani. La Slobozia, ziua și căruța...! Mult noroc medicilor adevărați!
Medic:
(1 August 2019, 03:35)
La sloboz , menajera cere paraindarat din chiriile platite de CJ medicilor ? La urziceanca clanul racketilor moldoveni cu usoare cunostiinte medicale nu primesc decit medici dintre ai lor sau agreati de ei ! Si atunci cum sa vina medici in Ialomita ? Nu mai spun de cum sunt tratati de annalfabetii din judeteana de partid sau de birocratii din Casa de safim sanatosi !
Gh. Doja:
(29 Iulie 2019, 15:48)
Dar învățători și profesori aveți în mediul rural? Se vede după rezultatele la examene. Vine una ca proverbiala Gianina sau Romalina și ține ore la orice disciplină. Bineînțeles e și dirigintă! Știu, cu doctorii e mai urgentă treaba, că moare omu, dar din lipsă de profesori....moare mai târziu!
Ene:
(29 Iulie 2019, 14:44)
In mediul rural nu vrea nimeni sa vina..niciun medic nu se incumeta sa locuiasca la tara si sa ingrijeasca bolnavii din sate...bietii de ei daca reusesc sa ajunga in oras e spre binele lor, daca nu, stau fara medicamente pana mor..
Ateu!!:
(29 Iulie 2019, 14:05)
Nu-i nimic, avem preoti si biserici din belsug, 12 ani de religie in loc de educatie sexuala, la ce ne mai trebuie doctori? Baga nenea Vincentiu moaste la manastire si toata lumea-i vindecata.
Medic:
(29 Iulie 2019, 13:08)
La Fetesti suntem mai mult de 11 medici. imi ies 21 doar la o numaratoare sumara
Robert:
(29 Iulie 2019, 12:06)
Și medicii intră in politică, adică intră in troaca porcilor. Tot așa și proferorii! E nevoie de și de politicieni cinstiți și de medici, profesori profesioniști. Totuși, politica îi virusează pe toți.
Horianul:
(29 Iulie 2019, 09:50)
Buna ziua,
La Axintele exista medic, dar refuza sa mearga si in satul Horia, care este la 10 Km de comuna, cu toate ca primaria i-a facut un punct sanitar dotat cu tot ce trebuie.
Pacat de oamenii in varsta si de copii ca nu au asigurata asistenta medicala in anul 2019, pe vremea lui Ceausescu era un medic care venea periodic in localitate.
De fapt s-a distrus totul, nu exista:
- asistenta medicala;
- nu exista politie;
- in curand nu o sa mai existe nici scoala.
Tara lui Papura Voda, asta este Romania.