Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Alcoolul, cel mai mare viciu al ialomițenilor

Alcoolul, cel mai mare viciu al ialomițenilor

O campanie realizată de Direcția de Sănătate Publică Ialomița, sub coordonarea Ministerului Sănătății, scoate în evidență faptul că ialomițenii sunt mari amatori de alcool. În cadrul respectivei campanii s-a avut în vedere evaluarea consumului de alcool în rândul populației din județ.

Peste 300 de ialomițeni chestionați
Ministerul Sănătății a declarat luna iunie Luna Națională de Prevenire a Consumului de Alcool. Astfel, în toată această perioadă de timp, a fost demarată prima campanie națională de evaluare a consumului de alcool în rândul populației. Datele Ministerului Sănătății arată că tot mai mulți români au pro­bleme de sănătate din cauza consumului ridicat de alcool. La nivelul județului Ialomița, campania de evaluare s-a rea­lizat prin Direcția de Sănătate Publică în Slobozia, Fetești și Țăndărei. Parteneri ai campaniei au fost Spitalul Județean de Urgență Slobozia, Centrul Comunitar al Persoanelor Vârstnice Slobozia, Spitalul Municipal Fetești și Spitalul Orășenesc Țăndărei. Cercetarea s-a efectuat în baza chestionarelor AUDIT. Acest chestionar este un instrument științific de evaluare a consumului de alcool, dezvoltat de Organizația Mondială a Sănătății și utilizat în peste 190 de țări din lume, fiind cel mai de încredere instrument pentru diagnosticarea timpurie a unui consum riscant. Specialiștii Direcției de Sănătate Publică Ialomița au chestionat peste 300 de ialomițeni din zonele amintite. În urma răspunsurilor primite, peste 80% dintre persoanele intervievate au declarat faptul că au obiceiul de a consuma frecvent alcool. Mai mult, un sfert dintre cei intervievați au declarat faptul că au probleme de sănătate din cauza consumului de alcool. Pe lângă problemele generate de dependență, alcoolul este factor favorizant în numeroase afecțiuni hepatice, cardiace, vasculare sau chiar psihice.

Judecați pentru consum de alcool Pe lângă problemele de sănătate, consumul de alcool generează chiar și probleme cu legea, mai ales pentru șoferii care se află la volan în stare de ebrietate. O concentrație mai mare de 0,80 miligrame alcool pur în aerul expirat atrage răspunderea penală a celor în cauză. Potrivit portalului instanțelor, just.ro, în Ialomița, de la începutul anului și până în prezent, au fost trimise în judecată 116 persoane pentru că au condus pe drumurile publice în stare de ebrietate.

30 Iulie 2019, 08:05 (1363 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Adolescenții din Ialomița sunt amatori de alcool și droguri
17 mii litri de alcool, marfă confiscată de Vamă
17 mii litri de alcool, marfă confisată de Vamă

Comentariile cititorilor:


Apropo de prostie:
(31 Iulie 2019, 20:57)
Se investeste prea mult in inteligenta artificiala si prea putin in combaterea prostiei naturale..
Cetătean:
(31 Iulie 2019, 19:03)
Alcoolul nu este numai apanajul proștilor, dar mai ales...Din beție te mai trezești, din prostie, niciodată! În țara asta, prostia e mai gravă. Bețivii pot fi mai repede imobilizati și izolați. Proștii sunt mari ștabi și cu ăștia nu te pui, sunt prea mulți. Soluția: tratați prostia prin educație și bună instruire. Va mai scădea și nr bețivilor.
,,Un cetatean'':
(31 Iulie 2019, 16:59)
Mare adevar graiesti !!
De ras:
(30 Iulie 2019, 13:04)
Acoolul (o substanta cu doua oua) este un bun dizolvant, el dizolva si tristetea. In judetele preponderent viticole alcolemia e imprimata direct in permisul de conducere..
Gh. Doja:
(30 Iulie 2019, 12:24)
Problema este că un fost pușcăriaș, om deștept de-altfel, Adrian Năstase, era revoltat că serialul LAS FIERBINȚI nu ne reprezintă ca popor, că nu așa sunt românii...etc. Poate nu sunt TOȚI, dar cei din Ialomița, bat recordul la beție! Leneși, înceți la cap și bețivi din tată-n fiu. LAS FIERBINȚI are personaje din Ialomița: bețivul, leneșul, crva, polițistul bou....Un om gospodar este totuși, unul, bătaia de joc al celorlalți. Bun articolul, bun, serialul foarte realist!
Un cetățean:
(30 Iulie 2019, 10:23)
Problema e ca suntem terminati ca popor,zero la capitolul bun simt,implicare,au muncit Guvernanții câțiva ani sa ne dărâme ca popor,sa ne lase fara identitate,mândrie,Civilizație.s-a reușit distrugerea sistemului de învățământ,s-au subminat instituțiile statului,toată lumea plange ca politia nu face,doctoru nu Muncește,procuroru doarme dar asta e munca dragilor noștri guvernanti care vor ca asistații lor social,rromii ai alte javre sa treacă prin viața nederanjati de instituțiile statului,altfel nu ar putea sa fure ei,i-ar lua lumea la pietre,dar cand ai un popor de bețivi si Analfabeți totul e mult mai usor.
victoria:
(30 Iulie 2019, 09:00)
Problema cea mai grava este ca betivii din sate se duc la circiuma cu masinile lor de mina a zecea se fac crita, zi de zi si peaca cu masinile spre casa fara sa-i opreasca nimeni. Alo, po;itia, pe ce luati banii? Voi stiti aceste lucruri si unde-i gasiti pe neispraviti dar nu faceti nimic.