Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

despre privați și despre bugetari

La unul dintre ghișeele Primăriei, funcționarul te sfidează de la înălțimea unui sa­lariu de 3000 de lei. E puțin și îi creează frustrări. Primarul câștigă de 5 ori banii ăștia și nu face nimic... La Fisc, nici dacă ești pe moarte nu scapi neumilit. Iar salariul de 6000 de lei la prima strigare nu include politețea. Unde mai pui că trebuie și să plătești... Știi tu de ce, nu trebuie să-ți mai spună! Dacă te-a prins un Garcea pe șosea, ești victimă sigură. Pentru 8000 de lei, cât are salariu, e obligatoriu să fii amendat. Mai ales dacă mașina e «pe firmă». Și mai sunt și ceilalți! Șefi de instituții cu salarii de la 10000 de lei în sus, administratori publici care câștigă într-o lună cât alții într-un an, directori de spital care încasează 20000 de lei în timp ce tu mori la ușa de la UPU. Pentru ei toți, și în egală măsură pentru toți angajații sistemului public, cel care lucrează în mediul privat e apriori vinovat. E cancerul, buba neagră... E o oglindă în care bugetarul își descoperă neputința, incompetența, prostia. E răul din cauza căruia angajatul la stat nu se poate bucura de salariu, e necunoscutul care-i tulbură siesta de bugetar, e răul care trebuie stârpit din rădăcină, călcat în picioare, ținut ca pe câini. Și fiecare, fără excepție, trebuie să muncească, Dumnezeii mamii lor de privați, că de-aia sunt salariile mici! Uite-te la ăla! Și-a deschis o afacere în ’97. Construcții! De-atunci a dat faliment de două ori, a vândut apartamentul și a slăbit 40 de kile... Acum a reușit, dar n-are parte de ei! Îl mănâncă un cancer. Uite, aia are butic! Se scoală la 5 dimineața și termină la 11 noaptea. Îți dai seama câți bani face, nenorocita?! Ălălalt are firmă și ia bani de la bancă, așa și-a făcut vila... Boul ăsta de la primul ghișeu e arendaș, are pământ și-n c.r! Cică într-un an, când nu s-a făcut grâul, l-au internat la Voila! Da p-ăla de se plimbă cu Porschele îl vezi? Am auzit că l-a scos la vânzare, că nu-l mai poate plăti... Așa le trebuie, fir-ar ei ai dracu’!, dacă le-a trebuit bani. Că nu se mai satură de ei...

30 Iulie 2019, 12:25 (3924 vizualizări - 23 comentarii)

Citiți și:
Dinu Păturică&comp.
arta ipocriziei
bullying-ul instituțional

Comentariile cititorilor:


Apropo:
(30 Iulie 2019, 22:33)
comandantul politiei isi apara colegi la maxim .puturosi .tac vorbim dupa proces
contribuabil:
(30 Iulie 2019, 21:29)
Asa va trebuie, va meritati soarta.Uitati-lung si plangeti-va soarta.Clanurile de smacheri care freaca menta pupand dosul murdar al primarilor, traiesc bine si va sfideaza. O sa-l implorati pe dumnezeu sa se intoarca un Visinescu ori un Ficior. Dar si cand o venii sa vezi sobolanii si catelele moarte in mijlocul ulitei sa vezi atunci cum vor implora mila. Cat imi doresc brigada de baieti care sa le sparga testele cu barosul.
Șofer:
(30 Iulie 2019, 16:02)
@biriscu. Ce să te angajezi la stat?! Se dă mită. Păi, după aia, stai pe cr și iei bani. In cel mai rău caz, dacă ești la Primărie, trebuie să mai faci ceva! Sunt prea mulți bugetari! Se vor rări curând. Ori, -25% ca atunci.
@BRISCU:
(30 Iulie 2019, 16:01)
Ne-am angaja toti la stat, dar n-avem pile!
Si cand a taiat Base 25%, comparativ cu cei de la privat, a avut de unde si tot atunci unii de la privat au ramas fara slujbe, ca doar era recesiune.Iar acum cei de la privat au aceleasi salarii ca pe vremea lui BASE, iar la stat, dupa cum se vede, salarii uriase.
BRISCU:
(30 Iulie 2019, 14:34)
ANGAJATI-VA , PORUMBEILOR, LA  STAT ! CAND   ,,BASE ''  LE-A  TAIAT 25% ATI TACUT  CA MUTII  MUTILOR!
Cici:
(30 Iulie 2019, 14:27)
Adevarat,dureros de adevarat dar ....atat...!!Daca tot percepeti atat de bine realitatea n ati putea sa ne spuneti si ce dracu este de facut?!!Trebuie facut ceva concret.Eu ma angajez sa va urmez...
Gică:
(30 Iulie 2019, 13:15)
La buget nu se muncește, se iau salarii ,,mici”! La privat, se exploatează omu de către om. În spital, se mai muncește ce se mai muncește, dar în școli, primării, poliție, jandarmi, birouri......nexam! Bugetarii trăiesc din munca celor de la privat, din taxele și impozitele tuturor!
andrei:
(30 Iulie 2019, 12:36)
Sa vin vacanta de SFANTA MARIE. Sa plece tutureii in escapade , ca doar sunt surmenati psihic si mai ales fizic. La cata tartitele au , e de inteles . Hai pa