Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

despre privați și despre bugetari

La unul dintre ghișeele Primăriei, funcționarul te sfidează de la înălțimea unui sa­lariu de 3000 de lei. E puțin și îi creează frustrări. Primarul câștigă de 5 ori banii ăștia și nu face nimic... La Fisc, nici dacă ești pe moarte nu scapi neumilit. Iar salariul de 6000 de lei la prima strigare nu include politețea. Unde mai pui că trebuie și să plătești... Știi tu de ce, nu trebuie să-ți mai spună! Dacă te-a prins un Garcea pe șosea, ești victimă sigură. Pentru 8000 de lei, cât are salariu, e obligatoriu să fii amendat. Mai ales dacă mașina e «pe firmă». Și mai sunt și ceilalți! Șefi de instituții cu salarii de la 10000 de lei în sus, administratori publici care câștigă într-o lună cât alții într-un an, directori de spital care încasează 20000 de lei în timp ce tu mori la ușa de la UPU. Pentru ei toți, și în egală măsură pentru toți angajații sistemului public, cel care lucrează în mediul privat e apriori vinovat. E cancerul, buba neagră... E o oglindă în care bugetarul își descoperă neputința, incompetența, prostia. E răul din cauza căruia angajatul la stat nu se poate bucura de salariu, e necunoscutul care-i tulbură siesta de bugetar, e răul care trebuie stârpit din rădăcină, călcat în picioare, ținut ca pe câini. Și fiecare, fără excepție, trebuie să muncească, Dumnezeii mamii lor de privați, că de-aia sunt salariile mici! Uite-te la ăla! Și-a deschis o afacere în ’97. Construcții! De-atunci a dat faliment de două ori, a vândut apartamentul și a slăbit 40 de kile... Acum a reușit, dar n-are parte de ei! Îl mănâncă un cancer. Uite, aia are butic! Se scoală la 5 dimineața și termină la 11 noaptea. Îți dai seama câți bani face, nenorocita?! Ălălalt are firmă și ia bani de la bancă, așa și-a făcut vila... Boul ăsta de la primul ghișeu e arendaș, are pământ și-n c.r! Cică într-un an, când nu s-a făcut grâul, l-au internat la Voila! Da p-ăla de se plimbă cu Porschele îl vezi? Am auzit că l-a scos la vânzare, că nu-l mai poate plăti... Așa le trebuie, fir-ar ei ai dracu’!, dacă le-a trebuit bani. Că nu se mai satură de ei...

30 Iulie 2019, 12:25 (3850 vizualizări - 23 comentarii)

Citiți și:
Dinu Păturică&comp.
arta ipocriziei
bullying-ul instituțional

Comentariile cititorilor:


Stan Pățitu :
(4 August 2019, 13:43)
Nene, @aron, cu respect! Ești bun cetătean! Pe bune, cei ca tine nu mai sunt. Dacă poți, fă ceva pentru mai bine, dar vezi că te lichidează sistemul mintenaș dacă scoți capu!
PomP PenI Janda:
(3 August 2019, 12:02)
Bă alde lucratori in ANP, pompieri si jandarmerie! Cati avesti al 2 lea job? Neimpozitat,la care va duceti odihniti ca nu va spetiti la serviciul"la stat"? Zi mă Mihai! Cati din colegii tai-subofiteri cel putin,sunt zidari,faiantari,sau repara harburi?Dar la pompieri?Echipe de zidari,fantanari... E rau?? ... Voua nici 10.000 lei nu va ajung. Cu 15 zile lucrate din 30.La privat mergi zilnic,nu doar 8 ore/zi,... Ar fi mult de scris.Hai, pa!Cine va tine sa nu scrieti lejer o demisie. Ca la privat sunt locuri bune.Hai...curaj!
Aron :
(3 August 2019, 11:53)
Singura tara cu un guvern TEMBEL ce a permis ca strategie a dezvoltarii salarii mai mari la bugetari vs mediul privat.Este incredibil dar nu mai mira,avem pensionari si destui idioti ce stampileaza inca voturi in favoarea psd.Meritam copiii plecati/fugiti spre castiguri bune in statele vestice UE.Meritam ca la apelul unui copil batut si violat,politistul,sa iti spuna sa inchizi FARA A PARASI ADRESA RESPECTIVA! De ce mai plangem ca o ducem rau?Candidatii,in campanii zambesc si strang maini.Avem in judet/oras destui cretini ce sunt draguti,amabili, ce nu stiu sa le ceara stat de drept si drepturi. De aceea suntem batjocoriti la ghisee si gazati pe banii nostri in strada.Ati uitat de unde ati plecat! Zici ca ati ajuns in scaunele alea din Elvetia!Grijania mamelor voastre de nesimtiti!
anonymus:
(1 August 2019, 16:01)
Pentru clica bugetareasca, eu am raspuns omului de la penitenciar, nu era un raspuns general...dar, deh, creierul e obosit la unii. Mergeti si cercetati, acele facilitati inca se acorda pentru personalul angajat la penitenciare.
Iar pentru domnu' George, da, exista salarii mari si la privati, din FERICIRE ele se acorda pentru un nivel superior de pregatire, NU PE CUMETRII, NEPOTISME, PILE SI RELATII, cum se obisnuieste la stat.
Lila:
(1 August 2019, 14:21)
Va invitam sa lucrati la stat: mergeti si lucrati la azil, la Camin la Bora, la Movila si o sa nai visati salarii, sporuri, decontarea transportului...
@anonymus?!:
(1 August 2019, 13:18)
Habar nu ai ?! nu mai sunt sporuri la bugetari.............informeaza-te ?1
George:
(1 August 2019, 11:57)
Vedeți ca si in mediul privat sunt salarii foarte bune,mai mari ca la stat dar din păcate se cer niste standarde si pregătire,lucruri pe care cei de va plangeti pe aici clar nu le aveti.
@anonymus:
(1 August 2019, 11:54)
Ai dat un copy paste intr-un articol si ai rezolvat problema,esti departe de adevăr,doar pentru ca ai însirat niste drepturi nu inseamna ca beneficiază toată lumea din sistem de ele.
anonymus:
(1 August 2019, 08:33)
@Mihai Mai lasa-ne cu victimizarea, n-a spus nimeni ca toti bugetarii iau 8000 pe luna, dar poate vrei sa arunci o privire la mediul privat, unde un salariu de 2000 e considerat foarte bun. Si ai uitat sa ne mentionezi si celelalte facilitati pe care vi le ofera statul, hai ca nu ne-am nascut toti ieri. Hai sa vedem:  III – La salariul functiei de baza de adauga sporurile prevazute in mod expres de Anexa nr. VI a Legii cadru nr.153/2017, care raman in cuantumul de la 31 decembrie 2018. – 15% (pana la) spor pentru conditii periculoase sau vatamatoare; – 30% (pana la) sporul pentru munca cu grad ridicat de risc sau, dupa caz, culegere, prelucrare, centralizare, verificare si valorificare a informatiilor sau datelor/situatiilor/documentelor/actelor, investigatii, actiuni si interventie, efectuarea ; – 15% (pana la) din salariul de functie corespunzator spor pentru conditii grele de munca timpului lucrat la locurile de munca respective : IV – Potrivit Legii nr. 293/2004 privind Statutul functionarilor publici cu statut special din ANP, functionarii publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, au dreptul la: – 2.002,03 – 2.051,51 lei/an – uniforma si echipament specific; – 11.680 lei/an (32 lei/zi) – alocatii pentru hrana; – asistenta medicala si psihologica, medicamente, proteze stomatologice si dispozitive medicale destinate recuperarii unor deficiente organice sau functionale, in mod gratuit, in conditiile stabilite prin hotarare a Guvernului) si ale respectarii dispozitiilor legale privind plata contributiei pentru asigurarile sociale de sanatate; – locuinte de serviciu si de interventie gratuire, in conditiile legii, in baza documentelor justificative prezentate; – 50% (pana la) din venitul net realizat lunar pentru compensarea lunara a chiriei, dar nu mai mult decat chiria prevazuta in contractul de inchiriere incheiat in conditiile legii, in functie de venitul net realizat pe beneficiar-agenti si ofiteri; – decontarea cheltuielilor de transport
Mihai:
(31 Iulie 2019, 22:33)
Ar trebui sa va fie rusine,un articol aberant care dezinformeaza si bate câmpii.Lucrez la penitenciarul slobozia,deci sunt inamicul cititorilor vostri.E plin de habarnisti care își dau cu părerea,dar ii invit sa gestioneze o Secție de vreo 110 persoane private de libertate ca nu ii poti numi detinuti,plini de drepturi dar cu putine obligatii,in situația unui sistem subfinanțat unde se face din rahat bici si asteptam sa trozneasca,cam ca la politie.Si remunerația cam 4000 in funcție de luna,dezinformarea de 8000 pentru garcea a scos-o un gazetar de partid plătit pentru minciuni pentru a manipula.Deci daca vreți munca la stat,PNT slobozia va așteaptă cu bratele deschise dragi cititori.Cat despre presa de genu,puneti-va pe articole serioase ca e orașul praf,.
anonymus:
(31 Iulie 2019, 12:02)
Este una dintre marile probleme ale acestei tari, una cu ramificatii diverse in societatea noastra. Se dau salarii mari si fara justificare unor oameni care nu au constiinta unei datorii, a lucrului bine facut si pina la capat. Diferenta asta enorma intre salariile imense si nejustificate acordate unor functionari lenesi, incapabili, obraznici si multi dintre ei corupti, si salariile acordate in mediul privat, unde se munceste din greu pe bani putini, a creat frictiuni masive in societatea noastra care oricum era macinata de lipsuri si frustrari. 
Sa nu ne mai mire ca lucrurile nu merg in tara asta, sau merg doar pentru un grup de oameni, sa nu ne mai mire ca in continuare oamenii vor pleca in masa din aceasta tara. Ne aflam prizonierii propriei nepasari si obediente.
Urmașul lui urmașul lui Sava:
(31 Iulie 2019, 11:08)
În sfârșit un articol bun!
Un cetatean corect:
(31 Iulie 2019, 10:59)
Dezinformare si incitare la ura!!!cine pe cine isi varsa frustrarile??? Un articol de doi bani ca intreg ziarul...auzi garcea cu salariul de 8000 lei!!!!despre ce tara e vorba? Citesc oamenii si va cred...
Xyz:
(31 Iulie 2019, 09:21)
De regula prin institutii sunt o mana de oameni(fara pile) care mumcesc pentru a functiona institutia, restul se freaca toata ziua in piata, daca dati o tura beti vedea permanent cate una de la fisc in piata, lejer isi fac piata. Da si murim la Upu pt ca d -na menajera cu salariul de 20000 nu este interesata de lipsa personalului, de faptul ca un om trebuir sa fie in trei locuri odata.
@haiduc:
(31 Iulie 2019, 08:22)
Pai sa va spun de salariile politistilor locali, care ajung la 6000 lei net. Macar daca isi faceau treaba... Peste tot sunt numai gunoaie si coji de seminte, macar daca s-ar mai plimba si ei, sa disciplineze un pic situatia...