Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Transport public de nivel european cu autobuze închiriate

Promisiuni administrative la Slobozia

Transport public de nivel european cu autobuze închiriate

Administrația locală promite că, începând cu 1 august 2019, slobozenii vor circula «în condiții europene» cu noile autobuze închiriate de Primăria Slobozia. «Bag mașina în garaj și merg cu autobuzul!» a declarat public primarul Adrian Mocioniu. Reamintim că administrația locală a declanșat procedurile legale pentru închirierea a 5 autobuze pentru Serviciul de Transport Public Local. Conform datelor oficiale, costurile pentru asigurarea celor două trasee din oraș se ridică la aproximativ 200000 de lei lunar.

Iadul Nick Touring
La Slobozia, autobuzele firmei Nick Touring cu care autoritățile locale asigură transportul public de călători circulă la intervale de o oră. Autobuze reprezintă un termen convențional, căci în realitate acestea sunt niște microbuze uzate pe care slobozenii le-au botezat «clocitoare». Călătorii sunt înghesuiți ca sar­delele în cutie într-un spațiu impropriu transportului în comun, fără aer condiționat și... fără dreptul de a protesta! Dacă o fac, șoferii devin agresivi și amenință că nu vor mai efectua cursa. Așa că oamenii tac... Vineri, 19 iulie a.c., la Slobozia Nouă, la capăt de linie, eli­berați de presiunea amenințărilor, călătorii spun mereu aceeași poveste: «E groaznic, dar nu avem încotro... Și, când venea la jumătate de oră, parcă mai era cum mai era... Știai că ajungi mai repede, puteai răbda! Dar acum, pe căldura asta, parcă o iei razna... Ne înghesuie ca pe vite și ți-e frică să spui ceva. Rabzi și gata! Noroc că nu mergem prea des cu ele, iar acum e miezul zilei. Dar dimineața ne înghesuim unii peste alții. Și e de înțeles, că oamenii trebuie să meargă la muncă, n-au încotro...». Autobuzele Nick Touring circulă la interval de o oră de mai bine de două luni. Consilierul local Nicu Pericli, cel care controlează firma, a declarat că «lipsa șoferilor» a generat această decizie care încalcă clauzele contractuale. În pofida faptului că nu respectă o serie întreagă de clauze, contractul Nick Touring a fost prelungit până la 31 iulie 2019, dată la care ar urma ca transportul local să fie preluat de către Serviciul de Transport Public Local.

Unde dai și unde se face țăndări
În anul 2018, Primăria Slobozia a înființat Serviciul de Transport Public Local. Existența acestei firme a reprezentat o condiție obligatorie pentru accesarea unei finanțări europene în valoare de 7 milioane de euro pentru achiziționarea a 13 autobuze electrice. La un an distanță, licitația pentru autobuzele electrice este blocată, iar administrația locală se vede obligată să asigure transportul public de călători cu... autobuze închiriate. Conform datelor oficiale, costurile pentru asigurarea celor două trasee din oraș se ridică la aproximativ 200000 de lei lunar, sumă în care este inclusă și chiria celor 5 autobuze urbane de mari dimensiuni. Primarul Adrian Mocioniu nu este deranjat de situație și susține că noile autobuze vor opera pe traseele Slobozia Nouă și Bora începând cu 1 august. «Suntem convinși că aceste termene vor fi respectate! De fapt, sunt atât de convins, încât vă spun de pe acum că la 1 august bag mașina în garaj și merg cu autobuzul. Proiectul a fost gândit pentru a încuraja transportul în comun și acesta rămâne obiectivul nostru principal!». Conform datelor oficiale, autobuzele vor circula la un interval orar de maximum 20 de minute. Pentru a deveni eficiente, noile autobuze ar trebui să transporte peste 1500 de călători zilnic. La acest moment, numărul de călători care utilizează autobuzele Nick Touring nu depășește 1000. În ciuda pierderilor estimate, ad­mi­nis­trația locală va păstra acest sistem până la finalizarea lcitației pentru cele 13 autobuze electrice...

31 Iulie 2019, 07:55 (2604 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
20000 mii de sarmale de Ziua Națională pentru slobozeni
Sancțiuni aplicate Primăriei Slobozia din cauza unui supermarket deschis ilegal
Canalizarea din Slobozia Nouă și Bora nu are finanțare
Administrația Mocioniu plătește 2 milioane de lei anual pentru transportul public
Primăria Slobozia investește 5 milioane de euro în transportul public

Comentariile cititorilor:


MocioBuz:
(13 August 2019, 11:14)
"bag mașina în garaj și merg cu autobuzul" ... ba ej nebun?? o sa fie zilnic primul la scara autobuzului de nu mai avem loc de el! Cum poti sa sa faci astfel de afirmatii sfidatoare la adresa calatorilor si a cetatenilor orasului? Asta inseamna sa fii nesimtit si tupeist ca majoritatea politrucilor. Ar trebui sa se inghiesuie in autobuzul de ora 7 din gara (7:30 de la sl noua) ca sa ajunga la primarie la 8 fara ceva, iar apoi sa plece la ora 17 ca sa-l prinda pe cel care pleaca din gara. Si-ar pata costumele de firma de transpiratie ca nici astea nu au aer conditionat functional. A anuntat un orar decent interval de 20 minute intre curse, insa au fost zile in care nu a functionat nimic, iar cand s-au reluat cursele, interval de o ora sau mai rar. Este clar ca prin incompetenta, prostia si nepasarea de pana acum si-a(u) batut joc de un oras intreg (el si cu sustinatorii: partid, vice primari, consilieri)! Intreb: noi, cetatenii, cum ne putem bate joc de el si acolitii lui? Pe o retea de socializare, nici nu a anuntat bine ca da drumul la transport local si au si sarit cu sutele diversi "cetateni" ca sa-i multumeasca fierbinte; vai de capul lor de lingai si de votanti de doi bani! Astia ne impun incompetentii si lichelele promovate de partide.
Du-te bai mocio la Boc si intreaba-l cum dracu a facut ala pe la Cluj? tot asa a indatorat primaria de nu au mai ramas bani de nimic?
golanie:
(2 August 2019, 11:08)
normal ca e pierdere-angajeaza director cu salariu de senator, 3 dispeceri si 33 de soferi??/pai cati lucreaza efectiv dintre angajatii astia pe 5 amarate de autobuze??nu le ar fi rusine
cetatean:
(1 August 2019, 12:18)
........adica se merge in pierdere ?! la atata chirie de unde se platesc si soferi, contabili, motorina etc?! toate pe spinarea cetateanului. ce sa mai spunem de Groapa ?! Bravo ! Ati facut o treaba buna?!  care transport european ?! 
promisiuni:
(31 Iulie 2019, 19:32)
sa vorbim peste o saptamana.pun pariu ca nu va fi mai bine-tot cu usa deschisa se va circula, fara aer conditionat, tot la intervale mari.nu ne-a anuntat traseul dl primar...ca in primarie e aprobat un traseu, pe teren e altul..credeti ca il vede cineva prin autobuz pe dl primar?/?ma indoiesc...de vorbe e satul orasul-nu se urneste nimic, doar se anunta triumfal pe facebook vreo schimbare si vax albina,praf in ochii fraierilor
propunere: