Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Bugetul Sloboziei, suplimentat cu 530 mii de lei

Ședință de Consiliu Local în luna lui Cuptor

Bugetul Sloboziei, suplimentat cu 530 mii de lei

bonus: Consiliul Local revocă proiectul de hotărâre anti-Vivani Salubritate

În plină vară, Slobozia a înghețat. Investițiile se derulează cu încetinitorul, proiectele finanțate din fonduri europene sunt încă pe hârtie, iar edilii locali se rezumă la declarații patriotarde. În aceste condiții, marți, 30 iulie a.c., în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Local Slobozia, consilierii locali au aprobat o suplimentare de buget pentru investiții cu impact minim asupra comunității.

Bani din economii Conform proiectului de hotărâre, cei 530348 de lei au fost alocați prin redis­tribuirea veniturilor proprii ale muni­cipiului Slobozia. Principalele capitole bugetare afectate de această redistri­buire sunt «autoritățile executive», «învățământul» și «asistența socială». Banii realocați reprezintă, în principal, cheltuieli de capital neefectuate. Printre capitolele bugetare care beneficiază de majorări se numără «ordinea publică și siguranța națională» și «transporturile». Conform declara­țiilor anterioare ale primarului Adrian Mocioniu, aceste rectificări bugetare permit asigurarea investițiilor aferente anului 2019. «Urmă­rim economisirea unor sume care să permită finanțarea investițiilor promise în anul 2019...» a declarat el de fiecare dată pe marginea acestui subiect.

Transportul local ia tot Lista investițiilor «cu finanțare par­țială sau integrală de la buget» aprobată marți, 30 iulie a.c., e scurtă. Iar din cei 530000 de lei redistribuiți prin votul consi­lierilor locali, 460000 de lei vor fi alocați acestor investiții... Este vorba despre «modernizarea transportului public al Municipiului Slobozia». Decizia reamintește faptul că administrația locală continuă cursa pentru sus­ținerea artificială a acestui Serviciu care ar putea permite accesarea a 7 mi­lioane de euro din fonduri europene. În aceste condiții, majoritatea investițiilor care ar fi trebuit finalizate la sfârșitul anului 2019 vor fi amânate pentru anul următor. Interesant e însă faptul că pe lista investițiilor care be­neficiază de alocări bugetare în luna iulie 2019 figurează și Sala de Sport «Andreea Nica»...

Consiliul Local revocă proiectul de hotărâre anti-Vivani Salubritate
Pe ordinea de zi a ședinței Consi­liului Local Slobozia s-a numărat și proiectul privind revocarea Hotărârii nr. 100 din 30 mai 2019, «privind interzicerea deschiderii unor noi acti­vități de depozitare a deșeurilor pe­riculoase și toxice industriale». Reamintim că, la momentul respectiv, Consiliul Local a aprobat acest proiect cu majoritate de voturi, ca urmare a presiunilor publice exercitate de către primarul Adrian Mocioniu.
La loc comanda La data de 30 mai 2019, ca urmare a unor declarații publice făcute de către primarul Adrian Mocioniu, în cadrul Con­siliului Local a fost aprobat un proiect de hotărâre transpartinic ce aducea în discuție «interzicerea sau extinderea construirii unei noi celule de deșeuri periculoase pe teritoriul Sloboziei». Proiectul a fost votat cu majoritate de voturi (singurul care s-a opus a fost viceprimarul Gabriel Mușat!) și s-a dorit a fi o reacție publică a autorităților la demersurile Vivani Salu­britate de a demara o astfel de investiție. Pe 8 iunie 2019, Instituția Prefectului Ialomița a constatat că proiectul de hotărâre este ilegal, acesta încălcând mai multe reglementări legale, printre care și Legea 215, privind administrația publică locală. În aceste condiții, Consiliul Local Slobozia a fost obligat să revoce marți, 30 iulie a.c., proiectul de hotărâre anti-Vivani...
Vivani merge mai departe Scandalul legat de intențiile firmei Vivani Salubritate de a realiza o nouă celulă de deșeuri periculoase la Slobozia a fost declanșat pe 6 mai 2019, în cadrul unei dezbateri publice. La acea întâlnire, primarul Adrian Mocioniu a declarat că va face tot ce-i stă în pu­tință pentru a bloca această investiție. Proiectul de hotărâre aprobat în 30 mai a.c. s-a do­vedit un eșec... Paradoxal, administrația locală refuză să explice public cum a reușit Vivani Salubritate să schimbe regimul de încadrare a tere­nului pe care urmează să se realizeze investiția fără modificarea PUZ. De ase­menea, este inexplicabil faptul că ulterior adoptării acestei ho­tărâri din luna mai, Primăria Slobozia a emis un nou certificat de urbanism pentru Vivani, în care solicită firmei îndeplinirea unor condiții dife­rite față de cele prevăzute inițial...

Doar pentru instituțiile de ordine
Poliția Locală cere 100 de lei/oră pentru utilizarea «poligonului de tragere acoperit»
Consiliul Local Slobozia a aprobat marți, 30 iulie 2019, și tarifele pentru utilizarea «poligonului de tra­gere acoperit» din dotarea Poliției Locale. Reamintim că investiția are o valoare de 700 mii de lei și este funcțională din toamna anului trecut.
O investiție funcțională Demarată în 2017, prima etapă de realizare a poligonului de tragere al Poliției Locale a fost finalizată anul trecut, în luna septembrie. Conform referatului care însoțește proiectul de hotărâre, la acest moment «poligonul de tragere cu armament ușor» este funcțional, el fiind utilizat pentru instruirea personalului instituției: «Chiar săptămâna trecută am avut un exercițiu în poligon... Suntem mulțumiți de rezultate și de investiție! Deocamdată, el va fi utilizat doar de instituțiile de ordine din județ și, la cerere și contracost, de cele din județele vecine...». În funcție de costurile de exploatare, Poliția Locală intenționează să stabilească un sistem de tarifare și pentru firme sau persoane fizice. La acest moment, poligonul este accesibil doar pentru instituțiile de ordine. Tariful de utilizare al poligonului este de 100 lei/oră.
Amortizare în 50 de ani Conform documentației, investiția ar putea fi amortizată în 50 de ani, în condițiile în care poligonul va fi utilizat aproximativ 900 de ore anual. Banii ar urma să fie încasați de către administrația locală, prin Direcția Impozite și Taxe. Scopul principal al utilizării poligonului rămâne însă instruirea personalului militar. «Având în vedere destinația stabilită prin actul normativ, precum și interesul întregii noastre comunități în domeniul menținerii ordinii, liniștii și siguranței publice în Municipiul Slobozia, considerăm util ca poligonul să fie deschis pregătirii periodice a personalului structurii teritoriale a Poliției Naționale, dar și serviciilor de poliție locală din localitățile care se află în apropiere!» se mai arată în Raportul prezentat Consiliului Local.

2 August 2019, 07:50 (2509 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Cântecul de lebădă al Consiliului Local Slobozia
Schimb de terenuri pentru finalizarea complexului comercial din «Pepinieră»
Nota de plată a sensului giratoriu din Slobozia crește la 3,2 milioane de lei
Consiliul Local Slobozia a votat pentru blocarea investiției Vivani Salubritate
Dictatura Vivani scumpește tarifele pentru deșeurile menajere

Comentariile cititorilor:


LOCALA:
(4 August 2019, 13:34)
Care politie locala, daca nici aia municipala nu stie pe ce lume se afla??cum sa se ia de asistati?pai ailalti oricum nu i voteaza pe cine trebuie, baza e in drojdierii platiti din munca fraierilor.eu nu am auzit ca politia locala s aia vreo atitudine undeva,ei se fac ca muncesc, consuma benzina si dorm linistiti si asta, nu pt ca ar fi incompetenti, ci pt ca asa au ordin.nu vedeti ce nenorocire e noaptea in oras?masini cu muzica la maxim, ca deh, nu muncesc sa fie nevoiti sa doarma noaptea ca prostimea, au bani de benzina si de masini scumpe, pe strazi circula tot soiul de dezaxati de care nu s eia nimeni, in schimb, s ate fereasca d zeu sa lasi masina 5 minute parcata ca imediat apare cu procesul verbal-da rnu la aia care fac liniutze.as propune sa desfiintam dracului autoritatile astea ale statului si chiar statul care e cel mai mare hot in romania, sa ne descurcam fiecare dar fara sa i mai finantam.ne luam pistoale sa ne aparam, ca ei nu s in stare de nimic,ne o demonstreaza zilnic.sau mai bine sa plecam cu totii, e ultima solutie pt milioanele de romani care au avut curaj sa plece
Educatie ZERO:
(4 August 2019, 10:33)
Mentinerea ordinii si linistii? Abaza are camere la UGIRA! In parcarea dintre bl 36 si UGIRA sunt cel putin 5 caini in fiecare seara.O parte a latratorilor/muscatorilor au adapost in fosta centrala termica.Ce ordine piblica? Cu "locala"?? Sa plateasca taxe si impozite aia din UGIRA primarule,ca ne ati luat 15 ani din viata cu mizeriile cotidiene ale acestor nesimtiti ocrotiti de legi,masuri sociale,au minori,au majori,au caini,pisici... Ei sunt scutiti de impozite,nu muncesc,sunt bolnavi...!!!Ce legi ne guverneaza???Puscaroasii o duc mai bine decat cei din azil si au mai multe drepturi sociale,astia la fel:primesc bani,se anvelopeaza si izoleaza blocul,totul din banii nostri.Din banii lor si-au luat masini de"fala"-Aufi,BMW...Noi daca nu platim impozitul anual primim somatii...Majorari.Pentru astia din UGIRA doar drepturi... Face o ancheta sa vedeti ce masini detin cei din IGIRA. Asistatii sociali.
K1:
(3 August 2019, 22:28)
cu primarul si cl vivani se joaca de mult dar  ei nu pricep.le-a incercat reflexele altora mai harsiti odata cu majorarea pretului si au vazut nivelul.acum sunt de neoprit.
gogu:
(2 August 2019, 17:27)
Avem toate ingredientele unui genocid: apa nepotabila, aer irespirabil, lipsa locuri de munca ceea ce genereaza pe langa saracie implicit si infractionalitate. Urmeaza cardasiile procurorilor cu interlopii( vezi cum l-au pozat pe ala beat la ei in casa)si ce ne mai ramane de facut?? Sa metgem la UPU ca sa murim la usa lor. Suntem pierduti.
camelia:
(2 August 2019, 17:01)
La aceasta rectificare se adauga 150000 lei bani incasati de la cfp de Tr ,bani pe care ani ii va recupera in urmatorii 10 ani primaria si de la Tu o suma mult mai mica ,. Curtea trebuie sa anunte ANI rapid pentru ca acesti trintori sa nu isi instraineze bunurile. Mociule daca nu incasezi aceste debite vei plati tu aceste debite.Ad oricuum nu le va incasa.
"v'ă'n gură de nesimțiți:
(2 August 2019, 08:00)
La siguranta nationala se adauga duhoarea resimtita in oras?Zona MB 20 pute de dai in hepatita din zona de ecologizare si in restul orasului"multumiri"fabricii de mancare de caini!Daca nu miroase a carne intrata in putrefactie,duhneste cacariseala locuitorilor,ca e gresit proiectul ecologizarii!