Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Disoluția PSD Ialomița

Disoluția PSD Ialomița

Aparent, PSD Ialomița are o rezistență de monolit. Președinte nou, primari nutriți cu PNDL 2, pe Viorica Dăncilă candidat la Prezidențiale... Și totuși se întâmplă ceva! Noi vă prezentăm doar un posibil scenariu...

Toți pentru unul, fiecare pentru el Politica de provincie are o singură miză: alegerile locale! De dragul lor, primarii PSD sunt dispuși să facă orice. Adică l-au acceptat pe Marian Pavel, l-au linșat pe Victor Moraru și au votat-o pe Veorica, deși mirosea de la o poștă a eșec politic... Vorba unuia care a ieșit în sâmbăta aia din 13 iulie de la sediul PSD:
«Pe-asta, nici dacă o votăm toți de două ori nu iese pre­ședinte!». Numai că până la Alegerile Locale mai e cale lungă și timpul scurt. Iar anul viitor nu mai poți păcăli elec­toratul cu brașoave! Trebuie să-i dai ceva, să asfaltezi o stradă-două, să repari gardul la cimitir, să cârpești școala aia care pică pe copii... Și mai sunt și proiectele astea europene care le mănâncă sufletul! Iar ăștia, în loc să îi ajute, le cer hârtii și se laudă că le dau bani. Care bani?, că fără rectificare nici sala­riile din primării nu le mai pot plăti...

Pavel se face că lucrează Aparent conștient de si­tuație, președintele Pavel face ce-a învățat de la Dragnea, care l-a uns în funcție... Adică promite! Te plângi că nu ai bani, Pavel te asigură că îi vei primi la rectificare. Te-ai blocat la minister, Pavel pune mâna pe telefon și te alegi cu promisiunea că «se rezolvă!». Nu poate pro­mite, sună și promite ăla de la capătul celălalt al firului. Secretar de stat, director la AFIR, ministru... de dra­gul lui Pavel, toți zic «da»! Numai că «da» nu e niciodată. Așa că primarii s-au sastisit de-atâtea promisiuni și au început să facă ochii roată și să numere. Pe Moraru n-a avut vână să-l dea afară din partid, bani nu le aduce, firul scurt nu funcționează, bani de investiții nu au... Iar PNL și USR-PLUS vin tă­vălug peste ei, oricât ar fi ei de latifundiari! Bașca faptul c-au auzit că-l pregătește pe Mu­șoiu pentru Consiliul Jude­țean. Păi, d-aia au strâns ei atâta amar de ani? Și-atunci, n-ar fi mai bine să...

2 August 2019, 11:25 (4076 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Ion Măiță, candidatul PSD la funcția de primar al orașului Amara
«Guvernarea locală este o muncă de echipă!»
«Dacă mi se va cere, voi candida la funcția de președinte al Consiliului Județean!»

Comentariile cititorilor:


Un analist:
(3 August 2019, 10:57)
Nu cred ca Musoiu este pregatit de Pavel ptr.CJ( a mai avut acesta o opurtunitate sa vina ca presed.de CJ), dar la cat de comod este sa nu aiba probleme, cred ca ii convine mai mult pozitia pe care o are acum, de a fi parlamentar si de a conduce impreuna cu Pavel.
Valeria:
(3 August 2019, 10:18)
PSD vs PNL au nenorocit Romanii si Romania ! Romanii isi plang soarta cu maimute si institutii bugetare pline ochi de giurucuri, prea departe, prea mult. Au distrus si politizat totul mama lor de banditi ! Este necesara o emotie o scanteie si va fii paradeala totala.
CATI :
(2 August 2019, 17:11)
Apropo de acest taran este cel mai mare colector de taxe pentru partid ,iar principalul sponsor  este TR de la primarie  din Slobozia  ,adica noi cetatenii din oras.
Tandarean:
(2 August 2019, 15:18)
Rau este fratilor ca numai unii ca el au reusit. Vezi primul ministru. Sa ne fereasca bunul Dumnezeu de ma rau.
Gigi:
(2 August 2019, 13:28)
Doamne, cum poti sa mai rabzi sa vezi unde a ajuns asta din Gh Lazar, un taran care nu stia nici sa vorbeasca . Ce s-a ajuns si asta. Daca imi spune cineva acum cativa ani ca ajunge asta senator plecam ,cu tot neamul pana la a 20 spita, din tara.