Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

colapsul incompetenței

Până să moară Alexandra Măceșanu ne era bine. Aproape că reușisem. Sigur, nu ca afară... Dar aveam un stat bazat pe incompetență crasă în care trăiam cu toții liniștiți. Aveam și noi pile, relații, cunoștințe... Exploatam cu toții minciuna, corupția, prostia. Bugetarii aveau salariile pentru care se angaja­seră la stat, corporatiștii făceau afaceri cu statul, pensiile speciale rămăseseră neatinse. Numai cine nu voia nu se descurca. Cine avea principii... Acum însă totul s-a terminat! S-a întâmplat pe tura noastră, aici, acum... Suntem singurii vinovați! Alexandra Măceșanu ne-a dat peste cap iremedia­bil. Bugetarii au des­coperit că alți bugetari in­com­petenți pot permite să li se măcelărească copiii în prime-time ca să nu țină linia ocupată, corpora­tiștii știu acum că softurile pe care le-au vândut statului nu le feresc neves­tele de violatori în serie... Chiar și demnitarii cu girofar la scară se cutremură la gândul că vor da peste un Garcea analfabet, care nu va ști să citească legiti­mația de serviciu, d-apăi să le asi­gure protecția. Și-atunci? Ce-i de făcut? Cine e de vină? Noi nu, cu siguranță! N-am vrut decât să le fie bine copiilor noștri. De-aia furăm, de-aia mințim, de-aia votăm mandat de mandat noi și noi incom­petenți... Numai că lor, copiilor nu le e bine! Mor pentru că le-am amanetat viitorul, mor pentru că i-am trimis la căpșuni în Spania, pentru că le-am ucis visele... Iar mai nou, îi facem carne de tun pentru uzul criminalilor în serie și mor din cauza incompetenței generalizate... Iar dacă acest colaps nu ar fi atât de evident, mai că am accepta-o și pe-asta! Sau, probabil, deja am acceptat-o și nici măcar nu știm...

3 August 2019, 14:15 (3238 vizualizări - 20 comentarii)

Citiți și:
Dinu Păturică&comp.
arta ipocriziei
bullying-ul instituțional

Comentariile cititorilor:


E. M. G. :
(4 August 2019, 02:53)
Dar politia de la noi din Ialomița mai lucrează, dar procurorii din Ialomița mai lucrează. Pai de unde sa lucreze când noi nici șef de inspectorat de politie nu avem și dacă avem doarme pe coada, și chestiunea cu procurorii la fel. Mituitori și șpăgari țin dosarele sub masa sau le clasează. Sau după caz sunt incompetenți.
Steluța :
(3 August 2019, 17:23)
Coruptia ucide,lipsa selecției reale de valori ucide, cu pseudopolitisti, pseudodoctori,falși ingineri, falși functionari in general. Au luat oameni de pe stradă, fara școală, le-au dat uniforme și acum au pretenția să prindă infractori versați sau să ne asigure protecția. Scapă cine poate.
@flori:
(3 August 2019, 17:01)
arafat e singurul din tara asta-desi nu e roman-care isi mai face treaba...el nu gestioneaza banii care trebuia investiti in 112 , nu el face angajarile la 112-a se citi corect-sotiile unora care trebuie sa le capatuiasca si pe ele, desi la origini au cate 8 clase...
Xxx:
(3 August 2019, 16:26)
TOATE INSTITUȚIILE STATULUI SUNT CORUPTE , TOTUL ESTE POLITIC, TOTUL DE LA CAP SE IMPUTE FIX CA PESTELE STS, POLITIE, JANDARMERIE, DNA, DIICOT, DGA, OAMENII CARE NU AU CE CAUTA PE ACELE FUNCTII, CURVELE, NEAMURILE , AGHIOTANTI POLITICULUI, ETC.
Flori:
(3 August 2019, 14:44)
Sistemu 112 nu funcționează,dc domnul Arafat,cel pentru care a iesit lumea in strada nu demisionează?Nu e la primul derapaj având in vedere cum a gestionat cazul "colectiv"si alte situații de urgentă.