Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Gabriel Ionuț Cândea este marele câștigător al evenimentului muzical organizat la Amara

«Trofeului Tinereții» a ajuns în Orăștie

Gabriel Ionuț Cîndea este marele câștigător al evenimentului muzical organizat la Amara

Duminică, 4 august 2019, s-a încheiat cea de a 52-a ediție a Festivalului «Trofeului Tinereții», desfășurat în stațiunea Amara. Anul acesta, marele premiu a fost câștigat de Gabriel Ionuț Cîndea, din Orăștie. Cele două tinere din județul Ialomița, Eleonora Filipoiu și Alina Nădrag, s-au aflat de asemenea printre laureații ediției.

Două seri de muzică ușoară românească
Festivalul «Trofeului Tinereții» Amara, ajuns anul acesta la ediția cu numărul 52, a debutat sâmbătă, 3 august 2019, cu recitalurile celor 12 concurenți care s-au calificat în întrecerea muzicală. Printre aceștia s-au numărat și două tinere din Slobozia, Alina Nădrag și Eleonora Filipoiu, aceasta fiind și cea mai tânără concurentă a ediției. Duminică, 4 august 2019, pe scena din incinta Grădinii de Vară din stațiunea Amara au fost decernate premiile. Mețiunea I i-a revenit Cameliei Trifoi, în timp ce mențiunea a II-a a fost obținută de Alexandru Ovidiu Cucu. Premiul de popularitate a fost obținut de Alina Nădrag, premiul 3 de Catinca Popa, iar premiul 2 i-a revenit Eleonorei Filipoiu. Premiul 1 a fost acordat de către juriu lui Iulian Selea. Marele câștigător al concursului muzical a fost desemnat Gabriel Ionuț Cîndea, din Orăștie. Acesta se află pentru a doua oară în calitate de concurent al Festivalului «Trofeul Tinereții». «Sunt foarte emoționat și mă bucur tare mult de faptul că am câștigat. Pentru mine muzica înseamnă totul. Am revenit la Amara pentru că este unul dintre cele mai serioase festivaluri de gen care se organizează la noi în țară!» a declarat câștigătorul «Trofeului Tinereții».

O ediție banală
Ca și în edițiile precedente, Festivalul «Trofeul Tinereții» a fost transmis în direct de Televiziunea Română, pe postul TVR 2. Slaba organizare a ediției din acest an s-a putut observa chiar și pe micile ecrane, mulți dintre telespectatori reclamând sonorizarea slabă sau lipsa decorurilor. Chiar și organizatorii s-au plâns din cauza «instalației slabe». La toate acestea s-au adăugat și glumele inspide ale prezentatorului Octavian Ursulescu care, înainte de începerea concursului, a fost observat la intrarea în Grădina de Vară vânzându-și cartea pe care a publicat-o pe banii administrației locale din Amara. La fel de lipsită de spontaneitate a fost și colega sa de scenă Alina Ionescu, cunoscută publicului datorită participării la o emisiune de modă, difuzată de un post de televiziune comercial. Mai mult, pe scenă concurenții au interpretat aceleași melodii, auzite an de an la Amara. De asemenea, în fața publicului, președintele Victor Moraru a reamintit tuturor cum sărea gardul Grădinii de Vară, în copilărie, ca să urmărească Festivalul «Trofeul Tinereții». «Vin cu plăcere de ani buni la Amara. Îmi aduc aminte și când săream gardurile să urmărim evenimentul. Nu ne-a certat nimeni niciodată pentru asta. Eu mulțumesc tuturor celor au venit în număr mare să participe la acest spectacol!» a declarat Victor Moraru. Cel mai mare merit îl au însă spectatorii, care au urmărit Festivalul «Trofeului Tinereții» cu sufletul la gură, în ciuda condițiilor meteo. «Pentru mine Amara înseamă copilărie. Vin cu plăcere de fiecare dată. E drept că se putea organiza mai bine, dar eu sunt mulțumită!» ne-a declarat Maria, o doamnă venită special de la București pentru a urmări Festivalul «Trofeului Tinereții» la Grădina de Vară din stațiunea Amara.

4 August 2019, 22:55 (2541 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Amara, la un pas de a 52-a ediție a «Trofeului Tinereții»

Comentariile cititorilor:


Valentin:
(6 August 2019, 06:05)
E bine că mai sunt concurenți la Amara. Calitatea e in cădere liberă. Până la urmă, toți participanții au câștigat câte ceva. Publicul telespectator, s-a mai și amuzat.
Telespectator :
(5 August 2019, 20:36)
Cine este profesionista L. a lui Moraru? Care dintre ele? L sunt mai multe.
Sandu:
(5 August 2019, 15:29)
Bidonari din toată Slobozia, vedeți și judecați jegurile de edili! Fiți telespectatori în sala unde se joacă unii cu viața voastră! Vă meritați soarta!
Maria:
(5 August 2019, 15:20)
Profesionista lui Moraru, L. impiedicata, dar putea Victoras fara ia ? Iar prostu de M. ne vedea telespectatori pe toti, ia crescut capatina prea mare, prostanaci vai de noi
Trofeul 'Moraru":
(5 August 2019, 15:01)
Telespectatori din toate salile, uniti-va!
Ana:
(5 August 2019, 10:37)
Felicitări tânărului câștigător!
Ana:
(5 August 2019, 10:36)
“Telespectatorii din sală”?!??? Numai Mihai Vitezul de la Floci ( autor, Vlad MJ), putea scoate aberația! Idioțenia lui V.F. este mică acum, acesta a vrut să facă beletristică de slugoi... dar Moraru?
Tele(co)spectator:
(5 August 2019, 08:44)
" Vreau sa multumesc telespectatorilor prezenti aici, in aceasta seara"...asa ne-a catalogat primarelul de Amara pe noi, cei care am stat ore lungi in ploaie ca niste simpli spectatori , platitori de bilete, nu saritori de garduri ca pres moraru in tinerete...si, ca o coincidenta, anul acesta  a lipsit Moculescu si a castigat, pe bune, o VOCE EXTRAORDINARA!!!....in rest, a lipsit profesionistul OBREJAN, un adevarat OM de muzica si...alta coincidenta, in juriu a aparut o alta profesionista..