Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

«Grupa 2005», triumf la Memorialul «George Isac»

Fotbal, Unirea Slobozia

«Grupa 2005», triumf la Memorialul «George Isac»

Deși este vacanță, copiii Unirii Slobozia nu au părăsit terenul de fotbal, fiind implicați în nume­roase competiții. «Grupa 2005» a fost angrenată în ultima perioadă în două turnee desfășurate la poalele Tâmpei: Memorialul «George Isac» și «Brașov Coup». În primul turneu, galben-albaștrii au avut o evoluție foarte bună. După o suită de victorii au disputat finala contra Coronei Brașov. A fost un meci aprig, terminat 0-0 și decis de loviturile de departajare, unde Unirea s-a impus cu 5-3. Portarul turneului a fost desemnat slobozeanul Cristian Ciupercă. Tot o finală, însă cea mică, au jucat elevii lui Ion Ionescu la «Brașov Coup». În acest act al competiției au trecut cu 4-1 de Sepsi Sfântu Gheorghe, intrând în posesia medaliei de bronz. De menționat că, în semifinală, ialomițenii au pierdut la penalty-uri în fața celor de la FK Csicksereda, echipă care a câștigat ulterior turneul.

6 August 2019, 10:50 (1965 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Golurile căpitanului Toma
Sub semnul echilibrului
Victoria băncii de rezerve

Comentariile cititorilor:


Parinte grupa 2005:
(22 August 2019, 09:22)
Articolul este despre o grupa care nu a facut Slobozia , sau clubul sa regrete ca ii reprezinta. Este despre copiii ce nu au stiut ce este vacanta si antrenor ce nu l-am vazut plecat in concediu ( nici macar medical - cel ce il cunosc isi amintesc faptul ca era in carje pe teren) . Aceaata grupa a spus si parintii au postat si castigurile cat si infrangerile . Frustrarile ce le purtati nu le mai aruncati in postari despre copii in primul rand. Le puteti spune direct celor ce v-au "deranjat" . Cei ce le puteti inlocui cu laude aduse celor ce inca mai fac ceva in acest oras...tot respectul . Noi , parintii , ne vom sustine mereu copii in ceea ce fac, vom fi mereu alaturi de antrenorul Ion Ionescu de care unii nu aveti loc,multumim presedintele clubului si vom fi mereu recunoscatori unei familii ce a ajutat aceasta grupa neconditionat - Ciuperca Aurelia si Ciuperca Titi
Părinte grupa 2013:
(21 August 2019, 17:46)
Eu am toata stima si respectul pentru acest profesor,pentru implicarea si dăruirea lui.Baiatul meu face antrenament de anul trecut cu dansul.Cand l am adus prima oară era un copil timid dar cu abilități.Acum este un copil ft bun care a învățat să aibă încredere în el si care se descurcă in teren.Asta doar datorită lui.Intoadeauna oamenii care fac performanta sunt barfiti si blamați. Copilul meu il iubeste.Bafta copiilor in turneu! #respectionescu
Alex crăciun :
(21 August 2019, 17:36)
Cum să ne comparăm cu Viitorul, Kinder, Farul, etc? Ei selectioneaza din toată țara! Mereu se va găsi un deștept să arunce cu pietre! Vă ascundeti in spatele unor nickname uri! Dacă aveți coloană vertebrală, puneți vă numele adevărat și asumati vă ce spuneți! Altfel, câinii latră, caravana trece!
Mihaela:
(21 August 2019, 17:34)
Eu am copilul la grupa mică și nu pot spune decât că până acum nu am văzut un om mai dedicat și mai serios în ceea ce face in această meserie decât dl Ionescu. Nu am relații de colaborare, prietenie sau alt gen cu dumnealui, ii respect muncă și copilul meu merge acolo doar datorită dansului. Progresele pe care le-au făcut toți acești copii sunt inimaginabile pentru noi părinții, din plângăcioșii la fiecare antrenament și zeci de aplecări sa ii lege domnul la Siret, că nici asta nu știau, au devenit eroii noștri și domnul este cel căruia i se datorează TOT! Faptul că niște anonimi postează orice, fara a cunoaște amănunte și cate eforturi se fac este fara însemnătate,pentru noi cei care rezemam scaunele pe frig și ploaie că acești copii să-și urmeze visul. Pentru toate eforturile depuse și zâmbetele pe care noi părinții le-am primit, vă mulțumim, domnule Ionescu și va apreciem enorm ! Mesajul este din partea părinților de la grupa mica! Mergem înainte, doar oamenii puternici și buni in ceea ce fac stârnesc astfel de comentarii negative, dacă erați un om șters fără valoare probabil că nu va baga nimeni in seama .
Cititor:
(15 August 2019, 15:26)
Am văzut comentarii vis-a vis de această Grupă 2005, pro și contra. Comentariile nu sunt la adresa copiilor, nu am văzut ca cineva să blameze munca și performanțele lor.(mici, mari - așa e în sport). Toate comentariile au o direcție - antrenorul. Poate aici e de discutat. De ce părinții sunt revoltați? Eu, din afară, înțeleg că valoarea nu este cântărită cu aceeași monedă. În Grupa 2005 sunt câțiva băieți de valoare, timpul va demonstra. Dar mai sunt și alții buni, la alte cluburi...
lupu:
(15 August 2019, 00:46)
aveti foarte mare dreptate: ionescu este acel antrenor cu palmares in judet.amintitiva ca a plecat de la echipa mare cu capul sus si declarand ca el a batut viitorul lui hagi la republicani si b,ca el a promovat unirea in B, dar viitorul abia se infiintase si unirea a provato grupul de jucatori care jucau impreuna de 5ani.grupa 2005 sta pe un butoi de pulbere gata sa explodeze.va urma.......
Pentru parinte:
(13 August 2019, 00:12)
Ai perfecta dreptate, se fac mari diferente intre grupele de copii ! Se spune ca nu sunt jucatori talentați la grupele respective ,pai munceste cu ei ofera conditii , nu antrenament pe teren de handbal ! Ionescu munceste cu ei se duce peste tot, dar de ce se vorbeste doar de grupa lui si doar la victorii?? Pai au fost la turneul de elita au castigat si ei 2 meciuri mari postari pe retelele de socializare,dar ca au pierdut restul de 8 nu au mai scris si la ce scoruri au pierdut! Acum merg la niste turnee amicale cu echipe modeste castiga si ei acolo si vezi domne cei mai buni! De ce de grupele lui Cristea , Tomita, Gheo nu se vorbeste? Cristea are 2 grupe de copii este si antrenor secund la echipa de seniori, munceste de 4 ori mai mult decat Ionescu si ia salariu mult mai mic ! Tomita la fel, se chinuie si el intre munca de la stadion si grupele de copii , Gheo la fel are 3 grupe pe mână el stie saracul cum se imparte ! Dar stati asa ca acele grupe nu au parinti potenti financiar sa dicteze ei ce si cum! Poate de aici si aceasta diferență! Ati inscris echipa a 2a la liga 5 sa joace cu toti taranii, sa va fie rusine, nu ati fost in stare sa inscrieti in campionatul national! MORARULE , tie iti convine ce fac acesti oameni? A mai fost odata înscrisă echipa la liga 5a si dupa 1 an a desființat-o ! Ce experiență sa capete copiii nostrii cu acei oameni care vin beti la meciuri,, in loc sa-i bagi sa joace cu copii de varsta lor care se antrenează , isi doresc sa devina cineva! Mai bine sa jucam cu nea Vasile care a venit acum de la oi, cu nea Iorgu care a venit de la vaci acum 5 minute ! RUSINEEEEEEE
Parinte:
(12 August 2019, 08:51)
In mare parte chiar ai dreptate in ceea ce spui, Salomao, dar sunt de apreciat ce fac copii de la grupa 2005 in frunte cu Ion Ionescu.Problema apare la celelalte grupe, mai mici unde nu se vad deloc progresele, unde implicarea este aproape de zero, unde acelasi Ionescu care spune ca este seful centrului de copii si juniori nu s-a interesat o data de soarta acestor copii, unde dezinteresul pentru performanta este total. Nu cred ca vrea nimeni sa castige toata lumea, la fel cu se spune de grupa lui Ionescu, vrem sa progresam usor usor sa ajungem sa facem ceva cu acesti copii.Degeaba fac antrenamente si jucam doar cu echipele din zona pe care le invingem usor, dar cand mergem la un turneu nu putem sa legam 2 pase. De ce nu se spune in presa si de lucruile astea, de ce nu se spun si infrangerile, chiar si la grupa lui Ionescu.Credeti ca acolo sunt doar victorii???, nu sunt si insuccese, dar nu se spun. Sa nu fie ca un bumerang pt copii de la 2005 aceste laude enorme pe care le aducem lor. Si Adi Cristea are o grupa buna la Unirea, despre acesata grupa de ce nu se vb? sa intelegem oare ca domnul Ionescu vrea sa i-a toate laudele? sau sa intelegem ca domnul Ionescu face doar cum vrea dansul la Unirea Slobozia?? Imi doresc din suflet ca acesti copii de la 2005 sa ajunga sa faca performanta la echipele de seniori pe viitor, prin alte parti nu la liga a 3 a, dar domnul Ionescu si-a facut un renume in a strica o multime de copii talentati, decat in ai face mari fotbalisti, cum de altfel nici macar un junior antrenat de dansul nu a ajuns sa joace macar la liga a 2 a. In concluzie, ar fii bine daca implicarea clublui Unirea Slobozia sa fie la fel pt toate grupele si sa puna piciorul in prag in fata acestui minunat antrenor, Ionescu! P.S pacat de domnul Lemnaru care chiar a facut si face destule sacrificii pentru acest club, dar este greu de unul singur.
Salomao:
(11 August 2019, 09:43)
Sa-i vedem in campionatul u15 ! Degeaba castiga 83828 turnee amicale cu echipe mici ! Sa-i vedem cu Farul cu Viitorul , etc ! Daca au castigat si acolo ..Bravoo, tot respectul , jos palaria in fata copiilor si antrenorilor! ! Si inca ceva: Domnule Lemnaru, copiii nostrii cat vor mai sta la țară împrumutați? Chiar asa nu sunteti capabili sa formați o echipa de juniori republicani? Aveti buget mai mare , tot declarați ca sunt bani !Oare domnul Moraru stie ca majoritatea copiilor din Slobozia nu au sansa sa joace intr-un campionat national pentru ca se asteapta ca grupa lui Ionescu sa ajunga la varsta care le permite a fi inscrisi? Rusine sa va fie ! Faceti diferențe colosale intre generatii, nu dati sansa copiilor sa se afirme, si nu din slobozia neaaparat, din tot județul,sa se faca o selectie! Dar e mult mai usor sa nu muncim sa stam fara juniori republicani, si sa il asteptam pe Ionescu sa vina din spate cu grupa lui gata formată! Mergeți prin judet si faceti selectie , nu mai stati cu mainile in sân si așteptați sa vina banii lunar!