Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Francofonia salvează Slobozia

Francofonia salvează Slobozia

Când nu o face pe analistul politic explicând pedant deriva partidului din care, tehnic vorbind, încă face parte, primarul Adrian are veleități de gazdă. El a fost surprins tăcând lângă un grup de studenți francezi aflați în vizită la Slobozia. Evenimentul este parte a unui program inițiat în urmă cu 16 ani în Bulgaria și se desfășoară în 3 locații partenere: București, Slobozia și Silistra. Municipiul nostru este gazdă datorită înfrățirii cu orașul Silistra. Asta nu l-a împiedicat pe primarul Adrian Mocioniu să se pozeze curajos cu grupul de studenți și să le ofere un pișcot, o apă plată și o caramelă din rezerva strategică a Ginei Palantin, șefa de Protocol a instituției. Po­trivit informațiilor publicate pe Facebook de către administrația locală, stu­denții, «viitorii diplomați și avocați nu au ezitat să adreseze întrebări conducerii administrației pu­blice, despre proiectele locale și necesitatea re­configurării administrative în România, ple­când de la modelul francez de administrare a unui oraș, studiat anul acesta și de primarul Adrian Mocioniu, cu ocazia participării la o conferință în orașul Lyon, Franța». Acuma noi nu susținem că domnul Mocioniu n-ar avea ce să le spună studenților francezi, că doar e primul primar din Slobozia care se poate lăuda cu un tur în trei capitale ale statelor din Asia. Întrebarea care ne macină e alta. În ce limbă a vorbit domnul Mocioniu? Că, la cât îl știm de emotiv, nici translator să fi avut n-ar fi putut explica cum a ajuns el primar. Ori poate l-au ajutat vicele Rudolf și directorul DADP, Valeriu Roșca, că nici ei nu sunt străini de subiect? Dacă sunteți curioși să aflați ce le-a spus, studenții ăștia francezi sunt în oraș până la 1 august... Și zău că i-am întreba noi pentru dumneavoastră, dar ne e jenă să dăm din mâini și să pretindem că vorbim franțuzește!

6 August 2019, 11:50 (1675 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
«Reportaj de declarații» cu primarul Adrian Mocioniu
Aproape 1 milion de lei pentru un loc de joacă în Cartierul Bora!
Contract de 4 milioane de lei pentru piste de biciclete la Slobozia

Comentariile cititorilor:


curiosul:
(7 August 2019, 17:26)
francezii,au in oras o afacere destul de profitabila,dar administratia prefera sa sape gropi in loc sa asigure infrastructura
CHINA:
(7 August 2019, 15:49)
pai daca ia modelul francez, in china ce a cautat???sa dea banii inapoi pe deplasare daca nu are rezultate