Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Autobuzele Primăriei Slobozia circulă fără licență de transport!

Ca la noi, la nimeni

Autobuzele Primăriei Slobozia circulă fără licență de transport!

Inaugurat joi, 1 august 2019, Serviciul Public de Transport al Primăriei Slobozia funcționează fără licență de transport. Lipsa licenței de transport pentru autobuzele închiriate constituie contravenție și poate avea urmări penale...

Legea e pentru alții! Înființat «pe hârtie» în urmă cu câteva luni, Serviciul Public de Transport al Primăriei Slobozia și-a început activitatea cu autobuze de închiriat. În primele zile, vehiculele au circulat cu numere de înmatriculare europene, acestea fiind schimbate la sesizarea cetățenilor. Mai nou însă, descoperim că Serviciul Public de Transport Slobozia funcționează fără... licență de transport! Potrivit declarațiilor primarului Adrian Mocioniu, procedura de autorizare este în curs. «Documentele pentru obținerea licenței au fost depuse, plata a fost efectuată... Există aspecte care ne-au întârziat puțin, unele documente nu au venit la timp! Dar nu se pune problema să funcționam în afara legii...» a declarat primarul Sloboziei, Adrian Mocioniu. Conform legislației în vigoare, efectuarea transporturilor rutiere fără deținerea licenței de transport, licență comunitară sau certificat de transport în cont propriu se sancționează cu amenzi de la 9000 la 12000 de lei.

Nu e prima dată
Nu este prima dată când administrația locală încalcă flagrant legislația în vigoare. În oraș, mai multe bannere aprobate spre montare de către Primăria Slobozia nu dețin autorizații, de asemenea fiind de notorietate modul în care instituția a eliberat o autorizație de construcție ilegală pentru amplasarea statuii ecvestre a lui Mihai Viteazul. Adăugați la aceste exemple gropile ilegale «gestionate» de către DADP, Sărbătorile Sloboziei organizate în baza «acordurilor-cadru» ilegale sau rapoartele Curții de Conturi privind cheltuirea ilegală a fondurilor publice și aveți o imagine apropiată de realitate a modului în care administrația locală înțelege să respecte legea și, mai ales, să ofere un exemplu de respectare a acesteia!

7 August 2019, 17:20 (3309 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Poliția Locală, «bau-bau» pentru populația din Slobozia și Urziceni
Primăria Slobozia vrea să concesioneze iluminatul public
Poliția Rutieră a tras pe dreapta autobuzele Primăriei Slobozia
Administrația Mocioniu circulă într-un singur autobuz!

Comentariile cititorilor:


curiosul:
(9 August 2019, 22:46)
DAR AUTORIZATIA LUI PERICLE DE MOTEL ???????
bingo:
(8 August 2019, 13:45)
Dar cosciugele lui Pericli aveau licenta de transport ??? Macar astea arata cat de cat a mijloace de transport in comun civilizate!!! Sper sa aiba si aer conditionat,iar cei care circula cu ele sa aiba bunul simt,sa pastreze curatenia in ele !!
nemultumitu':
(8 August 2019, 09:12)
Degeaba ,domnule "degeaba" ,Tot incercam sa votam corect! In orasul asta micut cunoastem oamenii si vedem cum se strecoara in diverse partide doritori de imbogatire , Ceea ce ne sperie. E un fel de "pleaca ai nostri,vin ai nostri"Si ne-am saturat si de dat vina pe cei dinainte. Si vedem si cum migreaza de la PSD spre alte partide. Nu conteaza pentru ei ,stanga ,dreapta , impotant e sa fie pe felie!!!!!
nemultumitu':
(8 August 2019, 08:43)
Pentru calator ,ca are sau nu licenta,conteaza mai putin. Conteaza in schimb ca ,in loc de aer conditionat ,baga caldura. Deci....un cosmar !  Soferii nu stiu,sau nu vor ,sa umble la setarile lor,sau autobuzele sunt defecte. Cert e ca asteptam cu nerabdarea iarna.
Basculante cu #puiemsd:
(8 August 2019, 08:18)
Nu doar administratia locala incalca lwgea.A iesit proasta tarii spunând ca e prea stufoasa birocratia si de aceea se merge greu.Psd ul e la guvernare idiotilor si voi ati creat hatisul de documente,aprobari,autorizari,Fezabilitati,faza de proiect,trebuie sa mergi la 5-6birouri sa depui acte,sa astepti aprobari,sa intrebe aia din ghiseul 5 pe aia din ghiseul 9("alea" fiind fata in fata-vezi Trezorerie!)dureaza 10 minute! Tembeli cu genetica de strabism,pupincurism,limbism si nepotism!Panarame!!Acte,apropari,asteptari,amenzi,asta e Romania azi!Primitivism!Manevrele Pericli-Ambrus-ionascu si gasca nu se scriu. Se stiu!
degeaba:
(8 August 2019, 07:30)
Degeaba va inflamati cu totii. Ciuma rosie PSD controleaza totul in tara asta. Si-a pus oameni aserviti si marionete care au ca singur scop sa respecte si sa actioneze numai cum zice PSD-ul ! Uitati-va si la TV pe toate canalele si veti vedea ca intreaga Romanie e o tara distrusa plina de corupti incompetenti care fura permanent, imprumuta tara continu si fac legi doar pentru ei sa scape. DEGEABA comentati fara rost aici ! Puterea voastra e numai la vot !
MMC:
(7 August 2019, 22:27)
Politia rutiera ce face? ISCTR ce pazeste?
Anonim :
(7 August 2019, 21:41)
Pai si Poliția Rutiera ce dracu face??, doarme ca de, "politicul" primeaza in fata legii!!
Anonim:
(7 August 2019, 20:41)
Ultima oara cand le-am văzut nu erau nici măcar înmatriculate în România.