Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Dosare controversate, uitate în sertarele Parchetelor ialomițene

Dosare controversate, uitate în sertarele Parchetelor ialomițene

În ultimii ani, activitatea Parchetelor din Ialomița a intrat într-un con de umbră. Așa se face că cele mai controversate dosare penale zac încărcate de praf în sertarele procurorilor care le anchetează. Încercarea de a obține un punct de vedere din partea instituțiilor cu privire la aceste anchete a fost sortită eșecului. «Cerce­­tările sunt în lucru și nu pot fi oferite informații suplimentare la acest moment!» a fost poziția unanimă a organelor judiciare din Ialomița.

Se întâmplă la Parchetul Slobozia
Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia a fost implicat în ultimul timp într-un controversat scandal pu­blic, după ce unul dintre procurorii din cadrul instituției a amendat ilegal polițiștii care l-au oprit în trafic. Dus în fața comisiei de disciplină și verificat de Inspecția Judiciară, respectivul magistrat a fost suspendat din funcție. Decizia de suspendare a cântărit greu în economia resurselor umane ale Parchetului Slobozia, întrucât instituția funcționează în prezent cu doar doi procurori. Numărul redus de oameni poate fi o posibilă cauză pentru care instituția verifică de 3 ani dosare controversate, fără să ajungă la concluzii în aceste anchete. Cele mai notabile sunt cele care îi au în prim plan pe foștii edili ai orașului, Alexandru Stoica și Valentin Băcanu, acuzați de emiterea unor autorizații falsificate, documente în baza cărora au fost ridicate ilegal mai multe construcții în Bazarul Municipal. Totodată, procurorii din Slobozia încă încearcă să se lămurească dacă Nicu Pericli, patronul firmei Nick Touring, a ridicat sau nu legal construcția amplasată la intrarea în municipiul Slobozia. Tot la categoria «dosare în lucru», Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia încearcă să lămurească situația de fapt în câteva dosare care vizează activitatea desfășurată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Camera de Conturi Ialomița a sesizat procurorii încă din 2014 cu privire la faptul că, sub comanda juristului Vasile Zamfir, unitatea medicală a angajat fictiv mai multe persoane. De notorietate, este și scandalul facturilor plătite ilegal, distruse cu scopul de a li se pierde urmele, de către fostul manager, medicul Vasile Olaru... Reprezentanții actuali al Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia au refuzat să facă vreun comentariu cu privire la situația acestor dosare, precizând că «cercetările sunt încă în curs...».

Liniște la Parchetul Județean
O stare de liniște învăluie și Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița. Cea mai mare unitate de Parchet din județul nostru are în lucru, tot de 3 ani, dosare cu greutate pe care nici acum nu a reușit să le finalizeze. Printre ele se numără și cel al edilului din comuna Gura Ialomiței, care și-a ridicat o casă pe un sit arheologic, aflat la marginea localității. În timp ce procurorii încă investighează sesizarea pe care au primit-o, în speranța că vor obține probele necesare tragerii la răspundere a celor vinovați, edilul Cristinel Lambru a finalizat construcția casei și pare că s-a mutat aici cu întreaga familie. Aceiași procurori încă încearcă să deslușească modul în care fostul primar al comunei Balaciu, Cornel Mihu, a distrus cu buldozerele Cetatea «Helis» din situl arheologic Piscul Crăsani. Pentru cei care nu-și mai amintesc speța, în urmă cu 5 ani, autoritățile locale din Balaciu, în frunte cu primarul de la vremea respectivă a comunei, au fost acuzate de faptul că au sustras ilegal pământ galben din incinta așezării istorice. Intervenția a produs numeroase pagube, zeci de artefacte de o deosebită importanță fiind distruse. Deși există numeroase probe care să de­monstreze acțiunea ilegală a autorită­ților locale, procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița încă mai caută indicii în acest dosar. Tot la stadiul strângerii de probe se află și ancheta deschisă la Valea Măcrișului, acolo unde mai multe localni­ce au primit subvenții din partea Uniunii Europene după ce au declarat în fals că au fost bătute de soți sau concubini. Scan­dalul localnicelor agresate doar pe hârtie este vechi de 3 ani și tot de atâta timp pro­curorii încearcă să se lămurească dacă fe­meile au fost sau nu lovite, așa cum susțin în documentele pe care le-au semnat. Scandalul iscat în Ialomița a ajuns până la porțile Academiei Naționale de Informații «Mihai Viteazul», instituție care a coordonat programul cu finanțare europeană...

Procurori din inerție
Parchetul de pe lângă Judecătoria Fetești nu s-a remarcat niciodată prin anchete care să atragă atenția opiniei pu­blice. Cele mai mari dosare au fost preluate de Parchetul Județean și soluționate, într-un fel sau altul, de procurorii acestei unități. Despre activitatea de cercetare penală a procurorilor din Fetești se poate spune că se desfășoară în pas de melc. Anchetatorii acestei unități de Parchet, într-adevăr puțini la număr, au nevoie de un număr dublu de zile sau de luni pentru a se lămuri într-un banal caz de «furt», de exemplu. Așa se face că până la dispu­nerea unei soluții, pe raza de competență a unității se comit 3 sau 4 furturi simultan, iar cercetarea o ia de fiecare dată de la zero... Cel mai bine cunosc această situație cetățenii din Țăndărei, care s-au săturat să reclame la Poliție și Parchet faptul că gospodăriile le sunt călcate de hoți. Oamenii mărturisesc faptul că nu de puține ori polițiștii pe care i-au chemat la fața locului au ridicat neputincioși din umeri, așteptând să primească undă verde din partea procurorilor să-și poată continua verificările. Mai mult decât atât, pro­curorii din Fetești se încurcă în spețe mă­runte pe care nu le pot finaliza. De notorietate sunt dosarele penale care vizează infracțiuni la regimul rutier, ținute cu anii în sertarele Parchetului, fără a fi dispusă vreo soluție în cazul lor. Anchetatorii de aici încearcă, fără succes, să facă lumină într-un dosar penal deschis în baza unei sesizări făcute de autoritățile locale din Fierbinți Târg. În plângerea înaintată se reclamă o serie de falsuri comise de Iusein Yuksel, fostul edil al orașului Fierbinți Târg...

7 August 2019, 07:55 (2633 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Anchete controversate, «uitate» în sertarele procurorilor ialomițeni
Medii de 7,90 și 9,07 la concursurile pentru șefia Parchetelor din Ialomița
Prim-procurorii noului val

Comentariile cititorilor:


IVAN VIORICA :
(15 August 2019, 23:50)
De 10 ani am făcut plângeri penale la toate parchetele din Romania. Mai grav in instante contra actelor procurorilor Nu am primit Sentințe semnate și motivate.Ministrul justiției d-nul Tudorel Toader nu a putut găsi un procuror care să facă cercetările. Toate parchetele spun "excede competentelor" să facă cercetările. Cu ce se ocupă acești procurori dacă nu să respecte art.131 din Constitutie?Mai grav e că dacă ne adresăm instanțelor de judecată acestea nu cunosc lg.304/2004.Mai mult nu cunosc art.20pc 8ncpp și ne trezim TÂLHARITI de cei ce ar trebui să ne apere.
Pt. MMC:
(8 August 2019, 00:12)
Ce face inspestia judiciara!? Fix o duda sau pe intelesul tuturor, NIMIC. Inspectia judiciara este o alta forma de asi spala slugoi din teritoriu, printre care si Ialomita cu toate haitele de asa intitulati, procurori. Nu-ti pot zice solutia salvatoare ca imi pun in cap lumea pro hotie, dar exista si va venii curand, curand. Din pacate pentru ei la nivel national nemultumirea fata de acesti privilegiati este la cota alarmanta, trebuie decat scanteia (vezi cazul spionului Toches 1989) cand va venii am convingerea ca cei 7 - 9 mii de privilegiati la nivel national, majoritatea # gisti - rezistenti nu vor avea de ales o varianta buna pentru ei ! Lasa timpul sa treaca si vedem cum si care vor mai zburda respirand aerul ialomitei. Sper sa se intample curand explozia maselor contra burgheziei proletare. Am si eu cateva nume de referinta pe care le iubesc de le-as multa zeama de varza si mult plumb sa-si puna la undita de pescuit. O sa fie ....bine
MMC:
(7 August 2019, 22:32)
Trebuie sesizata Inspectia Judiciara din Ministerul Public cu privire la activitatea procurorilor de la Parchetul de pe langa Judecatoria Slobozia!!! Nu e posibil ca acestia sa tina aceste dosare importante pana la prescrierea faptelor!!!
@NORMAL:
(7 August 2019, 18:18)
Dar cu limba romana ce-ai avut?
NORMAL:
(7 August 2019, 15:48)
mi s epare normal, in comparatie cu ce in tara, astea sunt mici gainarii.votati, concetateni, votati in continuare
Gerghina P:
(7 August 2019, 15:21)
Nu ai cum sa-ti gasesti o rezolvare in Procuratura Ialomiteana pentru ca exista trafic de influeta, pentru ca toti sunt niste capuse care sug de la penali urmariti. Clanurile de infractori dau ordine parchetului. Ca sa vedeti ca am dreptate cereti ministerului public informatii despre dosarele penale musamalizate din ultimii 15 ani ale primarului vecin cu Iusein Yuksel. Dosare si plangeri penale multe si toate aranjate de procurori in asa fel incat sa iasa apa de izvor. Amprenta traficului de influenta, anumitor organizatii si abuzurilor a facut inchiderea zecilor de dosare penale. Cazul Caracal a scos la suplafata o minuscula parte a imbecilitatii unor imuni in fata legii. Procurorii din micul orasel Urziceni sunt inca neverificati de sectia speciala de investigare a infractiunilor din justitie, dar daca o vor face tare gadesc ca vor iesi la suplafata multe infractiuni. Abuzuri in serviciu, favorizari ale faptuitorilor, ascundere de probe, grava neglijenta in serviciu, traficul de influenta si nu il ultimul rand coruptie. Parchetarii au ajuns cristosei si dumnezei pe pamant, sau cel putin asa se cred, deocamdata. Prapad in procuratura urzicenilor dar si in judecatorie ! CSM auzi? Existi CSM? Existi tu sectie SIIJ? Dumnezeule mare daca existi iai odata si direct in groapa cu var aruncai. Au distrus sanatatea multor cetateni si familii care au incercat sa spere in acest sistem slugarnic infratorilor cu functii. Specializarea acestor oameni ai legii este acea in prindere hotilor de gaini si nimic mai mult.
TUMOAREA - PSD:
(7 August 2019, 13:29)
Uitate?
Chiar ne cred proști?
Uitarea are prețul ei.
Marcela:
(7 August 2019, 13:11)
4cum sa faca lumina procurorii dun Urziceni in dosare cand ei sunt prieteni cu primarul, primarii. Pata ala de a fost sef la Urziceni cate batiste pe tambal a pus la învatator pentru a nu face puscarie.scarbele dracului.Ia spune bai procurorule golan care esti, care in loc de 2,5 vezi 50.Mizerie multa in dosarele instrumentate de procurorii din Urziceni care lucreaza numai pt. hoti