Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Platforma de gunoi animalier, utilizată ilegal

Se întâmplă la Slobozia Nouă

Platforma de gunoi animalier, utilizată ilegal

La Slobozia Nouă, de ani buni, există o platformă de gunoi animalier. Valeriu Roșca, directorul DADP Slobozia, susține faptul că groapa de gunoi este «închisă», însă oamenii îi sparg lacătul și aruncă în continuare deșeuri. În consecință, numai de la începutul acestui an, Poliția Locală Slobozia a acordat 11 amenzi pe salubritate în acea zonă. Și aceasta nu este singura groapă «ilegală»...

Un depozit necontrolat de gunoi
În urmă cu câțiva ani, auto­ritățile locale au hotărât realizarea unei noi gropi de gunoi în apro­pierea Cartierului Slobozia Nouă. Platforma de gunoi animalier și deșeuri vegetale a fost amplasată în mijlocul câmpului, într-un loc fără curent electric și fără pază. La momentul actual, imaginea este una dezolantă... În plin câmp, lângă groapa de gunoi, bovinele localnicilor pasc pe lângă peturile și pungile luate de vânt și împrăș­tiate pe miriște... Turmele de oi se confruntă, la rându-le, cu aceeași problemă. Drumul până la groapă este unul de pă­mânt și plin de denivelări. Doar căruțele trase de cai se încumetă să ajungă la locație. «Când am venit eu la conducerea Direcției de Adminis­trare a Domeniului Public Slobozia am aflat și de administrarea acestei gropi... Am pus lacătul pe ea și am închis-o! Dar oamenii mi-au spart lacătul și au aruncat gunoi în continuare. Câte lacăte să mai cumpăr? Am avut două gherete, dar lo­calnicii le-au devastat. Au spart geamurile, pereții, le-au pus la pământ...» susține Valeriu Roșca, directorul Direcției de Administrare a Domeniului Public Slobozia.

Fonduri și pază pentru gunoi
Fiind în administrarea DADP Slobozia, directorul Valeriu Roșca are nevoie de bani pentru a atinge statutul de bună funcționare a platformei de gunoi animalier, conform standardelor europene. «În primul rând, groapa de gunoi trebuie golită în totalitate... În al doilea rând, trebuie asigurat curent electric, un program stabilit de funcționare, o taxă de aruncare a deșeurilor, pază, cât și un regulament bine stabilit! Nu poți să aduci și peturi și hârtii împreună cu gunoiul anima­lier. Groapa de gunoi de la Slobozia Nouă are nevoie de mulți bani... Numai proiectul pentru iluminat public costă câteva zeci de mii de lei. Mo­mentan, acolo este o problemă pentru care nu avem fonduri...» subliniază Valeriu Roșca. În plus, în luna aprilie 2019, în urma unui control al Gărzii de Mediu Ialomița, DADP Slo­bo­zia a fost obligat să strângă gunoiul în cel mai scurt timp posibil. Problema banilor și a cetățenilor care tot aruncă gunoiul i-a determinat pe polițiștii locali să acționeze. Astfel, pentru în­cercarea de a împiedica depozitarea necontrolată a deșeurilor în alte zone decât cea amenajată, Laurențiu Abaza, directorul Po­liției Locale Slobozia a luat atitudine: «De la începutul acestui an, Poliția Locală Slobozia a acordat 15 sancțiuni, dintre care 11 amenzi au fost acordate pe salu­britate... Platforma de gunoi animalier de la Slobozia Nouă este închisă, dar oamenii tot vin să arunce gunoiul acolo...» susține Laurențiu Abaza, directorul Poliției Locale Slobozia.

Platforma de gunoi animalier de la Slobozia Nouă nu este singura groapă de gunoi care funcționează ilegal. «În zona de Nord a Municipiului Slobozia, lucrătorii DADP au găsit tone bune de azbest aruncate pe câmp. Primăria Slobozia a plătit gunoiul, iar DADP Slobozia a ajutat la ridicarea acestuia!» afirmă Valeriu Roșca, directorul DADP Slobozia. În plus, în zona Cartierului Gării Noi, există aceeași situație... Mormane de gunoi. Și acolo trebuie făcut curat...

7 August 2019, 12:20 (1131 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


minciuni:
(7 August 2019, 15:46)
nu s-a aplicat nici o amenda pe tema asta, pentru ca, tacit, sunt tolerati crescatorii de animale in cartier de municipiu, fiind un bazin electoral binecunoscut prin culoarea rosie....se minte cu stil, se minte continuu, cartierul e uitat de autoritati, fiindca aici doar fraierii care muncesc platesc acele impozite de municipiu, ceilalti, asistatii, beneficiaza de mancare de la cantina sociala, ajutoare sociale, nu platesc impozite, desi cresc lighioane rau mirositoare.bietii politisti locali nu au putere, nu pot face nimic, pt ca au ordin sa taca.o astfel de problema sar fi rezolvat urgent, dar nu cumva primaria e in cardasie cu mediul??daca se dadea amenda, nimeni nu mai ducea, si daca nu au bani de amenzi, sa munceasca, tatica, in folosul comunitatii ca de baut beau din banii nostri.ce nu se stie este ca multi ard gunoiul ala in curti si ne sufoca pe toti...autoritati doar pe salarii mari, in rest, am vazut cu totii de ce sunt in stare.rusine sa va fie, ma mir cum aveti obraz sa mai stati acolo
fiul (adoptat) al orasului:
(7 August 2019, 13:06)
"in primul rand, groapa trebuie ......"
hait....
si cine trebuie, neica ?
Un cetatean:
(7 August 2019, 13:01)
Si unde ar trebui sa arunce oamenii gunoiul de animale si resturile vegetale?INCOMPETENTA CRASA,in toata administratia publica locala!! Astia sunt bugetarii care iau banii degeaba!