Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

ALDE Gae

ALDE Gae

Blocajul guvernării PSD-ALDE pare să nu afecteze politica de provincie. Iar anularea Congresului PSD din 3 august a.c. amână pe termen nedeterminat reglările de conturi din provincie. Scenariile însă rămân... Iar ALDE Gae caută soluții pentru a supraviețui politic în Ialomița.

Președintele e înfrânt, dar nu învins
Avertismentul primit de președintele Moraru de la PSD Ialomița a slăbit autoritatea politică a acestuia în teritoriu. Pierderea statutului de «mascul Alfa» al politicii social-democrate de provincie i-a permis lui Ionel Gae, președintele ALDE Ialomița, să încerce o campanie de racolare a primarilor nemulțumiți de partidele care îi reprezintă. Este de notorietate poziția primăriței Nuți Roșu, de la Făcăeni, care și-ar fi vândut înainte de Alegerile Euro­parlamentare sufletul ei libe­ral, fost social-democrat, pentru un fotoliu de parlamentar ALDE în 2020. Pentru binele electoratului, evident... Numai că scorul de 4,51% de la Alegerile din 26 mai i-a anulat lui Ionel Gae orice șanse de majorare a efectivului de cadre pe care îl deține. Și uite așa, în loc să lupte pentru partid, acesta a ajuns să lupte pentru supraviețuirea sa politică. Căci pre­ședintele Moraru iubește trădarea, dar îi urăște pe trădători... Unde mai pui că, dacă-l mazilește pe Gae&comp., ar putea recâștiga simpatia nucleului dur al PSD, fără de care va fi mereu la cheremul «infamului» Pavel.

În politică nu ai coloană vertebrală
Evident, scenariul e respins vehement de Ionel Gae. Acesta a declarat public pentru ziarul nostru că forma­țiunea pe care o reprezintă este un partener responsabil, care votează în interesul electoratului ialomițean. «Noi am demonstrat că suntem serioși! Am votat, nu am absentat. Suntem serioși și ne facem treaba pentru comunitățile din Ialomița, fiindcă avem o responsabilitate față de alegători!» a susținut el. Numai că decla­rațiile nu țin loc de fapte... Iar pe lângă postul de vicepreședinte, PSD Ialomița vânează și funcțiile din deconcentrate deținute de ALDE. Adică scaunul lui Laurențiu Ghiauru, de la Mediu, pe cel al lui Nicolae Drogeanu, de la OJFIR, pe cel al lui Silviu Vlădăreanu, de la AJPIS, sau pe cel al lui Georgian Mocănescu, de la AJOFM... Și or mai fi și alții, că ALDE de-ăștia sunt peste tot. Iar PSD îi are pe ai lui, la fel de nemâncați și dornici de sinecuri la stat. Așa că riscul rămâne, iar declarațiile nu țin loc de plasă de siguranță. Mai ales că ALDE Gae vrea la alegerile din 20-20 măcar 10 primari în Ialomița. Și pe el candidat la Slobozia!

8 August 2019, 11:20 (2804 vizualizări - 14 comentarii)

Citiți și:
Vicepreședintele Gae rămâne la guvernare «de dragul oamenilor»
Europarlamentarul Norica Nicolai supervizează activitatea ALDE Ialomița
Ionel Gae vrea să dubleze numărul de aleși locali în 2020

Comentariile cititorilor:


Vom vota cu omul nu cu partidu:
(16 August 2019, 16:44)
Trebuie sa cunoastem omul , sa il votam si apoi sa ne bucuram de tot ceea ce face pentru noi cetatenii ! Nu avem cum sa gasim un om bun daca noi votam partidul ! Asa ca daca nu cunoasteti persoana nu o denigrati !
@Pentru Gae:
(13 August 2019, 06:39)
auzi cumetre ce crezi tu ca si-a propus ? atit el cit si Tariceanu, sa mai stea macar 4 ani la ciolan sa fure si sa se imbuibe din banii de la buget, iar dupa sa sta linistit la pensie cu acea pensie nesimitita votata de EI pentru EI !
ca nu va mai saturati de hotii si minciuni !
Pentru Gae:
(12 August 2019, 19:02)
Suntem cu tine dl. Ionel Gae , un om cu stima si sinceritate ! Succes in ce v ati propus !
Artis:
(11 August 2019, 11:43)
E bun Gae ca politician cum a fost Hagi arbitru.Ai fost politai,stai dracu acolo,la pensie,nimicule.Alalalt a fost bun ca jucator.Gata,in rest-esti terci.Nu poti fi bun in toate.(nu te-ajuta nici numele,mă Gae, schimba in ceva solid,tare... Pae... )
in veci asa sai ramina numele:
(11 August 2019, 10:37)
GAE repetentu'
Hârșova:
(10 August 2019, 07:34)
Gae nu poti sa te dai smecher in fata cuiva care te cunoaste de cand erai fraier !
Asa ai fost asa esti si asa vei ramane.
Ti-ai gasit si tu prostii pe acolo prin Ialomita.......... of, of daca tu ai ajuns important acolo imi imaginez ce fel de oameni traiesc in Ialomita.
Siguranta:
(10 August 2019, 04:35)
O sa vedeti ca bate palma cu pavel pe viitor si o sa candideze din partea psd la slobozia!
Respect:
(9 August 2019, 18:08)
Un om cu valoare mare ! Cine nu-l cunoaște nu are de ce vorbi. Datorita profesionalismului său dl. Gae va finaliza cu succes tot ce si-a propus pentru oraș și pentru judet! Succes domnule Gae !
@Bishop:
(9 August 2019, 17:41)
Sa nu exageram: "prima promotie a Acad. de Politie,'93, de 4 ani". Pai, o promotie inceputa in '89 ca scoala de militieni si terminata ca scoala de politisti. Sa fii fost oare schimbati toti  militienii profesori de la Academie, in '90, cu profesori politisti adusi din  Occident? Ne lasi? Militienii din invatamant si-au vopsit doar numele. Vezi 13-15 iunie '90 si alte demonstratii anti Iliescu terminate cu morti si schiloditi pe viata. Cat despre alegerea politica a domnului(ALDE), un partid de exmatriculati si rataciti de la alte partide, apendice a psd-ului,ne da imaginea completa de "politician modern si integru", n-asa?.
Simo:
(9 August 2019, 17:18)
Ca salariata a CJ - IL, vreau sa va spun un secret de serviciu.  Domnul Gae e total incompetent, e o catastrofa care nu avea ce cauta pe o asa functie. Pentru a va convinge sa ii dati sa citeasca un text la prima vedere sau sa ii dati o dictare.
Sigur ramane repetent.
Bishop:
(9 August 2019, 14:28)
Nenea Andrei,l-ai cunoscut să zici că e milițian? A fost polițist,prima promoție Academia de Poliție 1993,studii de 4 ani,apoi 11 ani avocat,licențiat în Drept ! E ușor să arunci cu vorbe aiurea!
Ialomiteanu:
(9 August 2019, 08:16)
Cat timp l-au sustinut pe Dragnea, au avut numai de pierdut
andrei: