Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Poliția Rutieră a tras pe dreapta autobuzele Primăriei Slobozia

Din cauza lipsei licenței de transport

Poliția Rutieră a tras pe dreapta autobuzele Primăriei Slobozia

comunicat oficial: «Activitatea Serviciului Public de Transport Local Slobozia a fost suspendată!»

Din cauza lipsei licenței de transport, Serviciul Poliției Rutiere Ialomița a decis să retragă din circulație toate cele 5 autobuze cu care Primăria Slobozia asigură transportul public la nivelul orașului. Mai mult, oamenii legii au aplicat sancțiuni contravenționale nou înființatului Serviciu Public de Transport al Primăriei Slobozia.

Verificările sunt în curs Potrivit informațiilor, reprezentanții Poliției Rutiere Ialomița au notificat Serviciul Public de Transport al Primăriei Slobozia cu privire la necesitatea obținerii licenței de transport. Demersul însă nu a fost realizat, iar în urma unei verificări desfășurată joi, 8 august 2019, oamenii legii au decis să tragă pe dreapta cele 5 autobuze. Mașinilor le-au fost ridicate numerele de înmatriculare, iar  Serviciul Public de Transport al Primăriei Slobozia a fost sancționat cu 2000 de lei/autobuz pentru că a pus în circulație ilegal autovehiculele. Mai mult, se pare că verificările polițiștilor sunt în plină desfășurare, fiind sesizate și alte servicii de specialitate din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița.

Soluții de avarie Primarul Adrian Mocioniu a explicat faptul că la momentul de față se fac demersuri pentru a se obține licențele de transport pentru cele 5 autobuze. «Noi am depus documentația la începutul acestei săptămâni, urmează ca mâine (n.red.: vineri, 9 august) să primim aceste licențe!» a precizat Adrian Mocioniu. Totuși, autobuzele nu pot fi puse în circulație pentru că au rămas fără numere de înmatriculare. Se pare că obținerea numerelor, care în prezent se află la Poliție, este un demers mai complicat decât licențierea. Până la remedierea situației, administrația locală de la Slobozia va asigura transportul local cu două microbuze. Unul aparține Clublului Sportiv  Municipal Slobozia, iar celălalt Direcției de Cultură a Municipiului Slobozia. «Avem două mijloace de transport pe care intenționăm să le utilizăm până la deblocarea situației...» a mai spus Adrian Mocioniu. Totuși, este neclar de ce Primăria Slobozia nu a făcut demersuri în privința obținerii licențelor de transport înainte ca autobuzele să fie puse în circulație. Primarul Adrian Mocioniu explică faptul că demersul nu a fost posibil din cauza birocrației. «Procedura de achiziție a durat foarte mult. Trebuie să ținem cont și de faptul că la prima licitație nu s-a prezentat nimeni!» a mai adăugat edilul Sloboziei. Adrian Mocioniu este, printre alte, și directorul delegat de Consiliul Local Slobozia al Serviciului Public de Transport.

Comunicat al Primăriei Slobozia
În urma unui control inopinat al Poliției Rutiere, efectuat astăzi, 8 august 2019, activitatea Serviciului Public de Transport Local Slobozia a fost suspendată. Motivul suspendării activității Serviciului îl reprezintă lipsa licenței de transport pentru fiecare mijloc de transport in parte. Menționăm faptul că documentația de obținere a licențelor a fost depusă la începutul acestei săptămâni. Conform procedurii, urmează ca acestea să fie eliberate până la sfârșitul săptămânii. Continuăm procedura de obținere a licențelor de transport și facem toate demersurile necesare pentru deblocarea situației existente.

8 August 2019, 15:05 (4049 vizualizări - 19 comentarii)

Citiți și:
Poliția Locală, «bau-bau» pentru populația din Slobozia și Urziceni
Primăria Slobozia vrea să concesioneze iluminatul public
Autobuzele Primăriei Slobozia circulă fără licență de transport!
Administrația Mocioniu circulă într-un singur autobuz!

Comentariile cititorilor:


stoica:
(13 August 2019, 10:31)
cine a batut palma cu nik pentru mizeria de transport local de pe vremea lui stoica? stoica insasi si probabil toata pesedeaua; au facut contractul de transport si autogara dupa cum a vrut marele patron nik (sa fi cotizat oare la pesedea de a fost lasat sa-si faca de cap? posibil). Iar asta micul (la intelect) cat a fost si el in pesedea nu a facut nimic ca sa impuna conditii si sa imbunatateasca transportul local, dimpotriva, a continuat cu groapa si a indatorat primaria pe neshpe mii de ani; acum i-au mai ramas bani doar de 5 autobuze vechi, aruncate oricum de olandezi. Pun pariu ca sunt luate tot prin filiera nik tur, ca si ala a luat tot d`alea aruncate la fier vechi de olandeji. Parca si stoica (la fel ca mocio) a facut ptimul drum cu rablele lui nik si le-a laudat tare, de se pupau undeva toti.
De ce nu a fost prevazator sa cumpere autobuze decente si sa-i rezilieze contractul lui nik? Ar fi avut toate movtivele din lume, insa nu a miscat un deget. Demisia: primar, viciu(primari) si consilierii care i-au pupat in spate si i-au votat toate deciziile proaste luate la partid!
AUDI A 1:
(13 August 2019, 09:21)
Si ce? dintre ei, circula vreunul cu autobuzul?ii doare in c.r! merg pe jos doar in campanie nitel, cand pupa babe, moaste si c.ruri de la partid...
ilie:
(9 August 2019, 14:40)
Asa se intimpla cind primaru este izolat intr-un birou si discuta numai cu citva slariati Tr ,Ad ,Ab ,Mh si acestia sunt tupeisti si incompetenti .Binenteles mai discuta si cu amantele Al .Ca ,Dr etc
camelia:
(9 August 2019, 10:54)
M. gospodina  sefa de serviciu sa isi dea demisia de la primarie s au sa fie demisa pentru incompetenta
DESTEPTAREA:
(9 August 2019, 07:38)
 amenzile autobuzelor ajung in contul primariei care este logica cine pierde se invirte in cerc
Chris:
(9 August 2019, 01:00)
Oameni buni, numai la romani se poate asa ceva. Hai va rog frumos ca să vedem partea plina a paharului, oricum în transportul public este cred eu o mare schimbare. sincer nu mai credeam ca să se facă vreodată ceva în aceasta privința, de prea mulți ani sa circulat foarte greu și în condiții groaznice. Va doresc slobozenilor mei încă o data clementa și veți vedea ca a răsărit puțin și soarele pe strada noastră. Multumesc doar sa credeți ca se va rezolva, oriunde merge ceva (bine) trebuie stricat repede, cât de greu le era milițienilor ca să se pună de acord cu primăria, trăiesc în Tanganica, nu tot aici cu noi, huo jos jegurile, scuze dar la umbră legii se comit cele mai mari abuzuri vezi cazul Caracal...
Dinu:
(9 August 2019, 00:21)
Ai un mare merit domn primar.Din 9 0'până acum esti cel mai slab,(Din toate punctele de vedere),marioneta partidului.Un gunoi de primar.sati dea dumnezeu atat bine cat ai facut tu pentru slobozia
DOMN:
(8 August 2019, 23:08)
Si microbuzele acelea au licenta, sunt legal folosite??... Votati PSD in continuare si relele vor continua
Matei:
(8 August 2019, 22:48)
Abia au bani cei de la CSS sa intretina amaraciunea aia de microbuz, iar tampitul asta vrea sa il ia sa il nenoro easca intr.o luna prin toate gropile din oras??? Sunt stupefiat de cata incompetenta crasa poate exista in acel omusor. Chiar nu se gaseste nimeni in primaria aia sa ii ataraga atentia? A ajuns transportul public din resedinta de judet sa stea in baza a doua amaraciuni de microbuze? Domnule minicinoiu....istetii aia de consilieri nu s.au gandit si la microbuzele scolare? Terminati.le si pe acelea, ce dracu, ca nu meritam nimic bun in orasul asta. P.S. Probabil daca stateai in mocirla rosie in continuare, nu mai observa nimeni lipsa licentei.
George:
(8 August 2019, 22:41)
Isi merită soarta ăia care i-au votat! Ceilalți, n-au încotro!
politie vigilenta:
(8 August 2019, 21:51)
n ati observat ca d eceva vreme, cu obstinatie, singurele chestii cu care se ocupa politia romana este aplicarea de amenzi?cred ca le conditioneaza pastrarea locurilor de munca de sumele incasate din amenzi.este de nepermis ce se intampla! cand microbuzele acelea celebre inca circula, fara amenzi, cum sa dai la gioale propriului oras?/ce tampiiiiti!!!! amenzi platite si de noi, dar si de ei, ca cetateni ai orasului!! ce tampiti!!!
PSD ist:
(8 August 2019, 21:27)
Dacă am exprimat opinii critice privind inconpetenta alesilor nu inseamna Sloboz ca suntem pro.tampenii si mașinațiuni vechi. Încearcă să citești. Hotia si incompetenta aleșilor nu este scuzabila. E absurd ce se intampla aici. Apa nu e potabilă, sută la sută nu e potabilă, spun asta toti chimiștii si profesorii de chimie din oras.groapa tronează ca un monument. Orasul acesta a fost distrus de tampitii pe care noi i am ales. Au distrus Transloc in vremea in care madam Petre făcea ce vroia. Acum reactivam transportul local. Oameni buni suntem condusi de nebuni???
Sloboz:
(8 August 2019, 20:02)
Era mai bine cate 30 persoane in “tranciurile”alea a lu’ Pericle? Pe alea le-a oprit cineva sa vada daca aveau macar itp-ul? Le auzeai de pe strada cum troncaneau planetarele!
CETATEAN:
(8 August 2019, 19:37)
Primaria condusa de Tr si Ad mari directori ai lui Mocioniu toti niste incompetenti Asteptam DNA-ul in zadat.
andrei:
(8 August 2019, 18:32)
Am putea afla, si noi , ce salarii primesc consilerii de succes ai primarelului ( bine ca nu are consilier si la capitolul veterinar- doar acolo e doftor!- ca la restul - dumnezeu cu mila). circulam cu cercul - ca doar avem asfalt .