Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrația Mocioniu circulă într-un singur autobuz!

Serviciul Public de Transport Slobozia a fost tras pe dreapta

Administrația Mocioniu circulă într-un singur autobuz!

bonus: «tâmpiții» și «incompetenții»

Decizia ilegală a primarului Adrian Mocioniu de a pune in circulație autobuze fără licență de transport blochează Serviciul Public de Transport. 3 dintre cele 4 autobuze aflate până joi, 8 august a.c., în circulație, au fost oprite de Poliție și le-au fost ridicate plăcuțele de înmatriculare pentru o lună. Potrivit declarațiilor oficialilor Primăriei, soluția o reprezintă închirierea unor autobuze similare din Buzău și Giurgiu. Primarul Adrian Mocioniu susține că a procedat ilegal pentru a evita blocarea serviciului de transport...

O ilegalitate mare cât Slobozia În urmă cu o săptămână, joi, 1 august 2019, primarul Adrian Mocioniu a decis unilateral să pună în circulație autobuze fără licență de transport și cu plăcuțe de înmatriculare europene. Decizia este una ilegală și contravine Legii. Cele 4 autobuze au circulat până joi, 8 august a.c., la orele dimineții... În urma unui control al Poliției, 3 dintre cele 4 autobuze au fost trase pe dreapta, li s-a ridicat plăcuțele de înmatriculare și li s-a interzis să circule timp de o lună. Pentru a-și disimula vina, primarul Adrian Mocioniu a învinovățit PSD Ialomița, susținând că este victima unui complot politic. În cadrul unei conferințe de presă desfășurată joi, 8 august 2019, la orele 16,30, cei doi viceprimari PSD, Rudolf Gradea și Gabriel Mușat, au respins public acuzațiile. «Primarul este mandatat să se ocupe de Serviciul Public de Transport. El este singurul vinovat pentru situația creată! Suntem convinși că funcționarii aparatului de specialitate din cadrul Primăriei i-au atras atenția asupra situației. Vom încerca să identificăm soluții pentru intrarea în legalitate, dacă vom fi lăsați!» au declarat aceștia la unison.

O ilegalitate care o acoperă pe prima Pentru a ieși din criza pe care a creat-o, primarul Adrina Mocioniu a convocat o ședință extraordinară de îndată joi, 8 august 2019, la orele 17,00. Proiectul de hotărâre, aprobat cu minimum de cvorum, îi permite primarului Adrian Mocioniu să declare «starea de urgentă» pentru asigurarea «continuității Serviciului Public de Transport». Concret, susține primarul Adrian Mocioniu, pentru completarea numărului de autobuze necesare transportului pe rutele Slobozia Nouă și Bora, Primăria Slobozia va prelua prin contract de comodat 2 autobuze de la Primăriile Buzău și Giurgiu. Deși proiectul a fost aprobat, primarul Adrian Mocioniu nu a putut oferi garanții privind preluarea în cursul zilei următoare a celor 2 autobuze necesare completării flotei existente. De vineri, 9 august 2019, Serviciul Public de Transport Slobozia va funcționa cu un singur autobuz pentru care primarul Adrian Mocioniu a primit licența de transport. Primarul Adrian Mocioniu a precizat în cadrul ședinței că există și un al 5-lea autobuz care a fost avariat încă din prima zi și care urmează să fie reintrodus în circulație cel mai devreme miercuri, 14 august 2019...

«tâmpiții» și «incompetenții»
Ședința de Consiliu Local de joi, 8 august 2019, a declanșat un conflict deschis între primarul Adrian Mocioniu și consilierii locali prezenți. Acuzat public că a procedat ilegal, oferind un exemplu de administrație defectuoasă, primarul Adrian Mocioniu a cedat și i-a făcut pe consilierii prezenți «tâmpiți» fiindcă fac atâta caz pentru nerespectarea unor obligații legale. În replică, consilierul local Luminița Croitoru a declarat că primarul este «incompetent», că «și-a angajat „amantele“ în instituție» și că «va trebui să plătească pentru situația creată». «Veniți și ne cereți să reparăm ce ați făcut dumneavoastră ilegal! Nu sunt de acord! Noi am votat o prelungire de o lună pentru că ne-ați dat asigurări că situația este sub control și poate fi rezolvată... Eu nu țin cu niciun partid și nu sunt aici ca să scot jarul din foc pentru dumneavoastră! Sunteți primarul, ar trebui să fiți un exemplu, dar sunteți primul care încalcă legea!» a mai spus consilierul local Luminița Croitoru, printre altele. În replică, primarul Adrian Mocioniu a ținut să se victimizeze din nou, acuzând Poliția, Garda de Mediu, PSD și presa pentru situația creată. În opinia lui, susținută în repetate rânduri, modul ilegal în care a procedat este justificat de interesul public: «Nu am vrut ca oamenii să sufere! Să se repete, Doamne ferește, situația de la Caracal... Vă garantez că niciun călător nu a fost pus în pericol de lipsa unor hârtii!». Inconștiența cu care primarul Adrian Mocioniu tratează obligațiile legale și respectarea acestora pune în pericol atât activitatea administrativă a Primăriei Slobozia, cât și ordinea și liniștea publică la nivelul municipiului. Situația este una fără precedent în Slobozia, iar următoarele zile vor fi cruciale pentru soluționarea acestei crize sociale și administrative.

9 August 2019, 09:05 (2811 vizualizări - 15 comentarii)

Citiți și:
Bugetul Sloboziei, suplimentat cu 530 mii de lei
Hotărâri ale Consiliului Local Slobozia care afectează viața publică
Nick Touring transportă călătorii cu șoferii Primăriei
Consilierii locali ai Sloboziei au aprobat un proiect ilegal
Război bicefal la Slobozia

Comentariile cititorilor:


soimu patriei:
(13 August 2019, 10:14)
multumim din inima primarului si partidului iubit pentru serviciile de cacao oferite in toate domeniile de activitate ale primariei. Nu conteaza ca nu mai e pesedist si pro...(aici completati ce vreti); aceeasi atitudine de nepasare, bataie de joc si prostie a avut-o de la inceput si pana in prezent. Avem autobuze noi produse in tara; daca ar fi cumparat cateva, chiar si cu linie de credit ar fi fost in regula si am fi avut un transport decent. Ne-a aburit iar cu fonduri ieuropene, autobuze electrice si alte bazaconii nerealizabile. In tot timpul asta i-a permis lui nik tur sa-si bata joc de calatori cu microbuzele si dubele de marfa vechi, transformate pentru calatori chipurile. Inghesuiala, lipsa confort, vara faceai infarct de caldura si iarna degerai, copii de scoala ramasi iarna, noaptea prin statii, ca nu se puteau urca, sau nici nu mai opreau in statii soferii. Iar primatului nici ca i-a pasat. Acum acuza pe altii de incompetenta lui. Mai era unu` Base chioru` de zicea ca el ar vrea sa faca, dar nu-l lasa consiliul local, la fel si desteptu nostru, iar fraierii (sau postacii) pleaca dupa fenta. Demisia! si nu mai alegeti altul de la vreun partid politic!
@cetatean:
(12 August 2019, 17:57)
intreaba l pe dl goa(n) ...a...munceste, munceste....da ordine de control cui vrea muschiul lui cel bine hranit la stat....un alt golan a omorat odata un om ca indraznea sa faca taximetrie...acu are autogara si microbuzele lui inca circula-clocitorile nu erau subiect de control, d le goanga?//da-ti demisia ca esti penibil!apropos, ai si studii????
Silvia:
(11 August 2019, 10:35)
BAGATI URGENT TOATE MICROBUZELE ALEA INAPOI. CHIAR ASA CUM SINT ELE, MAI UZATE SI FARA AER. EU LUCREZ LA CENTRU DE COPII DIN BORA , DOMNUL PRIMAR A FACUT O IDIOTENIE CA A ANULAT CURSELE CATRE BORA. NU IMI PERMIT SA MERG CU TAXIUL LA MUNCA SI SINTEM MAI MULT DE OPT PERSOANE CARE LE CUNOSC EU SI CARE VOR URGENT MICROBUZE PE RUTA GARA-BORA. DOMNULE MOCIONIU CRED CA DOAR DEMISIA URGENTA TE MAI POATE SALVA DE CITE PROSTII AI FACUT IN ORASUL NOSTRU !
tampiti:
(10 August 2019, 18:50)
chiar ca tampiti! pai cine e consilier local??vreo somitate?/
10 aug -#sexCUpsd:
(10 August 2019, 10:05)
Situatia cu autobuzele aminteste de bazinul facut la ospiciu:daca sunteti cuminti va punem si apa!Dupa Caracal,caruta cu prosti face victime in intreaga tara?Autobuze fara licenta,in Garii Noi au aparut trotuare cu stalpii de iluminat exact pe mijloc,totul pe bani publici.Am vrea ca tot ce fac angajatii primariei sa fie monitorizat si condamnat daca se dovedeste a fi gresit.La receptia unei case,in Garii Noi,te intoarce cate o fufa,un cioban si cate-un A. ca nu ai respectat 8 cm de zidarie nu stiu cum ...De ce lasati stalpii pe trotuare idiotilor??Asa e in PUZ??Alora le semnati pv de receptie?? E conform proiectului...?Ca la locuinte face taraboi de zici ca aprobati centrale nucleare habarnistilor...!!Zdrentelor !!
Femeie pieton:
(10 August 2019, 08:26)
Felicitări, DOMNULE PRIMAR! În ziua de 26 iulie 2019 am așteptat microbuzul de transport în comun în stația de la industria locala mai mult de jumătate de ora, nu a venit și, femeie singura fiind acolo, șoferii claxonau de am luat decizia sa iau un taxi la întâmplare care trecea pe acolo spre oraș. M-am simțit într-un mare pericol, deși sunt adult, mai ales ajungând acasă și văzând știrile cu Alexandra de la Caracal. Nu toată lumea are mașina la scara!
Cetățean:
(9 August 2019, 23:23)
Poliția nu a mai oprit microbuzele Nik, când acestea erau date pe facebook, și circulau în condiții improprii! Sa le verifice documentele... Sa verifice cum era posibil sa aiba ITP valabil și licență de transport în condițiile acelea?!
iliuta:
(9 August 2019, 23:00)
Pe Puia de ce il tineti acolo ,maninca bani degeaba .nu il cunoasc nici salariatii din primarie.
ROMANIA VERDE:
(9 August 2019, 22:34)
PAI CHIAR DACA SUNT VECHI ,AUTOBUZELE SUNT SPATIOASE AERISITE SI CURATE .IAR CUM POTI SA AUTORIZEZI DOAR UN AUTOBUZ SI RESTUL NU ?AICI VINA O ARE TOTA LUMEA INCLUSIV ,,TAMPITI,,DE CONSILIERI CARE AU STIUT DE LA INCEPUT MERSUL LUCRURILOR,DAR ORDINUL LUI MORU E MAI TARE ......ORI REVOLTA IMPOTRIVA PRIMARULUI ORI ADIO LAFAIALA PE BANI PUBLICI
@slobozean:
(9 August 2019, 17:50)
ai dreptate, daca se apuca unul s amiste ceva in binele oamenilor, e pierdut cu totul
valorosul Adi:
(9 August 2019, 17:21)
uite asa ajungem sa il regretam pe intraprinzatorul Pericle !
Nini:
(9 August 2019, 16:04)
Felicitări consilierei, a spus lucrurilor pe nume, primăria Slobozia este plină de angajați pe nepotisme. Dacă nimerești la cucoana blonda de la urbanism care te tine la ușă până mănâncă și își face tabietul, mori.
slobozean:
(9 August 2019, 12:25)
Asta e pentru ca  ai iesit din haita , Adriene! Bete-roate la propriu.Nu isi asuma nimeni transportul in comun.mi-e mila de oamnenii care vor sa munceasca "dar nu sunt lasati ".
O mana de ajutor nu mai stim sa dam, dar la taiat craca ne pricem toti.Un lucru bun si cu adevarat in folosul comunitatii se face punand umarul toti, nu experimentand cine se descurca mai bine si privind ca nu suntem lasati sa muncim. Interesul propriu primeaza.
Cetatean:
(9 August 2019, 12:12)
La noi navetistii cine se gandeste ?? Bine ca avem un primar care s-a gandit la noi în primul rând. Am suportat atata timp mijloacele de transport de c.cat , si-a batut atata timp joc de oameni. Dupa ce ca bagau autobuze mici le-a mai bagat si din ora in oră. Bine ca am scapat. Felicitări dl primar !!!
cetatean al Sloboziei:
(9 August 2019, 09:29)
Te ia cu capul, cu astia!