Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița, lovită de o nouă epidemie de Pestă Porcină Africană

Ialomița, lovită de o nouă epidemie de Pestă Porcină Africană

Este stare de alertă în județul Ialomița din cauza unei noi epidemii de Pestă Porcină Africană. Autoritățile sunt în alertă după ce au confirmat alte 10 noi focare în 3 localități din județ. Expuse pericolului sunt complexele de porci din orașul Căzănești, cele mai mari unități de acest tip din județul Ialomița. Acestea au fost incluse în zona de supraveghere, iar în momentul de față și-au suspendat activitatea.

10 focare confirmate Potrivit reprezentanților Prefecturii Ialomița, în momentul de față au fost confirmate 10 focare de Pestă Porcină Africană pe raza localităților Gimbășani, Mărculești și Sărățeni. În toate cazurile este vorba despre exploatații neprofesio­nale, crescătorii fiind cei care ar fi răspândint virusul. O astfel de situație se regăsește în cazul unuia dintre focarele identificate la Gimbășani, acolo unde un bărbat a refuzat să anunțe autoritățile în momentul în care a observat că animalele din gospodărie încep să-i moară. În toate cazurile au fost impuse măsurile de biosecuritate. «Situația este sub monitorizare. Se aplică măsurile de biosecuritate conform protocolului. Sperăm să eliminăm cât mai repede vectorul de transmisie, pentru a nu mai apărea și alte focare!» a precizat Gigi Petre, prefectul județului Ialomița.

Unități comerciale, în zona de supraveghere Cel mai mare risc de îmbolnăvire există însă în orașul Căzănești, unde funcționează cele mai mari complexe de porci din județul Ialomița. Din cauza focarelor depistate în zona Sărățeni, unitățile comerciale au fost incluse în zona de supraveghere și se află, de asemenea, sub monitorizarea autorităților. Din cauza măsurilor de biosecuritate și a restricțiilor impuse, activitatea acestor unități este suspendată temporar. «Au fost luate măsuri de biosecuritate și în acest caz, pentru a preveni răspândirea bolii în aceste unități. Impactul economic pentru aceste socie­tăți este imens. Să sperăm că virusul nu se va exstinde și aici!» a mai spus Gigi Petre, prefectul județului Ialomița. Este pentru a doua oară când unitățile comerciale de la Căzănești sunt incluse în zona de supraveghere și nu pot să-și desfășoare activitatea din cauza epidemiei provocată de răspândirea virusului Pestei Porcine Africane. La nivelul județului Ialomița există 8 unități comerciale care desfășoară astfel de activități, cele mai multe dintre acestea fiind ampla­sate în zona Urziceni.

Despăgubiri de 6,5 milioane de lei
Conform Autorității Naționale Sa­ni­tară Veterinară și pentru Siguranța alimentelor, Ialomița se numără printre cele mai afectate județe din cauza epidemiei de Pestă Porcină Africană. Virusul a făcut ravagii în peste 2500 de gospodării de pe raza întregului județ. Estimativ, va­loarea tuturor despăgubirilor acordate de stat s-a ridicat la suma de 6,5 milioane de lei. Nu au primit despăgubiri crescătorii de animale considerați responsabili pentru răspândirea virusului.

9 August 2019, 14:45 (3060 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
DSVSA Ialomița: Controale pentru combaterea Pestei Porcine Africane
DSVSA Ialomița: 6 focare de Pestă Porcină Africană
DSVSA Ialomița: Toate focarele de Pestă Porcină Africană, stinse
Epidemia de Pestă Porcină Africană din Ialomița se extinde!

Comentariile cititorilor:


Ionica:
(16 August 2019, 13:35)
Noi am raspandit virusul?? Dar ei de ce au venit in cele 2 localitati(Gimbasani si Marculesti) sa ia in evidenta porcii, neechipati corespunzator?? Nu ei au pus mana pe crotarii de la o casa la alta?? De ce nu spun ca au venit in haine de strada?? Sau dezinfectat dupa ce a iesit dintr-o curte si au intrat in alta?? Dupa 2 zile d3 cand au luat in evidenta porcii au inceput sa moara pe capete....sa fim seriosi, si sa nu dam vina pe cetateni,cand ei nu stiu sau nu au vrut sa aplice preventia, raspandirii epidemiei
Ilie:
(10 August 2019, 11:05)
La noi an Lunguletu le moare porci pe capete și ei nu face nimic i groapa proprietari sa nu vina ăștia și ei nu vine sa I ia creca a murit 500 de porci pana acum
Emil:
(9 August 2019, 22:01)
Pai...domnii de la complex-ul de la Cazanesti au cam facut marsavii anul trecut,a platit un medic veterinar care a umblat prin satele si comunele din jur a ""incurajat""(speriat) oamenii sa isi taie porcii iar medicul respectiv a fost angajat  la complex pe o perioada de doua-trei saptamani ca sa fie platit ''LEGAL''.Cand faci lucrurile astea sa te astepti ca viata sa se intoarca impotriva ta,pe doctor la dat nevasta afara din casa(nevasta cu pile la P. ) si a revenit la statutul care la caracterizat toata viata lui ...ZERO!!