Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primarul Adrian Merlea asfaltează comuna Perieți

Primarul Adrian Merlea asfaltează comuna Perieți

bonus: Busturi marca Gabriel Manole

Primarul comunei Perieți, Adrian Merlea este pus pe treabă! În plină vară, acesta supervizează lucrătorii pentru finalizarea proiectului «Modernizare drumuri de interes local în comuna Perieți, sat Perieți și Păltinișu». Și îi ține la curent pe toți prietenii virtuali de pe pagina sa de socializare. Bonus, acesta a achiziționat și 5 busturi ale celor mai importante personalități ale țării...

Atenție, se toarnă asfalt!
În vreme ce paginile de Facebook ale edililor locali și județeni sunt pline de poze din vacanță, primarul comunei Perieți, Adrian Merlea, le pre­zintă prietenilor săi virtuali poze și filmulețe cu noul său proiect aflat în derulare. Proiectul «Modernizare drumuri de interes local în comuna Perieți, sat Perieți și Păltinișu» este finalizat în proporție de 50%, banii pro­venind de la Programul Național de Dezvoltare Locală 2. Concret, 300 mii de euro a reprezentat asfaltarea străzilor Poștei, Morii și Școlii. «La acest moment este finalizat jumătate din proiect. Oamenii muncesc, fac treabă bună! Cetățenii trec pe lângă noi, se uită și sunt mulțumiți... Asta este ceea ce contează, satisfacția și bucuria lor. Sunt mândru că am putut accesa aceste fonduri de la Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice!» susține Adrian Merlea, primarul comunei Perieți. În plus, și strada Cabanei din satul Misleanu este asfaltată. Cei 70 mii euro, cât a reprezentat investiția, provin de la Consiliul Județean Ialomița. «Banii provin de la Consiliul Județean pentru drumurile comunale... La acest moment, proiectul este finalizat, iar lucrarea se execută până la sfârșitul lunii august!» adaugă primarul Adrian Merlea.

Busturi marca Gabriel Manole Zilele următoare, în comuna Perieți se vor amplasa 5 busturi ale celor mai importante personalități de-a lungul istoriei României. Mihai Eminescu, Ion Luca Caragiale, Ștefan cel Mare, Mihai Viteazul și Matei Basarab vor trona la loc de cinste în patru locații din comuna Perieți, precum Școală, Căminul Cultural, Monumentul Eroilor și Primărie. Concret, 2 mii de euro din bugetul local Perieți vor fi acordați sculptorului Gabriel Monole.

10 August 2019, 17:40 (2395 vizualizări - 19 comentarii)

Citiți și:
Pubele oferite tuturor localnicilor, pentru o comună mai curată
Bibliotecă modernă pentru cititorii din Perieți
Perieți: Bătrânețe decentă pentru tanti Tudora

Comentariile cititorilor:


Căzănești oraș cu bitum:
(11 August 2019, 11:37)
Pierzatorul de lrimar din Cazaneati a trebuut sa declare oras localitatra pentru nistre strazi asfaltate,avand in mintea lui de psdist mucegait imaginea de Las Vegas de Baragan.Fara vanalizare. Fara trotuare.Fara viitor,doar pentru niste galbeni nenorociti a marit impozitele, taxele dar si veniturile angajatilor bugetarilor. Că Căzanestiu'(intentionat cacofonisim) e cu pretentii de oras.Nici ca numar al populatiei nu a intrunit conditiile de transformare.Dar te pui cu psdul care a numarat si mortii? Ce mai conta? Azi,cu referendum valid,Cazanestiul ramane oras,ca e mai comfortabil.Ce conteaza parerea locuitorilor?Ce daca nu poate fi catalogata oras,localitatea?Bravo Perieti,felicitari primarule!Respecta ti alegatorii!
Gigel:
(11 August 2019, 09:32)
@Eu - toata lumea s-ar bucura sa cheltuie banii altora. Ca europenii sunt prosti si dau banii altora. Fondurile "europene" sunt extrem de putine, cheltui milioane pentru a le "accesa", sa indeplinesti milioane de conditii si de multe ori nu le poti indeplini. Apoi se face o selectie la care nu stii daca intrii sau nu. In afara de fondurile pentru agricultura (nici acelea suficiente), restul de fonduri "europene" sunt doar un vis frumos care se vinde credulilor la televizor.
Eu:
(11 August 2019, 07:53)
PNDL 2... m -ar bucura sa aud ca banii provin din fondurile europene nerambursabile,nu de la bugetul de stat...
Slobozean:
(10 August 2019, 20:12)
Felicitări! Un primar care excelează. Comuna Perieti devine un reper la nivel judetean prin acest primar. Bravo! Aviz administrației Slobozia care au readus urbea la începuturi de existenta urbană. Adică ce a fost frumos au stricat.ce au încercat să faca e fiasco. Bravo dle. Profesor ptr.implicare si reusite.