Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primarul Adrian Merlea asfaltează comuna Perieți

Primarul Adrian Merlea asfaltează comuna Perieți

bonus: Busturi marca Gabriel Manole

Primarul comunei Perieți, Adrian Merlea este pus pe treabă! În plină vară, acesta supervizează lucrătorii pentru finalizarea proiectului «Modernizare drumuri de interes local în comuna Perieți, sat Perieți și Păltinișu». Și îi ține la curent pe toți prietenii virtuali de pe pagina sa de socializare. Bonus, acesta a achiziționat și 5 busturi ale celor mai importante personalități ale țării...

Atenție, se toarnă asfalt!
În vreme ce paginile de Facebook ale edililor locali și județeni sunt pline de poze din vacanță, primarul comunei Perieți, Adrian Merlea, le pre­zintă prietenilor săi virtuali poze și filmulețe cu noul său proiect aflat în derulare. Proiectul «Modernizare drumuri de interes local în comuna Perieți, sat Perieți și Păltinișu» este finalizat în proporție de 50%, banii pro­venind de la Programul Național de Dezvoltare Locală 2. Concret, 300 mii de euro a reprezentat asfaltarea străzilor Poștei, Morii și Școlii. «La acest moment este finalizat jumătate din proiect. Oamenii muncesc, fac treabă bună! Cetățenii trec pe lângă noi, se uită și sunt mulțumiți... Asta este ceea ce contează, satisfacția și bucuria lor. Sunt mândru că am putut accesa aceste fonduri de la Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice!» susține Adrian Merlea, primarul comunei Perieți. În plus, și strada Cabanei din satul Misleanu este asfaltată. Cei 70 mii euro, cât a reprezentat investiția, provin de la Consiliul Județean Ialomița. «Banii provin de la Consiliul Județean pentru drumurile comunale... La acest moment, proiectul este finalizat, iar lucrarea se execută până la sfârșitul lunii august!» adaugă primarul Adrian Merlea.

Busturi marca Gabriel Manole Zilele următoare, în comuna Perieți se vor amplasa 5 busturi ale celor mai importante personalități de-a lungul istoriei României. Mihai Eminescu, Ion Luca Caragiale, Ștefan cel Mare, Mihai Viteazul și Matei Basarab vor trona la loc de cinste în patru locații din comuna Perieți, precum Școală, Căminul Cultural, Monumentul Eroilor și Primărie. Concret, 2 mii de euro din bugetul local Perieți vor fi acordați sculptorului Gabriel Monole.

10 August 2019, 17:40 (2876 vizualizări - 19 comentarii)

Citiți și:
Internet în două instituții școlare
Viitorul copiilor sună bine!
Pubele oferite tuturor localnicilor, pentru o comună mai curată
Bibliotecă modernă pentru cititorii din Perieți

Comentariile cititorilor:


Gică :
(16 August 2019, 11:24)
@cetățean, ce specialitate ai,de te dai cu părerea la evaluatea manageriala a primarului merlea? Și prin scris ți se simte invidia implicit si neputința ta de a conduce ceva,probabil ca la viata ta ai avut vreun loc de conducere (la cum scrii ca că mai degraba ai avut pile). Ciocul mic si joc de glezne,recomand sportul pt educație si disciplină
Gică :
(14 August 2019, 00:20)
Saptamanal trec de doua ori prin comuna perieti,imi place ce s a facut,acum 3-4 ani nu-i ma dadeam sanse acestei comune. Bravo dle primar,lăsați invidioșii sa latre,de oameni ca dumneata avem nevoie la conducere.
Cetatean:
(13 August 2019, 21:01)
Lăsați l ușor pe domn profesor că i se urcă la cap,și așa e cam putred.Este slăbuț din punct de vedere managerial, prea aventurier iar cu diplomația stă " extraordinar". Bagă la cap Adriane că nu ți vreau răul dar ești cam prăfuleț, de ți vei așeza capul pe umeri o să ai o șansă pe viitor
Slobozean:
(12 August 2019, 12:51)
Dle. Un învățător.cred ca afirmatia este din popor.e cu valente de om cu calități.de om. Af8rmatia Cand era inspector era slab, ca si profesie si managemen - poate sa reflecte calitatea dvs.de inspector, de evaluator managerial? E un om care a luptat si lupta in mod cinstit si uman ptr.drpasirea condiției. Merita respect și apreciere. Sunt mai bun primar ca ..de nimic ca oameni???
Perieți:
(12 August 2019, 09:49)
@cornel. Manole este bun cetățean, a mai făcut el gesturi artistice. Vrea să scape de statui. Să scrie și cine au fost acele genii, nu de alta, dar să nu se creadă că sunt politicieni....la cultura generală de azi.....vai de noi!
Un invatator:
(12 August 2019, 09:28)
Cand era inspector era slab, ca si profesie si management, iar ca si om, era un baietas ca din popor.
Slobozean:
(12 August 2019, 07:48)
Nu exista comună în acest județ în care sa se fi facut atatea si cu un primar omenie si de caracter. Felicitări domn profesor.
Alegatorul:
(11 August 2019, 22:04)
Ce a făcut acest primar in 3 ani nu s.a făcut niciodată .În 30 de ani cat a trecut de la revoluție în comuna Perieti nu s.a făcut nimic.Felicit pe Adrian!
Cornel pentru Perieti :
(11 August 2019, 22:00)
Statuile sunt luate pe nimic.Manole a vrut pe un pret simbolic să dea aceste statui comunității sale.E ceva rău?
PSD ist:
(11 August 2019, 21:22)
ALDE Ialomița ar tre.sa.fie mulțumită cu oameni de acest fel. Felicitări primarului.si echipei sale. Ai punctat bine Slobozean.treaba cu familia și cu respectul. Păi la slobozia si nu numai aleșilor li s a urcat rau la cap. Ce respect, ce familii? Durere. Un om onorabil e capabil sa duca o comunitate. Cum e in biserica.
Irina:
(11 August 2019, 21:04)
Felicitări Adrian Merlea! Ești cel mai bun! Restul sunt vorbe goale de la invidiosi
Cornelia :
(11 August 2019, 21:02)
Vă spun că 100 % Merlea nu mai vrea să candideze. Sunt un apropiat și știu ce vorbesc
Slobozean:
(11 August 2019, 18:57)
Cand un om face ceva bun imediat sărim . Acest primar e un model de om: familist, om așezat, respectat de oameni ptr.ca la rândul lui respecta.pe toata lumea. Merita apreciere si respect. Priviti ce se intampla in Slobozia, de exemplu...
Perietean:
(11 August 2019, 15:14)
Inca nu a inceput campania. Rabdare...rabdare..rabdare.ca sa aflati adevăruri multe privind subiectul ce primar bun, un om care face totulnptr.cetateni.de unul singur fara niciun ajutor. Rabdare.. ca multe adevăruri se vor afla.sau multe din vorbe se vor adeveri...nu e asa???
Perieti:
(11 August 2019, 11:55)
Aruncați banii de la buget, clovnilor? Statui! Manole Gabriel este bun meșteșugar, dar voi, deștepților, chiar de statui aveți nevoie acum? Țara arde-n foc.. Multă hoție și viclenie!