Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Proiecte edilitare de 5 milioane de euro la Săveni

Proiecte edilitare de 5 milioane de euro la Săveni

Pentru administrația locală din comuna Săveni investițiile reprezintă o necesitate, menite să vină în sprijinul comunității. Astfel, proiecte precum modernizare de străzi, canalizare ori iluminat public reprezintă priorități pentru condu­cere. Aproximativ 5 milioane de euro vor fi investiți pentru ca Săveni să atingă statutul de comună europeană.

Fonduri pentru străzi La începutul acestei luni, finalizarea proiectului «Moder­nizare străzi locale în Comuna Săveni» a fost marcat de un eveniment mult așteptat de în­treaga comunitate din comuna Săveni. În cadrul acestuia au participat atât reprezentanți ai Consiliului Local Săveni, în frunte cu primarul Mirela Drăgoi, cât și președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru și directorul Asociației de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița, Daniel Ganea. În urma proiectului, 1,2 km de străzi lo­cale au fost modernizate. Apro­ximativ 134 mii de euro a în­sumat acest proiect, fondurile provenind atât prin finanțare locală, cât și co-finanțare de la Aso­ciația de Dezvoltare Inter­co­munitară Ialomița. «Sunt fe­ricită că am reușit să duc acest pro­iect la capăt. Nu mă voi opri aici! Cu timpul, va urma ca și alte străzi să fie modernizate...» susține Mirela Drăgoi, primarul comunei Săveni.

Canalizare și iluminat public în comună La acest moment, proiectul «Înființare rețea de canalizare în comuna Săveni» se află în derulare. «Vom începe zilele acestea execuția la canalizare... Am reușit să accesăm fonduri europene pentru acest proiect! Concret, până în acest moment avem 1 milion și jumătate de euro finanțare de la Uniunea Europeană...» afirmă primarul comunei Săveni, Mirela Drăgoi. În plus, în completarea acestui proiect, la acest moment se află în achiziție publică partea a doua a canalizării, respectiv 1,5 milioane de euro. Astfel, mai bine de 90% din comuna Săveni are canalizare. În plus, săptămâna aceasta, autoritățile locale din Săveni vor depune documentația pentru finanțarea proiectului «iluminat public în satul Frățilești». «Urmează ca în zilele următoare să depunem documentația la Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița pentru un nou proiect, respectiv pentru iluminatul public în comuna Frățilești. Finanțarea acestui proiect atinge suma de 47 mii de euro...» adaugă primarul comunei Săveni, Mirela Drăgoi.

Dispensar nou la Săveni Un alt proiect aflat în derulare este «Reabilitare, moder­nizare și dotare clădire dispensar uman în comuna Săveni». Fondurile pentru acest proiect provin de la Programul Națio­nal de Dezvoltare Locală 2, respectiv 2,5 milioane de euro. Zilele trecute, primarul Mirela Drăgoi a primit ordinul de începere pentru reabilitarea dispensarului.

10 August 2019, 12:05 (1810 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Sinistrații din Săveni, bătaia de joc a autorităților
100 de case inundate într-o oră
«Mama mea, rază de soare!»
Un mandat administrativ de 1 milion de euro la Săveni

Comentariile cititorilor:


Bebe:
(13 August 2019, 17:30)
Platonestiul e o rușine: străzi de evul mediu, fiecare se descurcă cum poate. Cred ca acestei comune îi mergea mai bine chiar fără primar.
Nu are importanta:
(12 August 2019, 06:34)
FELICITARI ,DISTINSA DOAMNA PRIMAR! ATI TRANSFORMAT SATUL SAVENI INTR-O FRUMOASĂ COMUNA URBANA SI EUROPEANA. DUMNEZEU SA VA DEA PUTERE SI SA VA BINECUVANTEZE SA REALIZAȚI CAT MAI MULTE PROIECTE.
Ana:
(11 August 2019, 21:11)
Vrem si la Tandarei asa ceva
Marian Cojocaru:
(10 August 2019, 20:45)
Ar merge un muzeu la Saveni, daca tot ati pomenit ! Sper sa voada doamna primar mesajul sau macar cei care citesc sa ii transmita, un muzeu aici ar putea insemna mare lucru in viitor pentru cultura satului roman avand in vedere migrarea masiva la oras a taranilor.
Cititor:
(10 August 2019, 16:18)
Felicitări doamnei Primar,se poate! Dar nu știu cum tovarășul și prietenul dumneaei ,la o aruncătură de băț , adică la Platonesti....recte Negraru Florinel,pe lângă faptul că străzile sunt vai steaua lor, investiții zero,proiecte incepute și abandonate,exod major în primărie și înlocuirea fiilor satului cu parveniți și insignifianți,cu o zonă inundabilă ( a treia oară ,in două luni/ dar fără pic de implicare din partea Primăriei, pentru cei ce și-au văzut munca luată de ape și casele degradandu-se vizibil din cauza apei)nu ia exemplu ,sau macar să își însușească bunul simț , corectitudinea și grija față de cei care au votat,la fel cum o face cu seriozitate și implicare maximă ,doamna Mirela Drăgoi , primarul comunei Săveni.....care atenție!!!! Nu este fiică a statului ,precum Negraru ,care nu dă pe oameni ....doi lei.Au Cămin Cultural ,de câteva miliarde... așa ca muzeu!