Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

pensionarul care stă la Stat

Vecinul meu e militar și a ieșit la pensie anul trecut. Aproape 10000 de lei și e mulțumit, că a lucrat unde a lucrat. Dar e încă tânăr, așa că s-a angajat consilier la stat. N-a vrut el, l-a recomandat cineva... Ia și de-acolo vreo 5000, că acum salariile la stat sunt mari. În plus, a ajuns și membru în AGA, mai ciupește și de-acolo 500. Printre picături, e administrator la o Asociație de Proprietari. De-acolo ia 3000. Îmi spune că nu e singurul... Ca el sunt sute, se recunosc pe unde se întâlnesc. Spun că nu e vina lor. Nu sunt oameni pregătiți în sistem. Mă asigură că așa e și cu angajații de la Primărie. Primarul e și primar și manager de proiect european și șef la Serviciul de Transport. La fel și șefii de departamente. Sunt peste tot... Comitete, Adunări Generale ale Acționarilor, comisii de concurs, proiecte europene... E o modă, e o obligație, e competiție în cel mai pur sens al cuvântului. Dacă ești parlamentar, salariul e bonus, că Parlamentul oferă ocazii infinite. Nu poți semna fizic atâtea ștate de plată într-o lună. Dacă ești președinte de Consiliu Județean, oportunitățile ți le faci singur. Ba un proiect european, ba o sinecură la Bruxelles, ba un AGA... Plus cele neremunerate, dar care deschid orizontul afacerilor personale. Sigur, ca să fii băgat în seamă, trebuie să fi fost cineva. Slujbele și sinecurile nu sunt pentru orice pensionar, că sunt milioane care-și mănâncă de sub unghii cu pensii de mizerie. Trebuie să ai pensie specială sau măcar să fi fost factor de decizie în sistem. Că una e să ieși la pensie șofer și alta director de bancă. Sau judecător, sau militar sau colonel de poliție... Sau contabil, sau primar, sau președinte de club de fotbal, sau șef la SRI sau consilier local sau... Alegeți voi, fără frică! Sunt mulți și sunt peste tot. Și, pe măsură ce îmbătrânesc, numărul funcțiilor și sinecurilor remunerate crește. Iar pensia specială pe care o primesc pare tot mai mică!

11 August 2019, 10:50 (2660 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
colapsul incompetenței
despre privați și despre bugetari
gardienii «sistemului»

Comentariile cititorilor:


Fost profesor:
(12 August 2019, 12:55)
@laura, @peste tot. Dacă cei care știu nu vorbesc pe șleau, mizeria se va dospi! Vedeți ce se-ntâmplă acum cu Prostituția nedivulgată???? Parcă în 2019 s-ar fi descoperit sexul pe bani, proxenetismul și fetele care se vând. Nuuu, e veche și arhicunoscută treaba. (Vedeți și liceele de toate ,,elitele”). Cine să reclame, un ialomițean din Bora? Așa și cu pensionarii cerșetori. Îi doare-n cr! Ei vor bani. Cine are curajul lui Cumpănașu Alexandru... ? Și dânsul! dacă nu era o rudă, mucles, fiți convinși!
PESTE TOT:
(12 August 2019, 09:42)
DAR LA MEDIU,CATI COLONEI EXPIRATI IAU SALARIU?CATE ORE DE MUNCA PE ZI AU ASTIA DIN COMITETE, ADUNARI GENERALE, COMISII, PROIECTE, CONTRACTE DE MUNCA/?CATE ORE ARE ZIUA PENTRU EI, CARE INCASEAZA DAR NU TREC PE LA LOCURILE ASTEA DE MUNCA BINE PLATITE??bine, acum sa fim seriosi, dijma merge obligatoriu la partidea ca doar nu ramane omul cu tot, el doar semneaza...Expertiin golanie, romanasii astia...
Laura:
(11 August 2019, 20:44)
Dar cei care de la pompieri ajung in politie fara examen ce parere aveti ? cum e posibil asa ceva ? fara examen ?
Felicia:
(11 August 2019, 18:06)
Felicitari guvernului Boc ca a interzis cumularea pensiei cu salariul la stat. Tinerii pleaca in afara tarii sa lucreze iar in institutiile statului niste salariati nepregati cumuleaza pensia cu salariul.
Fetești:
(11 August 2019, 16:28)
Pe profesorii de 70-80 de ani care nu mai pot, dar vin la predare, nu-i vede nimeni? Sau ei sunt săraci și au pensii mici? Dar eficiența?!? Sunt și alte locuri de muncă, la patron!
@Camelia:
(11 August 2019, 16:18)
@ Camelia. Dați numele jegurilor! Vă e frică de ei? Numele lor, celor cărora nu le mai ajung pensiile nesimțite de la stat și tot mai vor!
camelia:
(11 August 2019, 13:36)
Cele mai multe asemenea acumulari din primarie le are Tr director economic si Ad  dir impozite si taxe Lui Tr tocmai ia imputat camera de conturi aproximativ 15000 lei suma considerata mica de primarul Mo .Toti sunt niste jeguri ale administratiei publice locale .in frunte cu primaru si P.
Ștefan:
(11 August 2019, 11:41)
E nesimțire curată! Dar dacă legea permite, care-i prost să aibă bun simt! Profită, neică, nu-i mai ajunge, și apoi dă banii la medici și farmacii! Unii, chiar au norocul porcului (fără pestă porcină!). Sunt sănătoși, dar nu mental! Trebuie oprită metoda asta de a stoarce bani de la stat. Și încă, bani, nu glumă....! Posibil ca în 10-20 de ani să se facă ceva cu pensiile de la stat dublate pe stat.