Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Criză de personal calificat pe piața muncii din Ialomița

Criză de personal calificat pe piața muncii din Ialomița

Ialomița este un județ care nu poate să ofere angajați competitivi pe piața muncii. O arată o analiză a forței de muncă, realizată chiar de reprezentanții Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă. Datele oficiale au fost pre­zentate într-un Raport înaintat Prefecturii Ialomița...

Angajați dezinteresați și fără experiență
Estimativ, în Ialomița, există peste 6000 de persoane care se află în căutarea unui loc de muncă. Șansele pentru a-l obține sunt infime, în condițiile în care profilul angajatului din județul nostru este necorespunzător față de cerințele pieței de muncă. Cel puțin aceasta este concluzia care poate fi trasă din modul în care repre­zentanții Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au caracterizat piața muncii de la nivelul județului nostru. Aceștia au realizat un Raport oficial în care au făcut o caracterizare succintă a persoa­nelor care se află în căutarea unui loc de muncă și care provin din județul Ialomița. În urma cercetărilor realizate, reprezentanții AJOFM Ialomița au scos la iveală faptul că există neconcordanțe între calificările pe care șomerii le dețin și experiența lor profesio­nală. Mai mult, o bună parte dintre șomerii aflați în baza de date a instituției nu pot ocupa un loc de muncă din cauza faptului că au un nivel scăzut de pregătire. În această categorie se înscriu asis­tații so­cial care beneficiază de sprijin de la stat în baza Legii venitului minim garantat. Esti­mativ, vorbim de peste 4000 de persoane care fi­gurează în ba­zele AJOFM Ialomița ca șomeri neindemni­zați. De asemenea, piața muncii din Ialomița este amenințată și de îmbătrânirea populației. Un sfert din cei peste 240 mii de lo­cuitori ai județului au peste 45 de ani, iar șansele ca aceștia să-și găsească un loc de muncă sunt infime, deși prin legi speciale se oferă o serie de beneficii pentru angajatorii interesați de șomerii de peste 45 de ani. De asemenea, specialiștii AJOFM Ialomița au explicat și faptul că migrația către alte state din Uniunea Europeană a afectat piața muncii din județul Ialomița. De la începutul anului și până în prezent, la nivelul județului au fost disponibile peste 2000 de locuri de muncă, cu un grad de ocupare de doar 37%.

13 August 2019, 07:55 (2504 vizualizări - 11 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Educatie ZERO zero ZERO:
(14 August 2019, 20:07)
Da, avem nevoie de informatica,de orice e nou sau vechi.Otrava in cantitati mici este medicamemt.De ce avem nevoie de acest:"copilul meu are diploma.." iar viata echilibrata,etica si de succes este ingenuncheata? Lume multa,oameni putini ar spune cineva.Suntem extra-poli calificati dar nu stim sa spunem buna ziua vecinilor sau sa ne gospodarim.Nu stiu sa ude florile,sa fie organizati in simpla camera a lor. Nu mai stim nimic.In 30 ani alcoolismul a pus stapanire pe cei trecuti de 55 ani si drogul pe ceilalti tineri.Apoi este foarte jenant sa ne pregatim copiii pentru profesii ce pot"ridica"tara.Nu mai avem strungari,zidari,macaragii,mecanici,este rusinos ca baiatului tau sa ii placa sudura.Te face de ras!Sa fie tipograf deja e rusinea familiei!Golanismul ieftim si lenea a tatuat pana si creierul tinerilor si dorinta ratata de bani multi a inghesuit la dezalcolizare sau crime multi romani.Cam asa sunt lucrurile in tara.
slobozean:
(14 August 2019, 12:50)
pt manuela : punct ochit - punct lovit. chestia cu specializarile am prins-o tarziu, ma tot miram eu cum se desteapta unii peste noapte.
@educație 00:
(14 August 2019, 10:04)
@educație zero. Bine! Totuși, tehnica informațională bine dozată, este necesară azi. De aceea profesorii profită și zic: ,,citește și copiază după internet”! Elevul este lipsit de latura empatie necesară în lecție, iar profesorul este un cârpaci cu bani, în acest caz.
Educația și sărăcia:
(14 August 2019, 09:57)
Da! Educația e zero, iar școala românească e sub pământ, moartă și îngropată. Familia este incapabilă de a-și educa copiii, iar la școală, analfabeții cu cataloage! Cei de la butoane nu știu sau nu vor să spună că, din lipsă de educație, există și va exista un CARACAL prpetuu și generalizat.
Educatie ZERO:
(14 August 2019, 08:13)
Prostirea populatiei si angajarea rudelor,amantelor,politicilor a inceput cu iliescu si in judet,cu savu.Apoi marian balan...si functioneaza perfect si acum.Iata rezultatul a 30 ani de prostire a propriilor cetateni.Sunt pline ziarele de castigatori ai competitiilor la MASA, Oxford,insa noi nu stim sa scriem cu creionul ori sa comunicam liber,cu voce tare.Avem retele de socializare.Aata e noua generatie,vine scuza.Bă oameni buni,se scolesc copiii nostrii de note maxime iar ei nu stiu ȚOMAPANT,sotron sau nu stiu a se comporta ca adolescenti,tineri,profesionisti.Generatii de ascunsi dupa monitor,ce sunt frustrati,dar au note de 10 si diplome de la mari universitati.Omenirea a trecut prin razboaie dar niciodata degradarea umana nu a fost la acest nivel.Furt,viol,crima,evaziune,interlopi (??),gulere albe(??),puscariasii au drepturi dar cetatinii liberi si onesti au obligatii si cheltuieli.Familia si scoala formeaza caractere.Avem elevi cu ochelari cat fundul borcanului,slabanogi sau obezi,teribilisti sau cuminti ca icoanele,posedati de deviceurile it.Perfect!
ami:
(13 August 2019, 22:46)
Exista personal calificat destul,dar angajatorii fie cei din unitatile publice(subordonate cons.jud. sau primariilor)sau privat nu cunosc sau nu vor sa cunoasca capacitatea intelectuala a celor care vor sa se angajeze,pentru simplul motiv ca se organizeaza cu dedicatie sau recrutorul nu stie despre specialitatea rezoectiva.Ex. statia de salvare slobozia anganeaza asistenti medicali debutanti la care le solicita vrchime-saituri,carejeet,job rapid,post gov ialomita,un fel de alba-neagra,iar gradinita "voinicelul" are intruna din comisiile de examinare persoane necalificate pentru postul care solicita o calificare chiar cu scoala profesionala.Tot la"voinicelul"la infirmiere s-a cerut vurs pentru ingrijirea copilului mic curs care s-a facut pe la centrele de plasament si de unde proveneau unele perticipante,unde s-a inscris si a participat o persoana la trei posturi-concurs ce s-a tinut in aceeasi unitate de timp pentru cele 3posturi.Tot acolo sint angajate persoane pe relatii familiale sau de atasament(centrul pl.2 si mai sint).Cei necalificati angajati in administratia publica sint pilosii.Da-iintr-unul tipa toti
Mary:
(13 August 2019, 18:54)
E criza pentru ca nu angajați tineretul fără nu știu cata experienta, iar la stat se angajează în mare parte pe pile! Degeaba ai studii și înveți ca prostul, iei nota bună la scris dar.. Hop! Te fac ei cumva la interviu, sa fie altul cu punctaj mai mare. Vai de voi! Nu va mai mirați ca pleacă tineretul prin afara, aici nu i dat șanse de reusita!
ionela :
(13 August 2019, 16:47)
daca vrei sa ajungi olitista prima data te faci pompier si dupa asta te transferi fara examen la politie. In birou de politie mai exact. observ ca nu se sesizeaza nimeni
Manuela:
(13 August 2019, 16:12)
Eficienta si la obiect remarca ziaristului de la Independent. Cum sa ocupi un post de munca unde esti schilodid psihic pe bani putini la firmele private unde au impresia ca, daca iti dau un salariu de mizerie, trebuie sa devii sclavul lor. Iar in institutiile publice, bugetare acolo esti spionat non stop de camere de luat vederi si obligat sa iei parte la ilegalitatile penale ale unor sefi. In institutiile publice dar mai ales in UAT, Primarii sunt angajati numai pilosi si amante pe salarii babane nemeritate. Pai numai o matracuca cu barbat acasa care este angajata sa plimbe hartii devine saltea, dupa care salteaua devine ofiter de stare civila. Altfel daca nu accepti dai fuga la AJOFM si acolo te trimite sclava la privat, cum sa nu duci lupsa de forta de munca??? Pai nu toti suntem nascuti sa devenim sclavi, sclave si nici matracuci prin autoturisme Nisan, paduri, moteluri in zilele de cursuri specializare! Forta de munca buna a plecat de mult din tara
Nicu:
(13 August 2019, 11:39)
Oameni bine calificati cu studii si destepti nu su loc de amantele inculte si proaste ale golanilor politici, primari directori. Din pacate si in firmele private au inceput sa apara fete destepte de impung prostia, dar care stiu sa faca altceva. Lipsa personal, pai care eminenta sta cearceaf in fata primarului ?
calificare:
(13 August 2019, 09:12)
criza de calificati, invazie de putori, asistati social de minunata guvernare din banii celor calificati...