Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Unirea și Recolta și-au aflat adversarele

Fotbal, Liga a III-a

Unirea și Recolta și-au aflat adversarele

La finele săptămânii trecute, Federația Română de Fotbal a stabilit componența celor 5 serii care alcătuiesc Liga a III-a. Repre­zentantele Ialomiței, Unirea Slobozia și Recolta Gheorghe Doja, vor face parte din seria a doua, alături de Metalul Buzău, CSM Medgidia, Poseidon Limanu, Axiopolis Cernavodă, Înainte Modelu, Agricola Borcea, Mostiștea Ulmu, Dacia Unirea Brăila, CS Făurei, Viitorul Ianca, FCSB II, CS Afumați, SC Popești Leordeni, CS Tunari. După cum se vede, Unirea a scăpat în lupta pentru locurile fruntașe de Progresul Spartac București, dar rămâne în serie cu CS Afumați, CS Tunari și chiar Metalul Buzău... FRF a stabilit luni, 12 august 2019, țintarul Ligii a III-a. Iată programul echipelor ialomițene pentru primele 5 etape:
Etapa I, 24 august 2019 Recolta Ghe. Doja-CSM Medgidia; Poseidon Limanu-Unirea Slobozia
Etapa II, 31 august 2019 Unirea Slobozia-Înainte Modelu; Dacia Unirea Brăila-Recolta Ghe. Doja
Etapa III, 7 septembrie 2019 Recolta Ghe. Doja-Viitorul Ianca; SC Popești Leordeni-Unirea Slobozia
Etapa IV, 14 septembrie 2019 Unirea Slobozia-CS Făurei; Metalul Buzău-Recolta Ghe. Doja
Etapa V, 21 septembrie 2019 Recolta Ghe. Doja-CS Tunari; Axiopolis Cernavodă-Unirea Slobozia

Încă două noutăți la Slobozia Galben-albaștrii l-au înregimentat în cele din urmă pe fundașul central Alexandru Dinu. Fostul căpitan al FCSB II a fost dorit de conducerea slobozeană încă de la începutul pre­gă­tirilor, dar abia săptămâna trecută s-a definitivat transferul. O altă achiziție a Unirii este fundașul dreapta Mădălin Pascu, venit de la Sportul Chiscani. În vârstă de doar 17 ani, fotbalistul brăilean a bifat deja câteva convocări la loturile de juniori ale României. Cu acești doi jucători, numărul noutăților se ridică la 10. Până la startul campionatului, Unirea va mai disputa un meci oficial, partida contând pentru Cupa României contra Bărăganului Ciulnița. Meciul se va juca la Ciulnița miercuri, 14 august 2019, orele 17,30.

Proiect 100% ialomițean la Gheorghe Doja Recolta Gheorghe Doja a promovat și cu eforturi remarcabile s-a înscris în Liga a III-a. Campioana en titre a județului Ialomița va menține și în al treilea eșalon politica de promovare a jucătorilor din partea locului, lotul fiind alcătuit 100% din fotbaliști ialomițeni, majoritatea crescuți de Unirea Slobozia. În acest registru se înscriu și achizițiile din această vară: Sabin Topală (Spartacus Iazu), Alexandru Herea (Secunda Adâncata), Cristian Buda (Unirea Slobozia) și Cristian Aldea (Viitorul Axintele). «Mai suntem în tratative cu trei jucători, dintre care doi junori, dar mai multe nu vă pot spune până ce nu vom concretiza transferurile... Sperăm, de asemenea, ca săptămâna viitoare să fie omologat pentru Liga a III-a terenul de la Gheorghe Doja pentru că ne dorim foarte mult să avem sprijinul total al suporterilor noștri!» ne-a declarat organizatorul de competiții al Recoltei Gheorghe Doja, Sorin Pătrașcu. De la echipă au plecat în această vară Cătălin Scurtu, Sorinel Tudor și Valentin Ioniță. Antrenor principal al Recoltei va fi din sezonul următor Cătălin Leșeanu, urmând ca Grigore Țuican să ocupe funcția de team manager.

13 August 2019, 13:50 (2255 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Sprint pe ultima turnantă
Suntem din nou șefii seriei
Invincibilii de pe locul 2

Comentariile cititorilor:


Stela:
(19 August 2019, 23:13)
Cica acum la Unirea sunt salarii de 6000-7000 ron. Oare nu sunt bani multi totusi pentru liga 3 ? Ce zici Iliuta ? Promovezi anul asta ? Sau iar o dai cotita ?
Un suporter :
(14 August 2019, 11:20)
Cu enache antrenor o sa terminam pe 5 sa lase naiba echipa asta și sa plece o sa devină ca ..... sa bage jucatori pe bani in teren o sa vb eu cu Moraru sa vadă lumea ca echipa asta sta pt enache sa ai salariu mai mare ca jucatori nu am mai întâlni pana acum
Suporter :