Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Constructorii refuză reabilitarea podului rutier peste râul Ialomița

Constructorii refuză reabilitarea podului rutier peste râul Ialomița

bonus: Deputatul Mușoiu și pasajul de la Drajna

Autoritățile sunt fără soluții în ceea ce privește reparația po­dului rutier peste râul Ialomița din zona Cartie­rului Bora al Sloboziei. Anul acesta au fost organizate două licitații pentru realizarea in­vestiției, însă niciun constructor nu a fost in­teresat de acest proiect. Între timp, construc­ția se degra­dează de la o zi la alta, chiar dacă administratorii podului dau asigu­rări că nu reprezintă un pericol pentru mașinile care îl traversează.

Un proiect ratat Aflat în administrarea Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere, prin Direcția Regională de Drumuri și Poduri Constanța, podul rutier peste râul Ialomița de la Slobozia a fost inclus pe lista de investiții a instituției în cursul anului 2018. Estimate la peste 2,8 mili­oane de lei, lucrările ar fi trebuit executate de firma Construcții Feroviare Drumuri și Poduri Buzău, societate specializată în construcția de poduri și tuneluri. La 4 luni de la deschiderea șantierului, constructorul din Buzău a sistat lucrările. Chiar dacă nicio autoritate din Ialomița nu a făcut comentarii pu­blice pe acestă temă, se pare că marea problemă a fost reprezentată de o eroare de proiec­tare. În urma unei analize s-a constatat că se impune înlocuirea unor elemente din structura de rezistență. Este greu de precizat din ce cauză aceste aspecte au fost omise având în vedere că întocmirea proiectului a durat câteva luni și s-a făcut de către experți în domeniul construc­țiilor de drumuri și poduri. Proiectul realizat pe genunchi a costat Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere 30 de mii de lei.

Podul uitat Reprezentanții CNAIR și-au manifestat intenția de a relua proiectul privind podul peste râul Ialomița de la Slobozia. O prima a fost organizată la în­ceputul acestui an. În ciuda demersurilor făcute, niciun constructor nu s-a arătat in­teresat de acest proiect. Procedura a fost reluată în urmă cu aproximativ 3 săptă­mâni, fără să existe vreo firmă în domeniul construc­țiilor interesată să repare po­dul de la Bora. Situația a fost confirmată de Gigi Petre, prefectul județului Ialomița. «Veștile nu sunt deloc îmbucurătoare, pentru că nici de această dată nu s-au pre­zentat firme interesate de proiectul privind reabilitarea podului de la Bora. Este greu de apreciat de ce toată lumea refuză acest proiect!» a explicat Gigi Petre, prefectul județului Ialomița.

Deputatul Mușoiu și pasajul de la Drajna
În timp ce podul rutier de la Slobozia are nevoie de reparații, parlamentarii ialomițeni se laudă pe rețelele de socializare cu privire la necesitatea demarării unor proiecte de infrastructură, ce ar trebui să se desfășoare... în alte județe. Deputatul PSD Ștefan Mușoiu, de exemplu, postează de câteva luni pe internet comunicate de presă prin care își manifestă susținerea pentru construcția unui pasaj în zona barierei de la Drajna. Ultima postare de acest gen a fost făcută la finele lunii trecute când deputatul Mușoiu anunța: «Realizarea studiului de fezabilitate pentru pasajul rutier de la Drajna! Realizarea acestuia respectă etapele prevăzute în proiect. În cadrul unei întâlniri de lucru tehnice la Slobozia am analizat împreună cu domnul Marian Dima, director DRDP Constanța, și Gabriela Tudor, director tehnic în cadrul aceleași instituții, stadiul exact al lucrărilor. La discuții au participat și deputatul PSD de Călărași, Sorin Vrăjitoru, domnul Marian Ichim, director SND Călărași și viceprimarul Sloboziei, Rudolf Gradea». Mai mult, în cadrul aceleiași postări, deputatul Ștefan Mușoiu s-a supărat pe ziariștii presei locale din Slobozia care au relatat faptul că Guvernul nu va avea niciodată bani pentru derularea proiectului de la Drajna. «Apariția în spațiul public a unui articol într-o publicație locală cum că guvernul nu ar avea bani pentru rea­lizarea acestui proiect este doar o interpretare eronată a unei informații oficiale. Totuși apreciez interesul crescut al mass-mediei locale pentru acest obiectiv!» a încercat Ștefan Mușoiu să fie ironic pe rețelele de socializare. Dincolo de faptul că acest proiect pare să aibă soarta autostrăzilor promise de partidul din care domnia sa face parte, deputatul Ștefan Mușoiu a uitat un element extrem de important. Ca să ajungi la Drajna este nevoie să traversezi podul rutier de la Slobozia. Tocmai de aceea ar fi fost util ca domnia sa să se fi implicat la fel de activ într-o campanie privind reabilitarea de urgență a acestui obiectiv. Mai ales că podul rutier de la Slobozia se află în județul Ialomița, nu la Călărași acolo unde ar trebui realizat pasajul de la Drajna.

14 August 2019, 08:10 (4272 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Reparația podului rutier peste râul Ialomița se amână
CNAIR cheltuie 2,8 milioane de lei pentru reabilitarea podului rutier de la Bora

Comentariile cititorilor:


#pasajladrajna:
(16 August 2019, 14:13)
Esti nebun?Cum sa dureze doar 30 de zile? Pai nu ne-am inteles ca apar probleme neprevazute? Cimitirul e aprope, vreun schelet, o mina din razboi, poate o alta victima indicata de Dinca....Prea scurt termenul. Intr-o luna nu apucam sa enervam prea multi si trebuie gandit pe termen lung, la viitoarele alegeri ce mai punem pe masa!
JeT orizontal:
(16 August 2019, 08:19)
Eroarea de proiectare a fost descoperita dupa ce podul a fost exploatat 50 ani? Sau noul proiect de reabilitare a fost facut gresit? Olandezii construiesc poduri in 30 zile de la zero.De ce ati cerut finantare europeana ptr parcare subterana,piateta Perlea si nu ati cerut ptr inlocuirea rapida a podului? Poate ptr ca nu se putea fura,in stilul clasic ialomitean?Azi,este tehnologie si sunt materiale performante ce pot rezolva podul in timp scurt.Segmente turnate,prefabricate,xu asamblare pe pozitie,ce este greu? Sa cereti ajutor unei firme olandeze?E mai ieftina firma din BZ si da si o spaguta,de-o ciorbica si-un suvulet...
#pasajladrajna:
(15 August 2019, 18:25)
Dl. Musoiu sa mai lase oratoria in oglinda si sa prezinte clar datele la care se se incheie fiecare etapa de care amintea. Studii de fezabilitate au mai fost, asemenea celor pentru autostrada Comarnic-Brasov si nimic nu s-a intamplat. Cat despre pod, nimeni nu se inhama la reparatia lui fiindca acel pod trebuie daramat si construit din temelii tinand cont de conditiile actuale de trafic.
Ionel:
(14 August 2019, 19:47)
Simplu.Un pasaj subteran pentru calea ferată și se rezolva mult mai repede.
Adiza:
(14 August 2019, 14:27)
Cu parcarea subterana au rezolvat sa trecem la poduri....sunt praf!

Gicu:
(14 August 2019, 12:13)
Poate vor construi unul nou cu patru benzi frumos ca-ntro tara civilizata din secolul 21 asa ar fi frumos .Un pasaj supra sau subteran la Drajna sa nu m-ai stam la cozi kilometrice ..daar astea sunt vise greu de realizat ..
sofocles:
(14 August 2019, 11:40)
nu reprezinta un pericol pe drc .. sa va duceti sub pod si sa va uitati la el cand trece un tir si va veti da seama ce pericol reprezinta 
Worker:
(14 August 2019, 08:54)
De ce se lauda astia atat de tare? Drajna nu cumva e in jud Calarasi?