Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăria Slobozia vrea să concesioneze iluminatul public

Până la 1 milion de lei anual din banii contribuabililor

Primăria Slobozia vrea să concesioneze iluminatul public

bonus: Din greșeală în greșeală spre victoria finală

La sfârșitul lunii precedente, Con­siliul Local Slo­bozia a aprobat un proiect de hotărâre privind «delegarea prin concesionare a gestiunii serviciului de iluminat public». Decizia vine după 4 ani de funcționare în condiții ilegale a sistemului de iluminat public la ni­velul municipiului Slo­bozia. Concesionarea iluminatului public pune în pericol un proiect similar în valoare de 3,38 milioane de lei pentru modernizarea sistemului de iluminat pu­blic, finanțat din fonduri europene...

Un proiect controversat Consiliul Local Slobozia a votat marți, 30 iulie a.c., un proiect de hotărâre privind «de­legarea prin concesionare a gestiunii serviciului de iluminat public» la nivelul municipiului Slobozia. Proiectul a fost votat cu majoritate de voturi, în pofida argumentației unora dintre consilierii locali. «Este un proiect făcut pe genunchi... Totul are caracter general! Nu putem concesiona acest serviciu la prețul de 1 milion de lei anual fără să cerem condiții stricte și clare de derulare a contractului!» a declarat, printre alții, consi­lierul local Sorin Brânză. Con­form Caietului de Sarcini pentru delegarea gestiunii iluminatului public «scopul urmărit prin încheierea contractului de delegare este eficientizarea ilumina­tului public local, concomitent cu reducerea consumului de energie electrică». Operatorul căruia Primăria Slobozia îi va delega sistemul de iluminat public are obligația de a exploata și întreține acest sistem, de a-l moderniza prin «înlocuirea treptată a corpurilor de iluminat clasice cu unele eficiente bazate pe tehnologia LED» și de a realiza iluminatul ornamental festiv de Sărbători. În schimbul acestor obligații, operatorul poate obține până la 1 milion de lei anual. Reprezentanții administrației locale susțin că banii vor fi plătiți doar în condițiile în care lucrările prevăzute în contract vor fi executate. Aceste lucrări vor fi verificate de către angajați din cadrul administrației locale.

De 4 ani în ilegalitate Concesionarea serviciului de iluminat public la Slobozia este o obligație legală. Surse din cadrul administrației locale confirmă faptul că Primăria Slobozia încalcă legea de 4 ani. Situația a fost confirmată indirect de către Valeriu Roșca, directorul DADP Slobozia, în cadrul aceleiași ședințe. Acesta a declarat că, pentru a efectua lucrări de întreținere la rețeaua de iluminat public, este obligat să angajeze o firmă. «Teoretic, întreținerea rețelei de iluminat public este asigurată de noi... Problema e că noi nu avem electricieni specializați pentru lucru la înălțime! De câte ori apare o problemă de genul acesta, apelăm la o firmă... Ultima oară s-a întrerupt un cablu subteran și am fost obligați să așteptăm două săptămâni până la remedierea acestuia!» a declarat acesta, printre altele. Vice­pri­marul Rudolf Gradea susține că, în aceste condiții, concesionarea serviciului de iluminat este singura soluție legală. «Avem o Strategie de Dezvoltare care așteaptă să fie implementată de 4 ani... Acum am creat și un cadru legal adecvat pentru implemen­tarea ei! Facem ceea ce trebuie pentru ca acest sistem de iluminat public să poată fi exploatat și moder­nizat...» ne-a declarat Rudolf Gradea. Strategia privind dezvoltarea durabilă a municipiului Slobozia confirmă faptul că orașul are nevoie de un sistem extins de iluminat public «în condițiile unor resurse bugetare reduse față de nevoia de investiții în infrastructură». La acest moment, Slobozia plătește aproximativ 950 mii de lei anual pentru ilumi­natul public la nivelul orașului.

Spunem adio banilor europeni? Reamintim că administrația locală a făcut demersuri pentru modernizarea iluminatului pu­blic din fonduri europene. Con­cret, administrația Mocioniu dorește să acceseze fonduri europene pentru înlocuirea lăm­pilor cu consum ridicat de energie prin «lămpi cu eficiență energetică ridicată și durată mare de viață». De asemenea, vor fi reabilitate instalațiile electrice, stâlpii de tensiune și rețelele de tensiune deteriorate sau uzate. Cea mai inovativă parte a inves­tiției o reprezintă însă achizi­țio­narea și instalarea unor sisteme de telegestiune a iluminatului public, așa numitul «iluminat inteligent». Conform datelor oficiale, proiectul este intitulat «Crearea, reabilitarea, moder­nizarea și extinderea sistemului de iluminat public în Municipiul Slobozia», are o valoare de 3,38 milioane de lei, iar cota de cofinanțare a Municipiului Slobozia este de 277 mii de lei. Numai că, potrivit Ghidului de finan­țare, un astfel de proiect poate fi implementat în condițiile în care operatorul căruia i s-a concesionat serviciul de iluminat public nu face investiții pentru modernizare «pe o perioadă de cel puțin 5 ani de la momentul depunerii cererii de finanțare»...

Din greșeală în greșeală spre victoria finală
Butada aceasta, inventată pe vremea comunismului, pare să redevină actuală la Slobozia. În ultimii 10 ani Slobozia a pierdut sume colosale din cauza unor investiții inutile sau prost gestionate. «Apa lui Ionașcu» și «groapa lui Stoica» sunt emblematice în acest sens. Dar în mandatul primarului Adrian Mocioniu, Slobozia se confruntă cu noi și noi proiecte edilitare realizate în aceiași manieră pompieristică. Parcul Industrial IMM cheltuie de 5 ani bani publici, transportul public local se face cu autobuze de închiriat, cheltuielile pentru întreținerea aparatului propriu au atins cifre colosale, inves­tițiile multianuale au stagnat... Primarul Adrian Mocioniu recunoaște această situație, însă declarațiile sale sunt halucinante și contrazic realitatea: «S-au pierdut bani pentru că totul s-a gestio­nat prost și nu a existat o viziune. Că, dacă exista o viziune și oamenii își dădeau seama că aceste lucruri nu se pot face, se opreau! Eu, de când sunt aici, ce contracte am semnat s-au făcut sau se fac... Am semnat contractul de iluminat public, s-a făcut de la un cap la altul fără niciun fel de proble­me. Am semnat asfaltarea pentru Cartierul Gării Noi, cu toate proble­mele existente, îl gestionăm corespunzător... Și la fel le ducem pe toate!».

14 August 2019, 12:40 (2673 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Procedura de concesionare a serviciului de iluminat public a fost anulată
Poliția Locală, «bau-bau» pentru populația din Slobozia și Urziceni
Poliția Rutieră a tras pe dreapta autobuzele Primăriei Slobozia

Comentariile cititorilor:


Alina:
(16 August 2019, 08:13)
950 mii de lei platiti anual.Montati spagarilor lampi cu LED si veti duce platile la o treime.Sau nu va convine,ca voi sunteti capuse,aveti nevoie sa sugeti,sa cada o spaguta,o atentie.Auzipentru 25 zike de sărbători de iarna dai in greu cu instalatia specifica.Mari talhari!In Garii Noi se poate sa luminati cu LED.Chiar si campul gol,spre calea ferata.Acolo nu e cheltuiala irosita.Nu consuma mult LEDul acolo.Doar tembeli sunt anhajati sa faca evaluari si calcule.Doar tembeli.Unde dracu sunt inginerii de Politehnica?
Electrician :
(15 August 2019, 17:57)
@Pt.electrician  Vezi link-ul , e chiar mai ieftina 175 lei . Lampa are agrement tehnic si un randament de 100 lm/wat , garantie 3 ani . Poate pentru voi e prea ieftina  !  Va mai ramin doar  50 lei / de spaguit !!!  https://www.emag.ro/lampa-pentru-iluminat-stradal-orlando-50-50w-4953-lm-corp-aluminiu-85-265v-ip65-smd-led-074-005-0050black-6400k/pd/DX911QBBM/
Pt Electrician:
(15 August 2019, 13:03)
Cred ca esti un "electrician" ce n ai facut in viata ta mai mult de o instalatie la o garsoniera si aia fara sa respecti vreun normativ, nu poti pune intr un municipiu resedinta de judet lampa de 230 lei, aia o poti pune intr o curte privată :))
Electrician :
(14 August 2019, 20:40)
Cu un milion de lei schimbau 3000 corpuri de iluminat cu LED intr-un an ( 230 lei corpul de 50W , vezi Emag  si 100 lei montajul) si in doi ani recupearau acest milion din economia la energie electrica ( corpurile cu LED consuma de 30% fata de cele cu mercur sau sodiu ce sunt acum pe stipli ) si aveau garantie 3-5 ani , timp in care nu cheltuiau nimic cu intretinerea .  Practic aveau ZERO Cheltuieli cu un sistem de iluminat nou ! Probabil e o intelegere cu vreun protejat al primarului !!!
adam:
(14 August 2019, 18:38)
Asfaltatul strazilor din cartierul Gari Noi daca se va finaliza se va face din banii PRIMARIEI  SLOBOZIA, adica din contributia noastra.Bine ca se reface intrarea in primarie de pe groapa poate acum ne vede DNA-ul si vine la Mocioniu, Stoica ,Tr. Ad,Ca. etc.