Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Plimbare cu trenul din 1965

Jurnal de călător pe ruta Slobozia-Ciulnița

Plimbare cu trenul din 1965

În vreme ce municipiul Slobozia are în dotare o gară de 6 milioane de euro, trenurile lasă de dorit... Pe ruta Slobozia-Ciulnița circulă trei tipuri de trenuri: «săgeata albastră», un tren cu mai multe vagoane și trenul din 1965 cu un singur compartiment... Deși este conștientă de nemulțumirile călătorilor, conducerea CFR nu face nimic!

Nemulțumiri de călător
Pe ruta Slobozia-Ciulnița circulă trei tipuri de trenuri. De 5 ori pe zi «săgeata albastră», un tren cu vagoane și trenul din 1965 cu un singur compartiment transportă călătorii pe aceeași rută. O călătoare își afirmă nemulțumirile în câteva fotografii remise ziarului nostru. Imaginea trenului cu un singur compartiment este dezolantă... «Slobozia, o gară pentru secolul XXI cu un tren din anul 1965! Fără lumini, fără aer condiționat, cu motorul duduind ca o batoză din anii ’50... Rulează în noapte ca în Vestul Sălbatic, cu oamenii făcând haz de necaz așteptând să vadă luminile orașului!» afirmă călătoarea. Nu este singura persoană nemulțumită... Ca ea sunt sute de «navetiști» pe această rută, studenți sau elevi, simpli călători, Gara Ciulnița fiind un nod feroviar important. Andrei este student și l-am întâlnit în Gara Slobozia Veche. Tocmai își cumpărase un bilet la mare... «Sincer vă spun! După 2 ani de facultate și venit în fiecare sfârșit de săptămână acasă, am început să mă obișnuiesc cu căldura din tren, cu pa­ha­rele de plastic aruncate la întâmplare, cu manelele... Acum chiar nu mă mai surprinde nimic! Vă dați seama că în perioada aceasta, fiind și foarte cald afară, aerul este irespirabil în tren... De când merg cu trenul pe ruta Slobozia-Ciulnița, și am zeci de călătorii, o singură dată am avut aer condiționat. În rest, tragem de geamuri ca să se facă curent să putem respira cât de cât...» susține tânărul.

Istoria unei investiții ratate Lucrările de reabilitare ale Gării Slobozia Veche au fost finali­zate în anul 2015, însă clădirea a fost deschisă publicului un an mai târziu... Această situație a fost generată de lipsa autorizației de securitate la incendiu, autorizație care lipsește și în momentul actual! Reamintim faptul că fondurile de reabilitare au fost suportate din bugetul Uniunii Europene și s-au ridicat la suma de 6 milioane de euro. Cu toate acestea, cu o gară europeană, Slobozia nu are și trenuri moderne. Iar rutele din și prin această gară s-au împuținat. De exemplu, din anul 2011, imediat după demararea investiției de reabilitare a Gării Slobozia Veche, ruta Țăndărei-Slobozia a fost anulată. La acel moment, peste 500 de «navetiști» au fost afectați de decizia adoptată...

18 August 2019, 08:20 (2832 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Gara Slobozia Veche funcționează fără autorizație la incendiu
Gara Slobozia funcționează cu «aviz politic»
Gara Slobozia, un eșec investițional de 6 milioane de euro

Comentariile cititorilor:


@ @Dudu:
(23 August 2019, 14:33)
Multumesc frumos pentru raspuns!
Daca am inteles bine, in 24 ore trec 150 trenuri, deci unul la 9.6 minute; adaugam aici cam 5 minute inainte si dupa trecerea trenului si rezulta cam asa: 12 ore astepti si 12 ore sa treci bariera (zi si noapte); daca tot ai numarat 150 de trenuri, este prea mare deranjul sa scrii si orarul complet? multumesc anticipat si scuza-mi ironia!
@ Dudu:
(21 August 2019, 11:20)
Prin bariera de la Drajna trec aproximativ 150 de treenuri de marfă și călători în 24 de ore ,ce program ?
Oricum ai da trei -cinci trenuri pe ora tot închid bariera.
N.Tudorel:
(21 August 2019, 11:17)
Greșit.
Automotoarele care circula pe relația Ciunlița-Slobozia Veche(bine că circulă) sunt fabticate în ani 40 și au motoare Volvo antebelice.
Stiu ce spun,verificați si dacă nu sunteți convinși apelați la dl Sofineti(fotograful pasionat de trenuri)
Nu ne mai vindecam:
(20 August 2019, 07:17)
Grozavia consta ca si orasul are in gara scris:Slobozia VECHE.Nimic nou in orasul sufocat, intoxicat,lasat fara apa,transport,trenuri sau demnitate.Nimic nou.Slobozia veche risipeste bani,sub protectia maharilor politicieni.Ciuma rosie continua prostirea si ciordeala banilor publici,fara ca cineva sa se sesizeze.Politisti vechi,procurori antici si legi de lemn.Slobozia VECHE!
dudu:
(19 August 2019, 12:33)
vai steaua noastra; gara de milioane de euro si tren...antic, de 2 euro (o avea ITP, sau cum s-o zice la CFR?).
1. pentru nostalgic: plimba-te cu el de placere, daca ai face naveta, in mod sigur nu ti-ar mai place.
2. @Dan, ce ai cu Andrei-studentul? din cauza lui iti merge prost si nu mai duduie economia? sau a celor care ne conduc, ne-au indatorat si si-au creat privilegii si pensii speciale?
3. @Independent: ar fi interesant pentru multi dintre cetatenii judetului daca ati publica un articol cu orarul trenurilor in zona Ciulnita, bariera de la Drajna, ca sa stim si noi cand sa evitam acea zona pe cat posibil. Este inuman sa stai zeci de minute la bariera, in cozi de cativa kilometri, timp in care trec 3, 4 trenuri din astea moderne cu viteza melcului. Orarul exact ar fi de un real ajutor.
Cat despre construirea pasajului peste calea ferata...promisiuni pentru prostirea electoratului (vin alegerile).
@wzx:
(19 August 2019, 08:01)
Foarte bine ca ti a placut cu acest tren,desigur este o experienta.Discutia se pare ca ar fi in zona de bani cheltuiti anapoda.Se acceseaza fonduri,se deblocheaza de la bugetul de stat si se cumpara pixuri si foi de scris de 2 milioane de euro.Am citit ca bulgarii au platit sa isi cumpere avioane F16 noi.Romania a platit aceeasi suma si a achizitionat o generatie veche si avioane utilizate.Despre asta se scrie in articol.Ne prefacem ca e bine,psdistii prospera,puscariile se umplu cu ciorditori din portofele si cam atat.
Wzx:
(18 August 2019, 21:03)
De Ziua Marinei am plecat la mare. Pana la Ciulnita am mers cu acest tren. Mie mi s-a parut ceva interesant si chiar placut. Pentru 20 minute eu cred ca e o experienta, pe care multi ar vrea sa o traiasca . Asemenea trenuri sunt prin muzee si sunt o atractie.
Dan:
(18 August 2019, 18:41)
Auzi-l tu pe Andrei... Este student si si-a CUMPARAT bilet pentru a merge la mare. Sau a primit moca bilet pentru a merge la distractie?
Cu cheia sub pres:
(18 August 2019, 17:01)
Folosim"drumul vechi"catre mare",ceaunul vechi la bulioane,piese mai vechi pentru masini..Si chiar s-a dovedit ca masinile vechi...Am vazut filme si fotografii cu tancuri,masini de razboi,turisme folosite de militari.Nu faceau fumul asta oameni buni! Azi,citesti ca masluiesc astia softurile turismelor sa pacaleasca normele de poluare citite. Bă fraților,dar sa revi la trenurile din '60-70? Vorba lui Amza Pellea.Bî fratilor!Bî,fratilor, astia ne băgară la ganduri! Ca roata vietii se-nvarteste,stim.Dar in Romania parca prea repede.Guvernele au inchis in 30 ani peste 1300 fabrici,uzine,ateliere,au distrus industria de produse finite.Bine,pana la tap-rezolvase iliescu si roman petrica situatia.Cam 900 uzine au inchis ei.De vreo 200 s-a ocupat nastase adrian,acum ocupandu-se capitalismul modern de cele inca functionale. Vorba aluia - "huuu pesedistii"! Ps. Podul"vechi"e inca functional si e facut de nemti prin "43...
Viorel:
(18 August 2019, 13:57)
Caracal e pistol cu apa pe lângă slobozia,nu cred ca exista în europa oraș mai nenorocit ca la noi.fara apa potabilă, cu aerul poluat de combinat(Mai nou),fără niciun fel de poliție,cu clanurile interlope racoland fete de pe terase(Mai nou la speed si atlantic).aici nu se investește nimic,primarul e plecat după fufe prin cartierul gării noi,suntem ca la stan si bran.plecati fratilor cu toții d aci!!!!Si sa fac si o referire la articol:nu spune nimeni ca in 2019 nu exista cale ferată electrificata la slobozia!!!!!!!ps.ne meritam soarta !!!Suie PSD!!!!!!!ciuma rosie!!!!
Cetătean:
(18 August 2019, 13:17)
@huoooo...Îți împărtășesc furia și limbajul! Cu votanții, mai ușor! Ei este proști maxim! În acest județ este CARACAL! În Caracalul, Olt, este doar o boabă din Ialomița! Aveți răbdare sau plecați că lucrurile vor sta și mai rău....
Huuuuu Huuuuu: