Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Borduri de granit la 100 de lei bucata pe Calea București!

Urziceni are moț la tichia de mărgăritar

Borduri de granit la 100 de lei bucata pe Calea București!

În urmă cu o săptămână, Primăria Urziceni anunța victorioasă pe pagina sa de socializare că orașul va deveni european prin montarea unor borduri de... granit. Prețul unitar pentru aceste borduri este de minim 100 de lei pentru o bucată! În urmă cu 4 luni, în ședința de aprobare a bugetului local, primarul Constantin Sava anunța un deficit de 4 milioane de lei pentru anul 2019...

Raiul bordurilor de la Urziceni
După mandate întregi în care a promis investiții de anvergură europeană, primarul Constantin Sava reușește să demareze o investiție vizibilă. La începutul lunii august 2019, municipalitatea demarat lucrările de înlocuire a... bordurilor. Deocamdată, șantierul a fost deschis doar pe Calea București, dar municipalitatea promite că lucrările vor fi extinse în tot orașul. «În vederea menținerii imaginii de oraș european, trotuarele de pe Calea București au parte de câteva modificări majore. Borduri de granit sunt turnate, iar pavelele erodate de intemperii și alți factori sunt schimbate. Menționăm că cele vechi nu vor fi aruncate, ci refolosite acolo unde este nevoie: cimitir, etc.» se precizează într-o postare din 4 august a.c. pe pagina de socializare a instituției.

Borduri da, buget ba
Toate bune și frumoase, numai că prețul bordurilor achiziționate de Primărie începe de la 100 de lei bucata. În decursul ultimelor săptămâni, primarul Constantin Sava nu a putut fi contactat pentru un punct de vedere privitor la costurile acestei investiții. Reamintim însă că acesta a declarat, în aprilie 2019, la aprobarea bugetului local, că deficitul pe care îl înregistrează este unul major. «Lucrurile nu stau bine, iar pentru ca ele să meargă în continuare, haideți să facem tot ce este posibil, să punem umărul cu toții și să ieșim din această situație grea...» declara la momentul respectiv primarul Urziceniului, Constantin Sava. Conform informațiilor făcute publice la acel moment, deficitul înregistrat între venituri și cheltuieli pentru anul 2019 era de 4 milioane de lei.
Vom reveni cu amănunte.

21 August 2019, 08:10 (1742 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Primarul din Urziceni vrea serviciu de salubritate propriu
Primarul Constantin Sava vinde terenuri publice ilegal
Circ administrativ cu primarul Constantin Sava

Comentariile cititorilor:


Urziceni :
(26 August 2019, 06:11)
Doar nu o sa plateaasca postacii, voturile romulanilor, afisele mincinoase, fituica Duamnei Gazetuta, amantele, excursiile exotice, masinile scumpe , iahtul, etc.din salariu de bugetar !
tichie de margaritar:
(22 August 2019, 09:10)
Primariile nu au bani de investitii normale, utile, dar gasesc imediat bani pentru cele inutile: inlocuit borduri purtatoare de comision, panselute, parcari subterane, sali cu geometrie variabila, statii de tratare apa ineficiente. Alooo, despre oportunitatea acestor idiotenii avem si noi dreptul sa-i intrebam pe primari/consilieri? Ca doar "distractia" este pe banii nostri, nu ai lor din buzunar! Sunt sigur ca daca un primar ar fi obligat sa plateasca din buzunar investitiile paguboase, in mod sigur ar fi un exemplu si ar descuraja pe viitor aceste practici. A inceput "borduriada" ca pe vremea lui videanu? ... auzi minim 1 mil lei vechi pentru o bordura! Fa ceva util cu banii aia, ceva care sa atraga noi locuri de munca, nu prostii! Vin alegerile si le trebuie bani pentru partide, bani incasati din comisioane!
Urmașul lui urmașul lui Sava:
(21 August 2019, 22:53)
Sperăm să fie pe gustul noilor cetățeni de etnie romă din Urziceni via Barbulesti. Oricum la anu' tot cu Costel al nostru votăm!