Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Stație de tratare de 7,84 milioane de lei la Slobozia

Primarul Mocioniu a semnat

Stație de tratare de 7,84 milioane de lei la Slobozia

Investiția în extinderea stației de tratare a apei din municipiul Slobozia devine realitate. Miercuri, 14 august 2019, primarul Adrian Mocioniu a semnat un contract în valoare de 7,84 milioane de lei pentru «extinderea stației de tratare apă a municipiului Slobozia, în vederea creșterii gradului de siguranță a tratării apei». Investiția reduce concentrația de sodiu în apă de la «277 mg/l în prezent până la 1,8 mg/l».

Nu aduce mandatul ce aduce vara 2019
În septembrie 2018, Consiliul Județean Ialomița a aprobat un proiect de hotărâre prin care aloca 4 milioane de lei pentru «extinderea stației de tratare la nivelul municipiului Slobozia în vederea creșterii gradului de siguranță a tratării apei în condițiile variației concentrațiilor de poluanți din apa brută pentru asigurarea respectării tuturor parametrilor de potabilitate conform reglementărilor în vigoare a apei potabile». Alocarea totală a investiției a fost estimată la 8 milioane de lei, celelalte 4 milioane de lei urmând să fie suportate din bugetul municipiului Slobozia. Contractul de lucrări a fost semnat miercuri, 14 august 2019, de către primarul Adrian Mocioniu. Valoarea exactă a acestuia este de 7,84 milioane de lei, iar investiția va presupune «extinderea stației de tratare prin construirea unei hale tehnologice cu dimensiuni 35x10x3,5 m, în suprafață totală de 350 mp, unde se vor monta două baterii de filtre de cărbune activ și o stație de osmoză inversă cu două module». Termenul de execuție a lucrărilor este de 11 luni de la data prevăzută în ordinul de începere a lucrărilor.

Sodiu da, trihalometani ba
Potrivit comunicatului de presă remis publicității, noua investiție ar putea reduce concentrația de sodiu în apa furnizată slobozenilor. Astfel, se precizează în comunicat, «debitul de apă tratat este de max. 700 mc/h (194,4 l/s) în perioada de vară și max.350 mc/h ( 97,22 l/s) în perioada de iarnă. Prin tratarea apei într-o stație de osmoză se reduce conținutul de Na de la 277 mg/l în prezent până la 1,8 mg/l Na». Comunicatul nu precizează însă nimic despre ceilalți parametri de potabilitate ai apei furnizate slobozenilor. Reamintim că, potrivit unui raport al Urban SA Slobozia, în cazul parametrului sodiu, din totalul de probe analizate s-au înregistrat depășiri «nesemnificative» la 10 din cele 50 de probe prelevate. La parametrul clor liber, din cele 750 de probe analizate s-au înregistrat «concentrații mai mari decât limitele admise la 9 probe, restul probelor încadrându-se în limitele de potabilitate». Cel mai controversat parametru rămâne cel al «trihalometanilor». Conform raportului, în anul 2018, «din totalul de 64 de probe analizate s-au înregistrat 14 valori peste limita de 100 mg/l, respectiv 117 mg/l și 103 mg/l, iar în anul 2019, din cele 30 de probe analizate până la această dată concomitent, în două laboratoare, parametrul trihalometani a înregistrat 13 valori peste limita de 100 mg/l, dar numai într-unul dintre laboratoare».

22 August 2019, 08:40 (3084 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
«Frații» primarului Adrian Mocioniu
Slobozia: Reabilitarea Pieței Revoluției se amână pentru 2022
Transportul public la Slobozia produce pierderi de peste 1 milion de lei anual
Primul proiect al primarului Sloboziei: Stație de tratare a apei funcțională la 1 martie 2020!
Primăria Slobozia plătește de două ori pentru stația de tratare

Comentariile cititorilor:


sacagiu:
(23 August 2019, 13:43)
Concentratia de sodiu este cea mai grava problema a apei de 11 ani incoace?
Parca era vorba de trihalometani, nitriti, nitrati (care se transforma in ceva mai rau prin preparare termica a apei), clorinare in exces, fier si alte "mizerii".
Inteleg ca doar se preface ca rezolva problema apei in slobozia, dar pentru acest tratament insignifiant (2 filtre de carbune) cheltuieste 7.84 mil lei (aproape 1.7 mil euro)?? Pentru o instalatie similara acasa (5 filtre, osmoza inversa, etc) costa maximum 800 euro, la o scara mai mare oare o costa de 2000 de ori mai mult?? Verifica cineva pe de o parte oportunitatea si eficienta unei astfel de investitii, iar pe de alta parte, daca nu cumva sunt umflate mult costurile?
Noi, "prostimea" o sa verificam la alegeri parametrul trihalometani; daca iese tot 117 mg/l, sper ca si numarul de voturi pentru primar (si partid) sa se incadreze tot cam pe acolo, 117 din cateva mii! plus 1.8 voturi, similar cu parametrul sodiu 1.8 mg/l, hai, treaca de la noi!
Grecu:
(23 August 2019, 00:04)
În anul 2014 primarul Stoica a plătit o stație de tratare proiectata și executată de actualul primar psd al Buzăului,   tot cu 8 milioane , a receptionat-o viceprimarul Bacanu  care acum ... nu funcționează ! Cine a greșit proiectantul , Stoica sau Bacanu ? Niciunul nu a plătit nimic ! Mocioniu va recepționa și plăti 8 milioane și f.probabil viitorul primar va constata ca ... nu funcționează ! Cit o fi fost spaga în 2014 și cit o fi acum ? Cum s-o fi împărțit ? La fel ca spaga data de Valter la parcarea subterana ? O imtrebare pt. Bidon - ai fost la vot la alegerile locale din 2016 ? Doi din trei Slobozieni nu au fost ! 
Cetatean:
(22 August 2019, 16:02)
Aduce cumva carbunele de pe marte de costa atatia bani ? Furati in continuare ca va asteapta parnaia !
CETACEAN:
(22 August 2019, 14:59)
Ce sa faca la nitrati si la nitriti ,doar asa sa mai spele si el niste bani.
Bidon:
(22 August 2019, 09:07)
Dacă actualul primar, care nu cel mai eficient, reușește să facă apa potabilă, îi voi face lobby pentru realegere. DAR, mai întâi, să bea el un an numai apă de la robinet! Normal, din Slobozia! Pe bune, chiar nu se poate face ceva?!?