Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Politică în interesul Învățământului», în școlile din Ialomița

«Politică în interesul Învățământului», în școlile din Ialomița

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a demarat procedurile pentru «detașarea în interesul Învățământului» a directorilor și directorilor adjuncți de școli și grădinițe. 33 de șefi ai instituțiilor de învățământ din județ vor fi evaluați în această perioadă. De asemenea, de la 1 septembrie a.c., o parte dintre inspectorii de specialitate ai Inspectoratului Școlar Județean Ialomița vor fi înlocuiți din funcție. Pentru această schimbare, oficialii Învățământului ialomițean așteaptă avizul Ministerului Educației. Surse din cadrul instituției au explicat faptul că vor fi păstrați doar inspectorii apropiați PSD Ialomița...

Procedură în plină desfășurare Cei 33 de directori și directori adjuncți care «urmează să fie detașați în interesul Învățământului» de către Inspectoratul Școlar Județean Ialomița nu au promovat sau nu s-au înscris la concursul organizat în 2016 la nivel național pentru ocuparea funcțiilor de conducere vacante din cadrul instituțiilor de învățământ. Pentru că de la acea dată și până în prezent nu a mai fost organizat un concurs similar, aceștia trebuie să îndeplinească în fiecare vară o procedură specifică privind «detașarea în interesul Învățământului». Candidații vor susține un interviu formal și vor prezenta un proiect de management în fața unei comisii de specialitate, din cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Sindicaliștii din Educație atrag însă atenția că «detașarea în interesul Învățământului» reprezintă o încercare de politizare a instituțiilor de învățământ. «Este evident faptul că mulți dintre acești oameni sunt aleși pe criterii politice... Ei fac politică în școli! Sunt totuși printre ei și directori cu experiență, care încheie acorduri cu IȘJ pentru a-și continua activitatea. Din păcate, astfel de oameni sunt din ce în ce mai puțini!» explică Traian Mitrea, liderul Uninii Sindicatelor Libere din Învățământ filiala Ialomița.

Schimbări în structura IȘJ De la 1 septembrie 2019 o parte dintre inspectorii de specialitate ai Inspectoratului Școlar Județean Ialomița vor fi schimbați din funcții. Recent, Consiliul de Administrație al instituției s-a întrunit pentru a dezbate acest aspect, în baza propunerilor făcute de actualul inspector școlar general, Simona Tonț. Ceea ce se știe cu certitudine este faptul că vor fi înlocuiți doar acei inspectori care nu au legături cu mediul politic și păstrați în funcții cei care sunt simpatizanți ai PSD Ialomița. De exemplu, inspectorii pentru disciplinele Istorie-Geografie, Învățământ Primar, Religie sau Matematică vor fi păstrați. În schimb, vor fi înlocuiți cei de la Management Educațional, Proiecte Europene, Limbi Străine sau Limba și Literatura Română. Solicitarea privind înlocuirile din funcție în cadrul IȘJ Ialomița așteaptă aprobarea Ministerului Educației. De asemenea, nu se cunoaște dacă, după 1 septembrie 2019, Ministerul Educației o va păstra în funcția de inspector școlar general, pe Simona Tonț...

23 August 2019, 09:10 (3943 vizualizări - 21 comentarii)

Citiți și:
Școlile din Ialomița sunt tratate cu indiferență
EXCLUSIV: Simona Tonț, noul inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița

Comentariile cititorilor:


Oslo:
(10 Septembrie 2019, 08:46)
@aslo. Da, Angela și restul sfinților!
Aslo:
(9 Septembrie 2019, 21:23)
Angela?!
Slobozia:
(9 Septembrie 2019, 10:57)
Bojoga?!? Sigur acesta-i numele? Cine este specimenul!? Conduce un sector foarte alunecos. Acolo e necesară o figură manipulabilă....! Au găsit-o!
Silviu:
(9 Septembrie 2019, 10:52)
@adevărul. E tradiție! Toți incometenții la clasă, devin inspectori! Măcar sunt salvați elevii. Ca inspector, poți fi dobitoc cât vrei, ca profesor, e crimă!
Adevărul :
(8 Septembrie 2019, 21:23)
La proiecte este o doamna Bojoga. Cum a ajuns inspector? Cine a auzit de ea? Doar online ul cu procese și executările silite o știu.
Viorica:
(24 August 2019, 11:54)
Părinții nu au beneficiat de educație. 80% dintre ei sunt Extratereștri din multe puncte de vedere. Restul de 20% sunt prea putini pentru a redresa situația din educație. Nu vă bazați pe cadrele didactice!
Lambada:
(24 August 2019, 09:07)
Cine să o “discrediteze” pe Tonț Simona?? Ea e un pion efemer pe la isj. Face și ea ca fostele ei șefe, ce i se comandă. Trebuie să capete o catedră stabilă. Și merită, că atâtea proaste au așa ceva, iar o femeie deșteaptă ca ea, nu are loc in Slobozia!!! Nu va face purici ca inspector general! Ea are competențe de executant.
Stan:
(24 August 2019, 08:22)
@parinte...Dacă ești iepuroaică, e foarte gerav! Fătări fără număr, urmași de același calibru cu iepuroaica! De-aia avem numai idioți în țara asta! Trecând peste iepuroaica @ părinte..., zic: NU O DISCEDITEAZĂ NIMENI PE TONȚ!!! EA A INTRAT IN CCT. Aveam alte așteptări de la ea! Chiar a fost o insipidă prin inspectorat, cine și pentru ce să o discrediteze acum? Pentru poziția ghiocelului?! Ar fi mai bine pentru ea să capete titularizare și să lase barcaragistele să-și continue opera de două parale!
Rău!:
(24 August 2019, 08:11)
@ profesor. Pe cei de istorie, parcă a tunat și i-a adunat! Știu și eu trei care nu știu decât de cr ul lor! Cap n-au, datoria, mai poate aștepta! Altceva? Caracal! Vor rămâne în școli proștii și lăcomia, că alții....!
Bine:
(23 August 2019, 21:45)
Pai invatamantul primar devine primat...lb romana era praf_ vezi subiecte gresite inca de la evaluarea initiala,management...ingineresc..nu ne mai mira nimic.director adjunct de mahala la arta,care nu stie sa deschida calculatorul,dar face paza si urlete intelectuale....buna treaba,pesedeule,toti retarzii sunt pe functii si habar n au.cand vrea sa faca treaba un om cu scoala,cica se da superior,de fapt,chiar e superior .cum sa intekeaga invatatoarele si asistentele facute profesoare...vai de copiii nostri.
Profesor :
(23 August 2019, 20:23)
În afara de istorie,chiar nu știe nimic. As ruga-o totuși sa tina cont și de opiniile colegilor și copiilor. Cu asemenea comportament, se vede director sau poate chiar inspector.
Învățător:
(23 August 2019, 19:36)
Maria Popescu a sustinut concursul pt.directori.Numai ca se crede prea culta si superioara tuturor, plina de ea. De zici ca ea a descoperit profesoratul.
nu plecati dupa fenta:
(23 August 2019, 18:55)
Daca nu intelegeti sensul manipulator al acestui articol dictat de sindicalistul Mitrea, e de rau. Cand numirile erau facute de partidul  liberal al domnului Mitrea, erau bune,(a propos:  felicitari!  Am inteles, domnule Mitrea, ca ati ajuns seful filialei din Tandarei a P.N.L.)  Pentru o informare corecta a cititorilor, sa stiti ca seful Comisiei de evaluare a directorilor a fost doamna  Mitrea Steluta,  sotia domnului Mitrea. Acum se incearca,  cu astfel de articole, discreditarea doamnei Simona Tont, om valoros  si  loial invatamantului. Iar domnul inspector  Vasile Mitu  este pastrat ca inspector de matematica, desi este  consilier local Fetesti din partea P.N.L. Chiar nu va este rusine, domnule Mitrea??  Vreti doar sa prostiti oamenii !!!
P.S. Imi pare rau pentru autorul articolului, care a cazut in plasa sindicala !!
Parinte..si atat!!:
(23 August 2019, 16:19)
Nenea Stan... mi ar placea sa fiu iepure...numai ca mi e teama ca sunt iepuroaica! Deci..vocabularul dumneavoastra in ceea ce ma priveste...evident..educatia mea, nu ma lasa sa va dau replica! Eu am vorbit frumos si civilizat!
Parinte..si atat!!:
(23 August 2019, 16:16)
Sigur ca avem nevoie de o verificare, chiar si de o instruire asupra cadrelor didactice! Cunosc personal problema cu..d-na director adjunct, nu sunt absolut deloc de acord cu comportamentul si teroarea instituita ( se vede de departe ca respecta regulile comunismului)... Copiii au nevoie sa inteleaga si sa imbratiseze scoala cu mare drag, iar acest lucru nu il pot realiza decat profesorii! Cu cat se apleaca cu sufletul aproape de ei, cu atat mai mult randament vor avea! Pentru ca noi, parintii, ii invatam in primul rand sa nu isi plece capul, sa fie drepti, sa recunoasca greseala, sa fie cinstiti, sa nu minta! Numai ca un sistem bolnav in educatie, cu profesori rigizi, ii va invata in primul rand sa minta, pentru ca este in firea umana sa vrei sa te aperi si nu sa fii aspru pedepsit! Dar, revenind...am facut postarea de mai jos, deoarece am vazut cuvinte jignitoare aduse d-nei Tont( desi nu o cunosc personal)... si semnat ..un profesor..sau slobozia...si mi s a parut ingrat acest mod de abordare! Daca exista cineva care poate schimba acest sistem din temelii, nu numai in invatamant..sa fie lasat sa conduca ( chiar daca nu are treaba cu politica)...eu ma alutar cu mare drag! Si astept sa fim mai multi!