Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Firimituri bugetare pentru reparațiile școlilor și grădinițelor din Slobozia

Firimituri bugetare pentru reparațiile școlilor și grădinițelor din Slobozia

Pregătirile pentru noul an școlar au intrat în linie dreaptă în municipiul Slobozia. Cele 14 școli și grădinițe din oraș lucrează la foc continuu pentru a-i putea primi pe elevi și preșcolari în cele mai bune condiții. Anul acesta, instituțiile au fost nevoite să se descurce cu resturile financiare rămase în urma redistribuirii fondurilor pentru Învățământ de către Primăria Slobozia...

Pregătiri pe ultima sută de metri
Peste aproximativ o lună debutează noul an școlar. Tocmai de aceea școlile și grădinițele din Slobozia lucrează la foc automat pentru a-și finaliza lucrările de igienizare sau reparații, acolo unde este cazul. În cele mai multe situații, lucrările au fost finanțate în urma reditribuirii fondurilor provenite de la unitățile de învățământ care nu au cheltuit banii pe care i-au solicitat. Printre instituțiile care au beneficiat de fonduri în urma redistribuirii s-au numărat Colegiul Național «Mihai Viteazul», instituției care a primit 76 mii de lei pentru lucrări de reparații. De asemenea, Grădinița «Junior» a pri­mit 20 mii de lei. Alți 10 mii de lei au fost redistribuiți către Seminarul Teologic. Cea mai mare sumă alocată prin redistribuire i-a revenit Liceului Tehnologic «Înălțarea Domnului». În cuantum de 170 mii de lei, banii au fost solicitați pentru amenajarea unui teren de sport și lucrări de reparații. Școlii Gimnaziale Nr. 3 i-au revenit doar 20 mii de lei. Reprezetanții instituției de învățământ au precizat că, deși puține, sumele le-au fost suficiente pentru a finaliza amplele lucrări de reabilitare pe care le-au desfășurat pe parcursul întregii vacanțe de vară. În majoritatea claselor au fost văruiți pereții și înlocuit parchetul, iar în momentul de față lucrările sunt aproape de final. «Am reușit să ne descurcăm cu fondurile pe care le-am avut la dispoziție! Era nevoie să transformăm clasele și să schimbăm puțin atmosfera. Au fost lucrări ample pe care le finalizăm cu bine...» a precizat Claudia Stoica, directorul instituției de învățământ.

27 August 2019, 10:10 (1619 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Lucrările de reparații nu se mai decontează!

Comentariile cititorilor:


ion ion:
(28 August 2019, 21:54)
are si Brusli  de seminte....
Cetatean:
(28 August 2019, 06:11)
Pentru analfabetul moralu scoala , de care a fugit, nu reprezinta o prioritate ! In judet , mai ales in comunele de "opozitie" e jale ! Ipochimenul toaca banii ialomitenilor pe prostii ! L
Slobozean:
(27 August 2019, 16:55)
S-a dat cu var! Restul suportă părinții!! Mi-e silă...
CETATEAN:
(27 August 2019, 11:06)
Primaria are fonduri doar pentru spectacole si salarii .De ce oare ar investi in scoli, gradinite sau in orasul asta amarat ?