Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Cetățenii sesizează poluarea produsă de Clean Tech

Revoltă la Ciulnița

Cetățenii sesizează poluarea produsă de Clean Tech

Vineri, 30 august 2019, la Garda de Mediu Ialomița, opt cetățeni din localitatea Ciulnița au depus sesizări privind poluarea produsă de Clean Tech. Este ultimul episod din scandalul public care durează de mai multe luni... Reamintim că firma Clean Tech Internațional are probleme de mai mulți ani, perioadă în care atât cetățenii, cât și autoritățile au depus zeci de sesizări legate de aspectul poluării produse.

Poluarea Clean Tech
La începutul lunii august 2019, în urma zecilor de sesizări din partea cetățenilor și ale autorităților, Agenția de Mediu Ialomița a demarat procedura de suspendare a autorizației de mediu pentru fabrica de făinuri proteice deținută de Clean Tech Internațional. «Demersurile pe care le întreprind începând din anul 2017, pentru ca cetățenii municipiului nostru să nu mai fie supuși mirosului neplăcut provenit de la Ciulnița au dat rezultate. Am formulat adrese către Garda de Mediu, Direcția de Sănătate Publică, Instituția Prefectului și Ministerul Mediului. După demersurile noastre aceste instituții au luat diverse măsuri!» susținea la începutul lunii august 2019 primarul Adrian Mocioniu. Însă, în urmă cu câteva zile, Clean Tech Internațional s-a redeschis, iar problemele au reapărut. Vineri, 30 august a.c., opt persoane au depus sesizări la Garda de Mediu Ialomița. «Sunt un viitor proprietar al unei case din Cartierul Nord din Ciulnița... La acest moment locuiesc în București, însă curând urmează să iau casa în primire. Nu pot să mă mut din cauza mirosului provenit de la fabrica Clean Tech... Eu nu pot să înțeleg cum membrii Gărzii de Mediu Ialomița au dat avizul favorabil pentru construirea acestui Cartier ținând cont de poluare, mirosul neplăcut și distanța apropiată între Cartier și fabrică. Este prima sesizare pe care am făcut-o și nu mă voi opri aici!» susține Cătălin Roman, viitor locatar în Cartierul Nord din Ciulnița. De partea cealaltă, mebrii Gărzii de Mediu Ialomița susțin că cele 8 sesizări înscrise în data de 30 august 2019 au fost primele în urma redeschiderii fabricii Clean Tech Internațional. «Noi ne facem datoria! La acest moment sunt pe teren și nu vă pot da mai multe detalii despre cele 8 sesizări... Într-adevăr, de-a lungul anilor am primit zeci de sesizări din partea cetățenilor atât din Slobozia, cât și din Ciulnița, cu privire la activitatea Clean Tech. Altceva nu vă pot spune...» ne-a declarat Adina Costea, purtătorul de cuvânt al Gărzii de Mediu Ialomița.

30 August 2019, 14:50 (4025 vizualizări - 16 comentarii)

Citiți și:
Clean Tech Internațional anunță un plan de investiții și modernizări în jur de 10 milioane de Euro
Unde dai și unde... se împute treaba!
Biblioteca lui Cristian

Comentariile cititorilor:


tataru:
(2 Septembrie 2019, 22:52)
Haz(na) de necaz. Cred ca autoritatile vor de fapt sa ne salveze de la o eventuala ocupatie straina si noi nu stim! Au otravit apa (a se citi fantanile), au parjolit campurile (spatiile verzi si copacii din oras), iar acum continua sa ne gazeze, daca tot nu a ajuns gazul din 10 august si la slobozia. Acum are sens si faptul ca ne-au indatorat pe zeci de ani pentru investitii inutile. Ca sa desavarsim intoarcerea in timp cu 500 de ani si sa devenim neatractivi pentru tatarii care vor sa ne ocupe. Nu zicea flausatu - ceasescu2, "ca ne invidiaza strainii, ca ce bine ne merge si avem cea mai mare dezvoltare economica"??
coman v.votant:
(2 Septembrie 2019, 21:31)
d-nule primar voiajor, ce ne mai  minti-ti , se vede: cu apa ne otravi-ti, de gazat nu ne asteptam. Eu sunt cardiaca si aseara nu stiam unde sa ma ascund ca poate mai am zile de trait.ne-ati dezamagit, Pacat ca sunteti  bastinas cu radacini aici cu familie respectata, si speranta mare de la 
noi.
gheorghe:
(2 Septembrie 2019, 16:26)
Aseara se simțea un miros foarte puternic de amonic in zona Gării. Aceste emisii nu sunt peste limită ?
Dumitru:
(2 Septembrie 2019, 15:46)
Azi noapte și Dis de dimineață mirosul de amoniac era până la gară. Și măcar să avem un spital bun la care să ne ducă când leșinăm pe străzi! Nenorociților, ne ucideți! Oraș cu neghiobi care nu știu decât să ne fure!!!
ion:
(2 Septembrie 2019, 15:24)
Dar cu mirosul de rahat din zona MB - uri și cu puful de plopi primăvara s-a rezolvat ceva?
anonymus:
(2 Septembrie 2019, 14:43)
Umilinta ca in orasul asta nu stiu daca mai exista in multe locuri din tara asta, apa e otravita, aerul nu se poate respira, bataia de joc fata de cetateni e la tot pasul. Mai nou, dupa putoarea de cadavru ars, avem putoarea de amoniac si putoarea de funingine, poate ca unii le-au simtit azi noapte pe toate trei. Singura scapare e sa arda din temelii aceste focare de infectie.
cetatean:
(2 Septembrie 2019, 13:51)
Alo................ protectia consumatorului, protectia de mediu, DSP ce dracu faceti ?!
Gogu:
(2 Septembrie 2019, 12:53)
Apa otrăvită, aerul nesănătos, gunoiul peste tot, gropi mature sau în formare...zici că ni se pregătește ceva! Ghici!
Vali:
(2 Septembrie 2019, 10:18)
Ne ucideți! Asta vreți, dar și voi, edilii, veți trâi tot în mizeria asta. Și voi, și familiile voastre!
Slobozia:
(2 Septembrie 2019, 10:14)
MIROASE AMONIACUL!!!Î Închideți criminalul!
ciulnita:
(2 Septembrie 2019, 10:10)
Primarul Stelica nu o sa i a masuri deoarece el transporta marfa la acasta firma 
Garda de mediu :
(2 Septembrie 2019, 00:55)
Ptr sesizări online: 
https://gnm.ro/contact.php
Amoniac:
(2 Septembrie 2019, 00:31)
Si cu mirosul de amoniac ce facem? 
Concetatean:
(1 Septembrie 2019, 22:37)
Ora 22, peste oras s-a lasat o pacla densa (ceata) si aerul este irespirabil. In interiorul locuintei a patruns de cca doua ore un miros care pute ingrozitor! Aerul conditionat este inutil, ba chiar trebuie oprit. Rugam autoritatile statului sa faca ceva. Parca am fi la Auscwitz. Avem nevoie de industrie, servicii, productie, export, crestere economica, dar mai inainte de toate avem nevoie de sanatate pentru noi si generatiile viitoare.
cetatean:
(1 Septembrie 2019, 11:56)
Nici cu apa nu s-a rezolvat nimic, dar cu firma asta? 
Se "spala" bani...cineva ia bani/ comisioane ca este acolo.