Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Cuplul Neacșu-Moraru, oficializat!

Las Fierbinți e sediul PRO România

Cuplul Neacșu-Moraru, oficializat!

Miercuri, 28 august 2019, la drum de seară, Luceafărul politicii ialomițene, Marian Neacșu și Soarele administrației publice locale, Victor Moraru, au prezidat o întâlnire politică în Vestul județului, la Fierbinți. Oficial, cei doi au strâns primarii și viceprimarii din zonă pentru a creiona un program investițional în energie și gaze pentru populație. În fapt, cei doi, susținuți de deputații PSD Andrei Pop și Mihăiță Găină, au negociat pe bază de promisiuni  înființarea unui pol politic al PRO România în Vestul județului, cu epicentrul la Fierbinți. Amfitrionul evenimentului a fost ex-primarul orașului Fierbinți, Iusein Iuksel, care a pus la bătaie doi berbecuți și două vedre cu vin prima-întâi din rezerva lui strategică de cârciumar administrativ...

La Florin Ciupercaru, birjar!
Apropierea alegerilor locale îi obligă pe Luceafărul politicii ialomițene, Marian Neacșu și Soarele administrației publice locale, Victor Moraru, să se afișeze împreună. Cei doi au convocat miercuri, 28 august a.c., la Fierbinți (n.red.: în bârlogul lui Florin Ciupercaru, omul fostului primar Iusein Iuksel care a asigurat, de altfel, «prânzul de mâncătură și vinul de băutură» pentru participanți) primarii și viceprimarii din zonă. Oficial, întâlnirea a fost una informală, în care s-au prezentat oportunitățile guvernării PSD în domeniul energiei și gazelor naturale. Neoficial însă, confirmă martorii oculari, cei doi au pus bazele unui pol politic PRO România în Vestul județului. Tandemul Neacșu-Moraru a fost sprijinit pentru o bună impresie artistică de doi parlamentari PSD. Adică, nimeni alții decât deputații PSD Andrei Pop și Mihăiță Găină. Primul dintre ei, în pofida drepturilor la replică pe care le livrează presei, este arvunit de PRO România încă de pe vremea când se lua la trântă cu statul paralel de se umplea de praful ridicolului. Mihăiță Găină însă este o achiziție nouă, la care nu ne așteptam. Pe de altă parte, nu ne miră, fiindcă deputatul Găină are de-acum o vârstă, iar șansele sale de a mai prinde încă un mandat de parlamentar la PSD tind către zero... Dar să nu divagăm și să revenim la subiect. Așadar, cei 4 scutieri ai Apocalipsei PSD în Ialomița nominalizați mai sus, spun martorii oculari, s-au întrecut zi de vară până-n seară, pe o căldură de n-ai fi dat nici muștele afară, să convingă primarii PSD și PNL prezenți că PRO România este viitorul județului. Punct!

Fiecare pasăre pe limba ei piere
Deși e puțin probabil să fi convins, căci primarii prezenți au mai văzut promisiuni la viața lor, cuplul Neacșu-Moraru a reușit totuși ceva: și-au oficializat relația politică. În aceste condiții, zvonurile colportate de noi în ultimele 6 luni devin certitudini, iar anunțul președintelui Moraru privind susținerea PRO România, calchiat după modelul primarului de Slobozia, Adrian Mocioniu, rămâne doar o chestiune de timp. Cât despre bietul Iusein Iuksel, obligat să suporte felicitările, masa și dansul, acesta susține deja public că va fi candidatul PSD la alegerile din 2020. «Toate problemele mele penale se trag de la faptul că am refuzat să trec la PNL, cum mi-a cerut Tinel... Eu nu am trecut și nu trec! Rămân la PSD! Iar dacă voi decide să candidez, voi candida din partea PSD. Pot să pun pariu că așa va fi!» ne-a declarat acesta după ce a confirmat că a fost prezent la întâlnirea prezidată de Marian Neacșu și Victor Moraru. În aceste condiții, pas de mai înțelege ceva! Noroc cu  maestrul Caragiale care a explicat clar acum 100 de ani situația, prin gura netrebnicului Farfuridi: «Din două una, dați-mi voie: ori să se revizuiască, primesc! Dar să nu se schimbe nimica; ori să nu se revizuiască, primesc! dar atunci să se schimbe pe ici pe colo, și anume în punctele... esențiale... Din această dilemă nu puteți ieși... Am zis!».

30 August 2019, 10:10 (4360 vizualizări - 15 comentarii)

Citiți și:
Între controlul asupra partidului și revenirea lui Marian Neacșu
Luceafărul politicii ialomițene, vicepreședinte la ANRE
Marian Neacșu slăbește PSD Ialomița din interior
Ghidul Renegatului
Ce ar fi Ialomița politică dacă...

Comentariile cititorilor:


boschetar frustrat:
(9 Septembrie 2019, 12:21)
Bre nea voi(ni)cule...je suis Ion Voicu!  Vezi ce usor este? nu mai sunt anonim, boschetar, frustrat, sunt cineva, nu? Iti arati singur frustrarea prin faptul ca te deranjeaza articolul si comentariile negative la adresa acestor doua personaje. Daca ai avea argumente in favoarea lor ai putea sa le expui aici, spunandu-ne civilizat ca gresim si suntem in #error404. Ca oamenii astia au facut numai fapte bune pentru oras/judet/tara si sa te apuci sa le insiri, gen: au intervenit la guvernul lor ca sa avem multi bani in judet pentru investitii, au asfaltat tot judetul ca-n palma (din elanul lor muncitoresc erau sa investeasca si in alt judet, Calarasi, si sa faca Pasajul de la Drajna -doamne, bine ca s-au oprit la timp, ca-i legau astia de la statu paralel!), au realizat infrastructura pentru crearea locurilor de munca si acum gemem de atatia investitori, s-au deschis o mie de fabrici si acum suntem inebuniti sa ne chemam tinerii inapoi din strainatate ca nu avem forta de munca, au alocat fonduri primariilor ca sa aduca utilitati in toate comunele (sa ne scoata din noroi bre), s-au dat peste cap si si-au respectat promisiunea ca "groapa lui stoica" va fi facuta din fonduri europene si nu din imprumuturi la banci, ca sa ne indatoreze pe zeci de ani de nu mai avem nici bani de un trotuar, etc.  Joac-o p`asta!
??????:
(8 Septembrie 2019, 10:41)
doi nesimtiti ................vor colacul iar acum ...........huuuuuuuuuu
haidehaide:
(5 Septembrie 2019, 11:59)
Nu mai zic nik de Moraru de cand a salvat echipa de fotbal de la desfiintare. Si cu cine vrei sa-i inlocuiti, cu TINEL??? 
@Ion Voicu:
(4 Septembrie 2019, 10:07)
Nea Voicule, "boschetarii frustrati" de care zici sunt cei din a caror bani se lafaie nulitatile care ne conduc. Ce pregatire au aceste nulitati in administrarea localitatilor si judetului? Zero barat, doar scoala de partid a ciumei rosii, urmasa a ciumei securist-comuniste; un fel de zero la patrat.
worldwidecleaner:
(3 Septembrie 2019, 20:57)
Nea Ion Voicu, nu-i asa ca va simțiți puternici momentan? Asta se întâmplă cu needucații spălați pe creier de servicii! Noi știm dosarele voastre prin care ați devenit sclavii utili lor, deci cine suntem noi?
cetatean:
(3 Septembrie 2019, 15:26)
Ion Voicu ?! tu cine esti ??
Ion Voicu:
(3 Septembrie 2019, 10:42)
Hei! Cei care scrieti aici fără a va declina identitatea! Intrati in categoria românilor ,,curajoși si responsabili"!? Vai de mama voastră! Cine sunteti voi? Ce pregătire aveti? Cumva boschetari frustrați!?
fane:
(2 Septembrie 2019, 15:20)
IUKSEL UN MINCINOS NU DOARME NICI NOAPTEA CU GINDUL LA PRIMARIE.CANDIDEZI DEGEABA NU AI NICI O SANSA.
cetatean:
(2 Septembrie 2019, 13:53)
Ciolanul saracu ?! mai aveti carne pe os?! nerusinatilor !
lerod:
(1 Septembrie 2019, 21:15)
In astia 2 cat si in ala de la prefectura + inca alti 2 as trage in ei pana sar fleoscai teava la pusca. Dar numai dupa ce ias tortura pana ce, dau filmari de cand erau burta mamelor lor. Nu i-as ierta nici daca si-ar manca singuri degetele de la maini si picioare.
Italy:
(1 Septembrie 2019, 17:00)
S_au reunit niste penali ! O
Urmașul lui urmașul lui Sava:
(31 August 2019, 16:15)
Se încearcă împărțirea voturilor Psd între psd si Pro România cu buna complicitate si prietenie a celor doi Mariani, astfel că în CJ sa existe o majoritate formată tot in jurul Psd. Unicul loser e Moraru care inca nu stie ca președinte de CJ va fi ales uninominal in 2020. Așa că tot la comuna Amara se va întoarce soarele politicii ialomitene.
Italy my love:
(31 August 2019, 12:25)
Ciupercă a fost arestat de ȘATRA din servicii tocmai pentru ca aceste două SIFOANE să preia hațurile politicii și pe cele financiare ale județului în favoare lor. Din păcate pentru ei au fost "mirosiți" și sunt izolați de către cei din PSD.
Urmașul lui urmașul lui Sava:
(30 August 2019, 17:27)
Cristi, absolut corect punctul tau de vedere. Dar nu uita că si PNL Ialomița are un Viorel(Tinel) nefrecventabil.
Cristi:
(30 August 2019, 13:40)
Acum pe bune...voi va ganditi la oamenii astia...mai ca empatizez( ce n-as fi zis vreodata ca as putea)....va dati seama ca astia toti trebuie sa stranga semnaturi pentru Dancila? Astia din PSD saracii ( CU DUHUL)  sunt nevoiti sa se duca  la oameni sa ii roage sa semneze pentru ce mai inculta/ analfabeta/ rusinoasa candidatura din istoria Romaniei ! Normal ca acum functioneaza - scapa cine, cum, unde poate !