Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Sistemul de colectare selectivă a deșeurilor la Slobozia este un eșec

Autoritățile locale recunosc

Sistemul de colectare selectivă a deșeurilor la Slobozia este un eșec

Joi, 29 august a.c., în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia, primarul Adrian Mocioniu a recunoscut că sistemul de colectare selectivă a deșeurilor la Slobozia este un eșec. Reamintim că administrația Mocioniu a investit peste 200000 de lei în module de colectare selectivă a deșeurilor. Conform declarațiilor făcute de primarul Sloboziei, deșeurile reciclabile nu pot fi valorificate în Ialomița.

Dacă tăcea, primar rămânea
Primarul Adrian Mocioniu a declarat în cadrul ședinței Consiliului Local că deșeurile colectate selectiv la nivelul municipiului nu pot fi valorificate în niciun fel. «Degeaba încercăm să colectăm selectiv dacă nu avem stație de tratare, nu avem unde să le ducem, n-avem... (...) Iar la acest moment avem operator care să preia reciclabilele, dar nu avem tarif pentru ele. În condițiile astea, următoarea mașina cred că o să ducem la Ministerul Mediului!» a declarat primarul Sloboziei. Declarațiile sunt fără precedent la nivel administrativ și confirmă eșecul sistemului de colectare selectivă a deșeurilor la Slobozia. Reamintim că primele 27 de module de colectare selectivă a deșeurilor, în valoare de 118000 de lei, au fost amplasate în luna octombrie a anului 2018. Ulterior, numărul acestor module a fost dublat. Potrivit informațiilor oficiale, la nivelul Sloboziei urmează să fie amplasate 72 de puncte de colectare selectivă a deșeurilor. Măsura a fost adoptată ca urmare a apariției Ordonanței de Urgență a Guvernului 74/2018. Aceasta obligă autoritățile ca, până la data de 1 ianuarie 2019, să implementeze și să mărească gradul de colectare selectivă a deșeurilor. Potrivit Ordonanței de Urgență, până la data de 31 decembrie 2020, toate unitățile administrativ-teritoriale sunt obligate să atingă un nivel de pregătire pentru reutilizare și reciclare de 50% din masa totală generată.

30 August 2019, 11:20 (1636 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Primarul Mocioniu a semnat pentru o investiție de 28 milioane de lei
Camioanele care aprovizionează supermarketul «ilegal» blochează domeniul public
«Nu sunt mulțumit de modul în care s-a gestionat situația!»

Comentariile cititorilor:


solutii:
(6 Septembrie 2019, 12:13)
Sunt unii oameni de bine (vorba lui iliescu), comentatori care sustin primarul si partidul (partidele) din care face parte, si ne cearta pe noi care comentam impotriva, spunandu-ne sa venim cu solutii, ca sa nu mai criticam pe marii alesi.
Pentru gunoiul provenit de la animale (inteleg ca au ales sa inchida platforma de la sl noua si oamenii probabil arunca gunoiul pe oriunde), solutia ar fi sa-l transforme in ingrasamant pentru culturi agricole. Exista tot felul de culturi de bacterii, rame, etc, care "se pot ocupa" de transformarea gunoiului in fertilizator natural. Apoi poate fi valorificat.
Gunoiul menajer se poate transforma in energie termica cu instalatia potrivita - incinerator, etc.
Plasticele pot fi colectate si transformate in alte produse (avem fabrica de peturi in oras).
A dat si primarul un "search" pe internet ca sa caute vreo firma de profil? Raspuns: NU, pentru el si partid e bine asa cu polaris, firma de casa a pesedeului din constanta, protejata de fostii edili de acolo. Parca asa scria presa despre polaris. Vai de plamanii nostri, cu praful ridicat pana la cer de maturile lor de nuiele. Cine a incheiat contractul cu ei? stoica cumva? le-a impus sa foloseasca aspiratoare stradale? masinuta aia care matura, strange praful si spala trotuarele prin orasele mai civilizate (Buc, Iasi, Tm, Cluj).
florea:
(6 Septembrie 2019, 08:51)
Cat i-a trebuit primarului sa realizeze ceea ce toata lumea se intreaba ,de ce a cumparat pe 100 de mii de lei cutii de colectare selectionata cand se stia ca Vivani nu are 4 posibilitati de colectare ,hartie,plastic,menajer,sticla. Un ratacit in tranzitie.
Reciclare:
(3 Septembrie 2019, 17:01)
Nu domnule primar, deseurile reciclabile au pret. Doar ca operatorul de salubrizare refuza sa faca ce trebuie. Conform oug 74/2018 trebuie sa aiba stație de sortare. De la 1 Iulie noi cetățenii ar trebuie sa platim cat aruncam. Ar trebui ca deseurile reciclabile sa ne scada din factura.operatorul trebuie Sa valorifice deseurile iar banii de la OTR sa intre in contul primăriei Slobozia, iar operatorul isi ia banii pe deseuri. Doar ca operatorul prefera sa arunce la gramada toate deseurile(reciclabile si municipale) sau sa caute alta firma sa ii faca treaba.
bremocio:
(2 Septembrie 2019, 10:18)
Cum esec? Pai mata bre premare, de ce te-ai plimbat prin alea strainataturi, prin asia, ieuropa si altele? Nu sa faci bre schimb de esperienta? Pardon, doar tu sa fi capatat experienta, ca aia de-i vizitasi 'mneata, au destula experienta; tu ce sa le dai? minciuni, promisiuni, esecuri (nu succesuri)!
Treaba era simpla: este si pe unele retele de socializare un clip cu un automat de colectare a peturilor, amplasat in supermarket. Du-te pana in germanica, la marketu ala, intreaba cat e aparatu (nu halatu) si cere detalii cu privire la operatiunile pe lant (unde se colecteaza, cine le preia, cine le prelucreaza, pret, etc. Infrateste-te si cu orasul lor daca vrei, numa fa exact ca la ei, nu trebuie sa inventezi tu intreg procesul! Il ei de-a gata. App, in cluburi nu gasesti bre asa ceva, acolo se sparg sticle si pocnitori!
Pentru restul categoriilor de deseuri, du-te pana in italia (platim noi plimbarea) si vei gasi in orice comuna punct de colectare selectiva a deseurilor. Intreaba primarii acelor localitati cum au facut si procedeaza la fel! Parca avem in oras firma care fabrica pet-uri. Ai vorbit macar cu ei sa vezi daca sunt interesati de materie prima?
Cetatean:
(1 Septembrie 2019, 07:37)
Trebuie facut ceva in acest sens, altfel UE va da amenzi drastice pe care le vom suporta tot noi cetatenii.
iliuta:
(31 August 2019, 12:30)
Un esec ca intreg mandatu .
CETACEAN:
(31 August 2019, 06:56)
Cu M. sef serviciu ce rezultate sa ai ,este la fel ca marea majoritate a directorilor din primarie ,niste incompetenti la care se adauga T. care pe linga calitatile amintite are si  un tupeu fantastic.