Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Control intern la Dispeceratul 112 al Poliției ialomițene

Control intern la Dispeceratul 112 al Poliției ialomițene

Oficialii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au dipus o verificare internă la Dispeceratul 112 al instituției. Controlul este realizat ca urmare a unui apel la 112 înregistrat vineri, 30 august 2019, în care un cetățean ar fi reclamat faptul că șoferul de 19 ani care a provocat accidentul grav produs în dimineața zilei de sâmbătă, 31 august 2019, ar fi circulat cu viteză pe străzile din Reviga. Omul a reclamat în spațiul virtual că deși a alertat polițiștii, nimeni nu a intervenit. Respectivul conducător auto se afla în stare de ebrietate, acesta având o alcoolemie de 0,63 miligrame alcool pur în aerul expirat.

Filmul unei tragedii În dimineața zilei de sâmbătă, 31 august 2019, după orele 4,00, un grav accident de circulație s-a produs între localitățile Reviga și Cocora. Patru tineri, cu vârste cuprinse între 17 și 21 de ani, au fost răniți după ce mașinile în care se aflau au părăsit partea carosabilă și s-au lovit de copacii de pe marginea drumului. Oficial, polițiștii susțin că vina i-ar aparține unui șofer de 19 ani care a încercat să depășească o mașină aflată în fața sa și pe care a acroșat-o în timpul manevrei. Testat cu aparatul Drager, acesta avea o alcoolemie de 0,63 miligrame alcool pur în aerul expirat. Surse judiciare susțin că șoferii celor două mașini ar fi efectuat o cursă ilegală de «liniuțe» pe șoseaua pe care circulau. La fața locului au intervenit paramedicii SMURD, dar și medicii Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița. Trei dintre victime se află și acum internate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. A patra victimă, un adolescent de 17 ani, a fost preluat de un elicopter SMURD imediat după producerea accidentului și transferată la Spitalul Floreasca din București. Se pare că acesta ar fi murit la spitalul din Capitală...

Se caută vinovații La scurt timp după publicarea știrii privind tragedia petrecută pe șosea, în spațiul virtual au apărut informații cu privire la faptul că autoritățile au fost sesizate prin numărul de urgență 112 cu privire la faptul că șoferul vinovat de producerea accidentului circula cu viteză foarte mare pe străzile din Reviga. Din păcate, nimeni nu a intervenit. «Accidentul putea fi evitat dacă operatorul de la 112 ar fi luat în considerare apelul făcut ieri la ora 13,40,de către cumnatul meu, din Reviga, semnalând că un tânăr Marian, din localitate, deranjează liniștea publică conducând autoturismul cu viteză foarte mare, cu muzica dată la maxim, sub influența alcoolului…răspunsul a fost – închide domnule că ții linia ocupata!!!… acest tânăr e parte a accidentului… Consecința – trei victime!!! FELICITĂRI 112». Este mesajul care a apărut pe internet. Mesajul a fost preluat de site-urile locale de știri, iar publicarea sa a generat un val de reacții din partea Serviciului de Telecomunicații Speciale. Pe pagina de internet a instituției a fost publicat următorul comunicat de presă: «În data de 30.08.2019, ora 13:40, a fost recepționat un apel la Centrului Unic pentru Apeluri de Urgență 112 Ialomița, în care apelantul a semnalat tulburarea ordinii și liniștii publice în comuna Reviga, fenomen care se repetă noapte de noapte. Apelantul a menționat faptul că nu este vorba despre o urgență, că apelul a fost inițiat în scop preventiv, iar situația prezentată nu se desfășoară în momentul apelării numărului de urgență 112. Apelul, preluat de către operatorul Centrului Unic pentru Apeluri de Urgență 112 Ialomița, a fost indexat la „TULBURAREA LINIȘTII ȘI ORDINII PUBLICE“ și transferat către Dispeceratul Inspectoratului de Poliție Județean Ialomița. Precizăm că operatorul 112 a procesat apelul conform prevederilor Metodologiei privind cooperarea agențiilor specializate de intervenție în cazul urgențelor primite prin Sistemul național unic pentru apeluri de urgență. Totodată, precizăm faptul că responsabilitatea operatorului 112 încetează după transferul apelului și informațiilor către dispecerul Poliției, acesta din urmă având atribuții în gestionarea intervenției și alocarea resurselor». Între timp, reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au dispus un control intern la Dispeceratul 112 al instituției. «Se fac verificări pentru a se vedea modul în care a fost preluat acest apel și dacă, într-adevăr acest apel a existat...» susțin reprezentanții Biroului de Presă al IPJ Ialomița.

2 Septembrie 2019, 17:05 (3937 vizualizări - 24 comentarii)

Citiți și:
Reviga: Trei tineri, răniți într-un accident rutier
Accidente la Urziceni și Reviga
Pădure în flăcări la Reviga, camion cu cosmetice mistuit de foc, accident la Gîrbovi

Comentariile cititorilor:


iorgulescu:
(12 Septembrie 2019, 10:28)
Copii de bani gata sunt de toate felurile. Uitati-va la nenorocitul ala de copil al lui Iorgulescu, a omorat pe unul nevinovat in Bucuresti, viteza mare 240 km/h in oras, alcool, a intrat pe contrasens, iar politia a avut grija sa nu ii faca niciun test de alcoolemie, in spital fiind pacientul. Nu suna a musamalizare? Ce o sa spuna expertiza? ca s-a defectat masina subit si a accelerat singura pana la 240 la ora si a luat-o pe contrasens, iar saracul copil e victima de fapt. La trecutul lui infractional trebuia sa fie in puscarie si sa fi primit ani de puscarie mai multi decat varsta lui. Iese nevinovat (NUP) si o sa mai sechestreze, omoare in bataie si in accidente in continuare ca doar are tasu relatii si bani si il scapa mereu. La o scara mai mica tot cam asa e si aici.
@Trist:
(6 Septembrie 2019, 10:58)
Ai spus lucrurilor pe nume. Cam asa este situatia de fapt. Nu este locul si momentul pentru glume, dar serialul ala Las Fierbinti, face radiografia exacta a societatii noastre, mai ales la tara. Pai seful de la postul de politie nu se atinge de oamenii importanti din comuna, primar, vice, consilieri de la partidul important, patroni cu relatii...nu, el il amendeaza pe amaratul care bani de 2 litri de benzina ca sa se duca la camp, dar nu a mai avut si bani de trusa medicala. In rest, copii oamenilor importanti pot sa face ce vor pe strazi, betie, viteza, viol in grup ca la Jilavele si scapa nepedepsiti. Probabil si in cazul asta soferul beat o sa iasa basma curata si sa spuna eventual ca i-a tras de volan baiatul ala care a murit, pe principiul mortu e de vina. Asta inseamna mafie generalizata. Eu le spun asa celor care il vor scapa pe betivul sofer vinovat: este foarte posibil ca vinovatul sa comita si alte accidente pe viitor, si atunci poate va omoara pe voi sau pe copiii vostri, cei ce-l scapati acum (politisti/procurori/judecatori). Huidu la a cata abatere era? a omorat din vina lui 3 oameni si nu a facut puscarie o zi, ba unii il mai si deplangeau, ca traieste o mare drama. Mama lor de criminali, lasati liberi de cei care trebuie sa ne apere de ei!
Trist:
(5 Septembrie 2019, 22:42)
Toti ne dam cu parerea! Ce echipaj de Politie avem in comune? Vin periodic de la Slobozia! Cei care sunt in comune, dau amenzi ca ai o pozitie arsa sau nu ai pachetul legislativ in termen! Poate cineva sa verifice ce amenzi s-au dat? Cate masini circula fara acte? Isi fac norma cu cativa cetateni care sunt corecti si ii taxam cu amenzi si puncte! Pe x sau pe y nu ii oprim, ii salutam cu respect din mers ca este a lui x sau y sau este x sa y! Despre ce vorbim... Garantat cel care a sunat la 112, avea si nr de contact al unui polistist din comuna, doar ca daca il suna tot pe el cadea necazul! Omul a preferat sa sune la 112 si ce nu stim multi dintre noi ca, chiar daca suni la 112 ca te deranjeaza un vecin sau e un x care goneste pe strazi, cei de la 112 anunta echipajul care apartine comunei, aia nu au tel personale, suna la post si cum la post nu este nimeni..aia e..ghinion! Asteptam sa se intample ceva mai rauca sa vina echipajul de la Slobozia! Trist...
Anton:
(5 Septembrie 2019, 18:48)
Daca dati permise de conducere la nebuni!? Stiu ce zic. Analize pe bune si aviz pshiatric tot pe bune, la obtinerea permisului!!!!
buiu:
(5 Septembrie 2019, 13:50)
nu am inteles pentru ce sut gratiile la intrare in politie ? noaptea le coboara si baga somn pe banii nostri
Rude si amante :
(5 Septembrie 2019, 08:18)
Preventia in judet este in vecinatatea lui zero.Pregatirea catorva politisti are valoarea apropiata de acelasi zero.Merg la serviciu de parca sunt maturatorii orasului.Nu logica,nu observarea stanga-dreapta...maturoiul si...praf in urma.S-a muncit,gata.Anumite profesii trebuie sa empatizeze,sa inteleaga mesajul celui ce transmite ceva.Gen : "Sunt rapita! Bine, nu parasi locatia!" "Sunt astia beti la volan. Bine,lasati ca-i strangem cu IMLul mai tarziu! ".Politistul,in genere,dupa receptarea unui mesaj trebuie sa gandeasca.La Slobozia,multi politisti au urechile sa le poata sta sepcile bine pe cap si sa uneasca elasticul ce are biluta de creier legata.Altfel cum sa explici atatea gafe in 2 saptamani si atata incompetenta in 30 ani?Tavaleala cu incatusare si ignoranta in cazul din articol.
altu-i vinovat:
(4 Septembrie 2019, 09:17)
Ce ne mai place sa gasim vinovati acolo unde ne convine noua, acolo unde avem vreo ranchiuna cu vreo institutie. 
In ordinea vinovatiei: 1 soferul inconstient, impreuna cu prietenii care au acceptat acest risc criminal (sa se lase plimbati si ulterior omorati de "prietenul" lor beat si conducand cu viteza.
2 Parintii beizadelei (vorbeste lumea din comuna ca e fiul unui om important, cu cunostinte pe la primarie si politie)
3 Politistul de la IPJ care a preluat apelul  si a continuat convorbirea cu cetateanul din comuna care a sunat (nu operatorul 112 care i-a facut legatura imediat) - politist despre care nu se spune daca l-a sunat pe seful de post de la Reviga, sau vre un alt echipaj de la rutiera ca sa-i puna sa-l opreasca in trafic pe nemernic. Pentru asta trebuie sa existe un ordin de serviciu ceva prin care politistul a dat cazul la colegii lui.
Ma mir ca nu ziceti ca e vinovat soferul de salvare ca nu l-a inviat pe tanarul mort din vina criminalului betiv. D-zeu sa-l ierte pe copilul decedat, iar criminalul sa infunde puscaria pe viata. Toti circulam pe drumurile astea judetene, nationale si vedem numai nereguli, depasiri riscante, viteza de o suta la ora prin localitati (chiar si politistii din comune merg cu 70. 80 km/h prin localitati), dar radare ioc! abia daca vezi unul 5 minute intr-o zi. In rest santem lasati prada teribilistilor si TIRurilor care trec peste tine ca tancurile, bagandu-te in sant. Se aude politia? faceti si voi ceva impotriva criminalilor de pe sosele?
Alex:
(4 Septembrie 2019, 05:47)
Tare as vrea sa auda toata tara convorbirea telefonica de la 112, toata convorbirea !
Un cetatean din sat:
(3 Septembrie 2019, 23:27)
Din cate inteleg persoana a sunat la urgente in scop preventiv....deci...daca atunci se ducea la el un politist...ce rezolva??masina oprita...omul treaz....ce ii putea face??? Oare cei apropiati au mers la politistul din localitate sa expuna problema?? Sa il poata chema si explica pericolul de a conduce baut( de parca nu stia)...cand ajungea acasa nu mirosea a alcool!!!sau alte vicii...fiecare este raspunzator pentru ceea ce face....chiar este asa greu de inteles ca alcolul la volan este incompatibil cu condusul masinilor!! Pacat ca s-a intamplat asa dar daca la aceste varste noi parintii nu constientizam!!!daca nu o fac ei!!! Ne este mult mai usor sa gasim alti vinovati!!!!
sandu:
(3 Septembrie 2019, 20:21)
Murim cu totii pe mana lor, vai mama noastra
7 ani de acasa:
(3 Septembrie 2019, 14:51)
Nu apar politistii si nici operatorii de la 112, daca interveneau, probabil se amana nenorocirea. Era chestie de timp. Baietii "veseli", sigur nu se potoleau. Lipsa celor 7 ani de acasa, nu le dadea voie sa se cuminteasca.
oracol:
(3 Septembrie 2019, 14:07)
Ce golaneala de raspuns, ce frumos se spala pe maini,
localnic din Poiana:
(3 Septembrie 2019, 11:15)
Aceiasi situatie este si in satul Poiana, com Ciulnita. Umbla zilnic pe strazi cu autoturismele, beti crita iar politia de la Ciulnita nu-i vede. Daca treci pe sosea prin Ciulnita sa ajungi la Poiana, ori in fata primariei ori la iesirea din Ciulnita spre Ioan Ghica sta politia care s-ar putea sa te opreasca.  In fiecare seara au loc batai la Poiana si nimeni nu ia masuri.
Urziceni:
(3 Septembrie 2019, 11:00)
Oamenilor, toți burtoșii cu capul mare care scuipă pe lângă scara blocului, sunt polițiști și au “sector” raza locuinței lor!!! Nu fac nici pe dracu! Stau la scară cu toți bețivii! Sunt cretini care au și copii. Cine este acceptat în Poliție?!? Orice Matahală care a avut pile. Idioțenie de sus în jos! Lasă 112! Aici se repară mai repede. Mai greu va fi cu polițiștii, pompierii, jandarmii și șefii lor. A tunat și i-a adunat! Caracal, tată, peste tot!
Un cetățean:
(3 Septembrie 2019, 10:48)
Părerea multor oameni cu educație este că trăim intr-o țară de proști, cu incompetentță crasă și nonprofesionalism în toate sectoarele. Grav este că nu sunt oameni pregătiți bine măcar în sectoarele vitale!! Știți de unde ni se trage? Educație și instruire! Pile, șpagă și ,,merge și-așa”! MERGE până pocnește... Va fi din ce în ce mai rău.