Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Concurs contestabil la Oficiul Cadastru și Publicitate Imobiliară-Fetești

Concurs contestabil la Oficiul Cadastru și Publicitate Imobiliară-Fetești

Un director tehnic al Primăriei Fetești este acuzat că încearcă să-și angajeze «cunoștința» la filiala din Fetești a Oficiului de Cadastru și Publicitate Imo­biliară Ialomița. Marius Ștef, directorul in­stitu­ției, le cere martorilor oculari să facă contesta­ții scrise. Joi, 5 septembrie a.c., se va desfășura proba orală...

Povești sordide de provincie
Slujbele la stat sunt sinecuri pe viață. Iar dacă obții una la punctul de lucru al OCPI din Fetești, se cheamă că ți-a pus Dumnezeu mâna în cap. Mugurel Gabor, director al Direcției Tehnice din Primăria Fetești știe, că doar și el lucrează la stat. De aceea, când și-a trimis «cunoștința» la concursul din 29 august 2019, a avut grijă să nu o lase singură. Noi nu știm, că n-am fost acolo. Dar iată ce ne povestește un martor ocular al evenimentului: «În speță, în data 29.08.2019, domnișoara Kizelis Ionela Liliana a susținut examenul pentru ocuparea postului de refe­rent treapta 2 ,în cadrul OCPI Ialomița, punct de lucru Fetești, unde a obținut 96 de puncte, din 100 maxim. De precizat și dubios, înainte cu un sfert de oră de a preda lucrarea, lucru observat de participanta care a stat lângă domnișoara că aceasta avea scris în lucrare 3 ali­niate cu câte doua-trei rânduri scrise. Uimitor e că în decurs de un sfert de oră a reușit să facă o lucrare de 96 puncte din 100. În completare aș preciza și faptul că la ora susținerii concursului „cunoștința“ domnișoarei, Mugu­rel Gabor, a parcat mașina în curtea OCPI-ului și a intrat în clădire prin intrarea din spate accesibilă numai personalului instituției de unde nu a mai ieșit nici după terminarea exa­menului». Pentru că n-am putut proba informațiile, l-am contactat pe Marius Vasile Ștef, șeful OCPI Ialomița și l-am rugat să co­menteze situația. Acesta s-a jurat la telefon că n-are habar și că acest concurs va fi unul corect. În plus, ne-a asigurat că este gata să preia eventualele contestații și să verifice personal dacă pe lucrarea domni­șoarei Kizelis sunt două nuanțe de pix. Exagerăm, evident! Dar suntem de bună credință, fiindcă proba orală va fi susținută pe 5 septembrie a.c. și, știm cu toții de pe vremea exame­nelor orale romane, că «vorba zboară, scrisul rămâne».

Nu există fum fără foc Situația semnalată la punctul de lucru Fetești al OCPI nu este singulară. Curioși din fire, ne-am interesat și am aflat că, înainte cu aproape 2 luni, pe 10 iulie 2019, Mugurel Gabor a însoțit-o pe domnișoara Kizelis la un examen susținut la Primăria Fetești. Și ea ar fi fost acum subordonata lui, adică referent în cadrul direcției tehnice, dacă nu ar fi intervenit primarul Sorin Gafițoi. Acesta ne-a declarat că a intervenit personal, a schimbat subiectele «servite» candidaților, și... «Îmi amintesc că la examenul respectiv cea mai mică notă a fost 0,50, iar cea mai mare 2 și ceva... Primăria Fetești nu aranjează concursuri! Nici pentru nevasta mea nu aș face așa ceva! Cât au știut, atât au obținut ca punctaj...». Inutil să precizăm că punctajul de 0,50 îi aparține domnișoarei Kizelis, nu-i așa?

3 Septembrie 2019, 17:40 (3363 vizualizări - 18 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Un cititor:
(12 Septembrie 2019, 22:30)
Mai crede cineva ca astfel de concursuri sunt pe bune? 
Ruth:
(9 Septembrie 2019, 17:09)
Tutuianu G. si cand te-o lua , va ia DNA sau SIJ ma baiatule, nu te mai scapa nici mama si nici tata prefectului ori a procurorilor ialomiteni, retine, stii ce zic. Ai prea multe in spate ca sa-o poti sucii, gandestete ca maine,poimaine dupa alegeri sigur cade Veorica, cu ale ei placute suedeze, Tariceanu, ocrotitorul lui Jiji prefectul este trecut la pierderi colaterale asa ca nu te mai crampona duduie Tutuianu ca nimic nu este etern nici in grapa si nici la crematoriu. Nu ai pus tu stapanire pe OCPI i si nici mosia ta nu este ca sa faci si sa desfaci. Stef asta este sub pantoful tau dar impreuna sunteti vinovati pentru multe rele, stii ce zic!
lipsa politie:
(8 Septembrie 2019, 10:33)
duar cu numele pt ca le e frica sa intervin . sunt corupti de mafioti care ii trateaza cu fundu dupa...

Cici:
(7 Septembrie 2019, 16:59)
Alo, DNA sparge cuibul de viermi paraziti de la OCPI Ialomita. DNA ai destule reclamatii si probe ca sai iei cat se poate de repede. Stef, Tutuianu voi aia care nu ati mancat usturoi si nici gura nu va pute, acusi va vine randul banditilor. Daca apuca sai ia se va sparge o cloaca enorma de puscariabili, cum zicea, taica chioru Basau. Huo coruptilor la parnaie cu voi.
Ok:
(6 Septembrie 2019, 14:55)
Sa nu fii mandra pentru ceea ce ai facut, d-na ...! Ai furat acest concurs! Nu mai spune ca si intrat in depresie de atata invatat, nerusinato! Multumeste "echipe OCPI"si iubitului care ti-a dat o slujba. Ti-ai ales bine relatia. Ramaneai pana la adanci batraneti facand bulevardul!
Alt anonim:
(6 Septembrie 2019, 14:45)
Chiar nu are nimeni ochi sa vada si urechi sa auda vis-a-vis cu ce se intampla la OCPI Ialomita?Sa sparga cloaca aia de spagari,ingamfati si aroganti platiti cu salarii babane.Alooo.....politia,dga-ul mai activati in judetul ialomita ?
sefu:
(6 Septembrie 2019, 10:44)
cine e depaft sef la ocpi? M.S., sau T.G.? ca se pare ca al doilea a condus mereu, ba cand a fost sef plin, adica mai mereu, ba cand a fost adjunct. Si da, T.G. e din Fetesti, o fi doar o coincidenta?
PS:
(5 Septembrie 2019, 21:27)
D-l Gabor, cine ? O sa-si ia 1/2 norma la OCPI! Doar are pile la d-l Stef?(mare domn, mare caracter!) Pacat de cei care au invatat si au ramas.cu-n gust amar! Rusine coruptilor!!!!U
Anonim:
(5 Septembrie 2019, 16:17)
Felicitari d-soarei Kizelis a obtinut nota 86.66 la interviu si implicit a promovat examenul cu nota cea mai mare.Acum sa vedem cine o sa munceasca in locul ei?
Anonim:
(5 Septembrie 2019, 15:46)
Felicitari d-soarei Kizelis pentru reusita!,,Cine are carte are parte,,....
Anonim:
(4 Septembrie 2019, 16:41)
Stimata comisie, au fost bune prajiturile si sucurile aduse cu sacrificii  si sudoare,de catre d-l GABOR, prin spatele institutiei ?
Elena:
(4 Septembrie 2019, 16:34)
Rusineeeee! Cum poate sa jure d-l director al OCPI ca acest concurs a fost corect?! Credeti ca cei care au concurat sunt prosti si nu o cunosc pe iubita domnului Gabor?Intrebati-o ce vechime are in munca si unde a lucrat?  Credeti-ma,  o sa va treziti cu DNA-ul pe cap! 
Fetestean:
(4 Septembrie 2019, 16:25)
Domnișoara cu pricina apare în poze cu Mugur Gabor pe facebook. Ce coincidență!
Eu stiu!!:
(4 Septembrie 2019, 14:51)
Gabor este fânul lui Gafutoi despre ce vorbim!Cand sa angajat Gabor la primărie a primit subiectele in parcare la Peni, asa ca este un băiat descurcaret,si nu te mai pui ca e si PNL.list.Traiasca nașu!
Tot un om de bine:
(4 Septembrie 2019, 11:40)
Domnul Ștef si cand lucra la Primăria Fetești acum 15-20 de ani se ocupa numai de cotcarii,pentru ca nu are coloana vertebrală,personalitate etc.La fel si prietenul lui hal de director mugur de fluier