Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Victoria băncii de rezerve

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Înainte Modelu 2-0

Victoria băncii de rezerve

bonus: Dacia Unirea Brăila-Recolta Gheorghe Doja 3-2

Unirea Slobozia a făcut în această vară 12 transferuri, iar acest lucru încă se vede. Se fac totuși pași importanți la capitolul omogenitate... După victoria de la Limanu și insuccesul din Cupa României cu CS Tunari, a venit jocul pe teren propriu, contra celor de la Înainte Modelu. Călărășenii antrenați de simpaticul Marcel Ploaie repre­zintă o trupă incomodă, care i-a dat Unirii bătăi de cap în repetate rânduri. Enache Costea a rămas și acum fidel sistemului de joc 4-3-3 dar, de această dată, rezultatele au întârziat serios să apară. A fost o primă repriză în care cele două combatante și-au găsit greu ritmul. Primele ocazii de gol create i-au scos în evidență pe cei doi portari.

Mai ofensivi în partea secundă Enache Costea mută inspirat la pauză cu Moise în locul lui Răduca. Acesta găsește în minutul 60, după o pătrundere pe dreapta, pasa ideală pentru tânărul Moldovan, care deschide scorul cu o reluare la colțul scurt. Jocul se ascute, ocaziile apar tot mai des, dar scorul se majorează tot la un semn de pe margine al lui Costea. Acesta îl substituie pe Moldovan cu Mihăiță Năstase, iar vite­zistul Unirii pune latul decisiv la o centrare de pe dreapta, chiar la prima atingere de balon. Se termină 2-0 pentru Unirea, în ciuda faptului că oaspeții iro­sesc la rândul lor câteva ocazii, iar Moise șutează în plasa laterală după o cursă spectaculoasă a lui Năstase. Antrenorul Enache Costea a folosit următorii jucători: Poiană-Comșa (Pascu ’85), Ibrian, Dum­brăvean, Toma-Chebac (Lazăr ’77), Lemnaru, Danciu-Moldovan (Năstase ’74), Hertu, Răduca (Moise ’46). Așadar, punctaj maxim pentru galben-albaștri după două etape. Cu un golaveraj de 6-1, aceștia ocupă momentan locul 3, urmând ca pe 7 sep­tembrie a.c., în deplasare să se confrunte cu ilfovenii de la CS Popești Leordeni, formație care la rândul ei are 6 puncte.

Fotbal, Liga a III-a, Dacia Unirea Brăila-Recolta Gheorghe Doja 3-2
Primele goluri în Liga a III-a
Recolta Gheorghe Doja a abordat curajos meciul cu Dacia Unirea Brăila jucat în deplasare pe terenul de la Însurăței. Cătălin Lețeanu și Grigore Țuican au trimis pe teren o garnitură ofensivă alcătuită din următorii jucători: M. Petre-Mih. Petre, Toma, Neagu, Andrei-Khalil, Alexe, Topală, Buda-Anton, Herea. Au mai jucat Popescu, Vâlcu, Aldea și Ismană. Ialomițenii preiau controlul jocului și Alex Herea deschide scorul în minutul 27. Din păcate este singura reușită din prima repriză, în ciuda altor 4 ocazii mari avute de Recolta. Contrar cursului jocului, Brăila reușește egalarea dintr-o fază în care Cristea profită de apatia apărători­lor ialomițeni. Dacia Unirea începe tare partea secundă, același Cristea și apoi Băcanu ducându-i pe brăileni la 3-1. Vlăduț Popescu este omul finalului de meci, el marcând al doi­lea gol al Recoltei și ratând alte două oportunități. Sunt primele goluri marcate de Gheorghe Doja în acest sezon. Cu si­guranță vor veni și punctele, ocazia ideală fiind meciul de acasă cu Viitorul Ianca, ce se va juca sâmbătă, 7 septembrie 2019.

3 Septembrie 2019, 13:20 (2406 vizualizări - 15 comentarii)

Citiți și:
Galben-albaștrii, cu un picior în Liga a II-a
Drumul spre Liga a II-a trece prin Călărași
Bărăganul Ciulnița înfruntă Steaua
Turul la Ulmu, returul la Slobozia

Comentariile cititorilor:


Parinte:
(8 Septembrie 2019, 16:33)
Eu cand va spuneam in articolele precedente ca Ilie Lemnaru isi bate joc de sectia de copii si juniori, nu ma lua nimeni in seama ! In primul rand nu e posibil ca Gheorghe Dumitru sa aibe 3 grupe, Cristea 2 grupe +echipa mare si marele Ion Ionescu o grupa si la cea de 2012 a renuntat motivand ca nu are timp de ei!pai ceilalti cum au ? Sa revenim : nu e posibil sa bagi copiii aia la liga 5 cu toti oamenii aia care beau ca animalele si ne lovesc copiii, plus ca a pus antrenor principal pe unul luat de pe drumuri de Bunea omul caruia ar trebui sa-i multumeasca toata viata si cu portarii sa pui un taximetrist numai ca e prieten cu Lemnaru ! Vrem sa stim si noi domnule Lemnaru de ce se intampla toate astea?? De ce aruncati cu bani la mercenarii de la seniori si de copiii noștrii nu va îngrijiți deloc? Va bateti joc de ei... nu mai dureaza mult si o sa ne luam copiii si îi vom duce la Css si Abatorul! Si Dumnezeu nu doarme, o sa vi se intoarca toate! Ai schimbat sistemul la echipa mare 4-3-3 numai.ca sa joace baietasul tau titular, cand toti juniorii din lotul echipei sunt peste el din toate punctele de vedere ! L-ai adus pe Manole inapoi, care v-a facut ca pe dracu de cate ori a plecat de aici, care pentru 100 ron iti vinde meciul, care pe unde a fost a vandut meciuri pe banda rulantă ! Ai inceput sa fii un fel de Becali domnule Lemnaru, il mănânci pe fotbal!
Gheorghe Doja pentru microbist:
(7 Septembrie 2019, 13:48)
Jucătorii de la Gheorghe Doja nu cheltuiesc 17 miliarde din bani publici si spre deosebire de Unirea merg la serviciu, facultate si nu vor fi muritori de foame cand vor termina cu fotbalul. Nu compara merele cu perele si pâna in prezent nu s-au facut de ras.
Microbist:
(7 Septembrie 2019, 08:31)
Nu va mai luati de Lemnaru ca este obligatoriu sa joci cu 3 copii născuți în 2000 si voi daca erați în locul lui tot asa ati fi făcut, drept dovadă priviți la Doja. Vina lui Lemnaru este ca tine un antrenor nepregătită la echipa, iar despre jucătorii din ialomita hai sa urmărim si echipa din Doja sa vedem ce fac acești băieți care au trecut cândva pe la Unirea. Despre Soare, cred ca este mai antrenor decât Enache
Nelutu :
(5 Septembrie 2019, 23:32)
Numai fiti rai oameni buni ,Nu cunoasteti tot ce sa întâmplat la echipa sau la club,îl judecati greșit pe ilie lemnaru dar daca dansul nu era la echipa asta se desființa de mult dragi cetățeni fiti mai buni ca dintr-o dată nu poti sa faci minune..cand a fost la liga 2 nu mai comentați asa de rau pe unii oameni
Ion:
(5 Septembrie 2019, 13:56)
@haidehaide esti ori din marele club Unirea, ori esti putin dus cu duhul, ai zis-o de parca a castigat promovarea la liga 1 cu alea 2 victorii, aici era vb de juniorii trimisi sa joace la tara, in loc sa joace in campionat destinat lor. Echipa mare nu avea nici-o legatura si cat s-ar chinui domnul Lemnaru tot slabi sunt cu toti, inclusiv el, esti de atatia ani si nu esti in stare sa promovezi, anul asta nu mai are nici-o scuza, ca are bani si serie slaba. Astia daca nu promoveaza la anul se duc dracu de aici
(jucatorii) si copii isi rup picioarele pe la tara un an degeaba ca iar o i-a de la capat, aduc alti jucatori sa incerce iar si iar si iar...si vai mama noastra.Poate se sesizeaza domnul Moraru si investigheaza putin cum se poarta cu acesti copii trimisi sa joace pe la scuipa in craci, dupa care se duc pe apa sambetei ca nu sunt in stare de nimic ca vezi doamne au avut meciuri, dar nu au iesit in evidenta, ca este si complicat sa iesi in evidenta la Traian sau la Albesti...
Unirist vechi :
(5 Septembrie 2019, 13:42)
Pt Haidehaide:Susținem echipa,dar vrem ca presedintele Lemnaru sa nu ne mintă in față si sa își bată joc de noi. Toate comentariile de aici nu sunt deloc întâmplătoare. "Tare bine" a administrat Lemnaru,dacă de 6 ani Unirea nu reușește deloc promovarea,6 ani.Si cel mai grav,Lemnaru a administrat asa bine banii încat clubul are datorie 4,2 milioane de lei,datorie descoperită de Curtea de Conturi.Astea sunt isprăvile președintelui Lemnaru.....
Gicu:
(5 Septembrie 2019, 13:40)
Luati exemplul suporterilor rapidisti si incurajati echipa si la bine si la greu nu fiti suporteri de rezultat .Hai Rapiduletu!!
haidehaide:
(5 Septembrie 2019, 11:57)
Sustineti echipa, nu mai bagati batul prin gard! Deocamdata cei care raspund de aceasta echipa au 2 victorii din doua meciuri. Trebuie timp sa se omogenizeze . Lemnaru a scos bani din piatra seaca,poate nici nu mai aveam fotbal daca nu era el. 
Suporter:
(4 Septembrie 2019, 14:25)
Domnul Lemnaru, de ce sunt ținuți rezerve in afara lotului si rezerve copii care au fost crescuți la echipa si care anul trecut cand au intrat in teren si au facut treaba( Gherasim, Nastase, Ene) si sunt băgați in teren jucatori din alte părți care nu se ridica la nivelul așteptărilor? Astept un raspuns!
eu:
(4 Septembrie 2019, 12:39)
Năstese cel mai bun, păcat că marele antrenor nu vede asta și preferă să tin în teren jucători ca Hertu sau Moldovan
Nelu:
(4 Septembrie 2019, 12:20)
Interesul de a nu promova în liga2 pentru ca anul asta chiar se poate,i au determinat pe Lemnaru si compania sa lase sa plece jucători de valoare si sa aduca pe unii de liga4..Poti sa mergi spre liga doi cu jucători de liga4?E greu.Cu asemenea management nu O sa promovam niciodata.
Unirist vechi :
(4 Septembrie 2019, 11:38)
Chiar se vede de la o posta ca presedintele Lemnaru il obligă pe antrenor ca fiul lui sa fie titular.In vara a lăsat sa plece 2 jucători foarte buni,Teodorescu (Caramea),plus Adascalitei(care a marcat recent 3 goluri in meci la Tunari).Acesti jucători erau pe post cu fiul lui Lemnaru si in mod normal jucau titulari,iar președintele i-a dat,ca sa intre fiul său. Si nu este problema ca e fiul președintelui,dar sincer băiatul nu are deloc talent, sare mingea din el ca din colțul mesei.De 3 ani il tot forțează Enache la echipa mare,si nu progresează deloc,chiar ne-am saturat sa fim luați de proști.Enache chiar este degeaba, cred ca nici el nu știe fotbal,cum sa poata juca ceva echipa asta cu un asemenea mijlocaș ca Mihaita Lemnaru.Dar ce pretenții sa ai si de la Enache,a fost si va ramane un etern secund chiar,nu isi poate depăși obiceiul de a cara mapa pentru antrenorul principal. Si nu o zic doar eu,sâmbătă la meci toți din jurul nostru strambau din nas si ziceau ce cauta asta titular .Ilie Lemnaru acum are buget record,poate aduce jucători de liga 2 si tot isi bate joc de noi când il bagă pe fiul său.
Praf Conducerea:
(4 Septembrie 2019, 10:42)
Iliuta este degeaba in functia aia ca nu face nimic.l-a mai bagat si pe fisu titular care nu stie sa dea o pasa.
Ion:
(4 Septembrie 2019, 10:08)
Tot parintele unui copil sunt si eu, aceeasi problema ca a celui dinanitea mea, bataie de joc fata de acesti copii, domnul Lemnaru si faimoasa conducere a clubului s-a gandit ca ar fii mai bine sa duca acesti copii sa joace la liga a5a cu toti betivii si cu toti incultii, care au ca obiectiv cat mai multe lovituri asupra adversarului. Domnul presedinte s-a vazut in bani, da o gramada de bani mercenarilor de la echipa mare, in loc sa investeasca in copii, in infrastuctura, sa tina echipa la liga a 3 a cu jucatori locali si in cativa ani sa culeaga roadele de la centrul de copii si jn.Dar el nu a gandit asa, el a zis lasa tata ca trimit pleava la liga a 5a si pe super jucatorii mei de la "marea" echipa de la liga a 3 a ii umplu de bani, restul dai in colo sa se descurce.Stie cineva ce salarii au mercenarii de la echipa mare?? Stie domnul Moraru ca domnul Lemnaru se gandeste doar la echipa mare si atat?? Stie cineva ca acelasi lemnaru ne-a zis in fata ca acesti copii sunt slabi si nu pot progresa?? Stie cineva ca tot timpul copii sunt de vina si clubul nu?? Cand il avea pe fisu la repuiblicani nu mai erau slabi copii, acum sunt slabi ca l-a dus la echipa mare si este impins de la spate, da doua pase stanga, doua dreapta si mare fotbalist, daca era fotbalist ramanea unde a fost, nu am nimic cu copilul, dar sa judece mereu problema la fel domnul Lemnaru. Pacat ca nu se vrea, sunt atatia copii buni la aceste grupe, imposibil sa nu scoti 10 copii buni, dar e mai usor sa ii trimiti la liga a 5a sa le rupa picioarele aia de 35 de ani.Avem 15 antrenori la club, din care 3 la echipa mare....suntem la liga a 3 a oameni buni ce faci cu 3 antr??? Daca tot voiai sa il tii pe Soare, dai o grupa sau dai echipa de la liga a5a, nu il pune direct la echipa mare, si aduci alti antr pt liga 5a si mai dai si acolo bani, ca doar ai destui. Daca tot se axeaza pe echipa mare sa puna dracu mana sa promoveze ca cu echipele astea din serie promova si Abatorul de acum ceva ani, daca nu sa lase domnul
Rușine conducerea !:
(3 Septembrie 2019, 20:17)
Sunt tatal unui copil de 15 ani,iar președintele Lemnaru a luat decizia de a face echipa Unirea 2(echipă plină de juniori) si echipa asta sa joace in liga 5,in loc sa joace la campionatul national de juniori cu copii de vârstă lor.Sambata la Traian acesti juniori au fost calcati in picioare la propriu de burtosi de 35 de ani si 120 KG,si unii din ei miroseau a băutură .Unul dintre jucători a fost lovit cu pumnul in gură de cei din Traian si arbitrul nici nu a intervenit deși totul a fost in fața lui.....Apoi suporterii din Traian i-au scuipat pe juniori si au aruncat cu sticle de sticla in ei....va dați seama ce a fost acolo.Copilul a venit traumatizat si cu vanatai din această deplasare..SA ÎȚI FIE RUSINE LEMNARU CA TRIMIȚI COPII SA JOACE CU ASEMENEA SPECIMENE...ILIE LEMNARU AR TREBUI SA MERGI TU SA JOCI IN LIGA 5,NU SA TRIMIȚI NIȘTE COPII ACOLO CARNE DE TUN !!