Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Afaceri ilegale cu pășunile comunei Axintele

Fraudă cu subvenții APIA

Afaceri ilegale cu pășunile comunei Axintele

Este anchetă a Direcției Naționale Anticorupție la Primăria Axintele. Procurorii susțin faptul că edilul localității, Tudor Grigore, i-a dat în folosință fiului său 95,68 ha din islazul comunal! Cu ajutorul acestei suprafețe, Florin Grigore, fiul primarului, a obținut prin intermediul Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița subvenții în valoare de 32 mii de euro. Cercetările au debutat în baza unei sesizări a Camerei de Conturi Ialomița. Verificările auditorilor au fost efectuate în anul 2013, dată la care au des­coperit o sumedenie de nereguli în activita­tea financiar-contabilă a Primăriei Axintele.

Situație revoltătoare În anul 2013, Primăria Axintele a fost verificată de auditorii Camerei de Conturi Ialomița. Printre neregulile constatate, aceștia au scos la iveală faptul că edilul localității, Tudor Grigore, a dat spre folosință firmei Agricola Axintele SRL o suprafață de 95,68 ha din islazul comunal. Firma este administrată de fiul edilului, Grigore Florin. Tatăl său i-a oferit supafața fără a se consulta cu reprezentanții Consiliului Local și fără a-l obliga la plata vreunei taxe. «Gestionarea necorespunzătoare a patrimoniului unității administrativ-teritoriale, în sensul că suprafața de 95,68 ha reprezentând teren agricol din categoria de folosință pășune, aflată în domeniul privat al comunei Axintele, a fost dată spre utilizare SC Agricola Axintele SRL în anul 2012, fără aprobarea Consiliului Local și în mod gratuit, fără să se stabi­lească în sarcina utilizatorului vreo obligație de plată» susțin auditorii Camerei de Conturi Ialomița în Raportul pe care l-au întocmit în urma controlului efectuat la Primăria Axintele. Auditorii au precizat că edilul a produs un prejudiciu de peste 60 mii de lei bugetului local. În baza respectivei suprafețe, fermierul Florin Grigore a făcut demersuri pentru a obține subvenții agricole prin intermediul Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița (APIA). Astfel, el a beneficiat de ajutoare financiare în va­loare de 32 mii de euro. Edilul Grigore Tudor recunoaște întreaga situație și de­clară că i-a eliberat fiului său o adeve­rință astfel încât acesta să-și poată completa suprafața de teren pe care o deține pentru a putea beneficia de subvențiile acordate de APIA. «APIA a încurcat toate lucrurile! Băiatul meu a făcut ca lumea tot ce a dus acolo... Cei de la APIA l-au pus să declare ce pământ are! I-am dat o hârtie pentru completare a supra­fe­ței. Am vrut doar să-l ajut. A fost o treabă de hârtii mai mult...» explică edilul Tudor Grigore.

O anchetă în curs În urma verificărilor pe care le-au făcut, auditorii Camerei de Conturi Ialomița au sesizat Direcția Națională Anticorupție. Procurorii DNA au întocmit un dosar penal în anul 2015 și încă mai adună probe pentru a-l putea soluționa. În actele de urmărire penală, anchetatorii susțin că principalul suspect al cauzei este Florin Grigore, fiul primarului din Axintele. Acesta se face vinovat de «folosirea sau prezentarea cu rea-credință de documente ori declarații false, inexacte sau incomplete». Pentru a putea ajunge la o concluzie în această speță, procurorii DNA au solicitat APIA Ialomița documente privind plata subvențiilor către Florin Grigore în perioada 2011-2013. Între timp, primarul din Axintele este contrariat de verificările pe care procurorii le fac. «Eu nu înțeleg ce mai vor de la noi? Au venit aici și acum un an, și acum doi ani... Am dat declarații, le-am plătit și prejudiciul! Să ne lase în pace pentru că, din punctul meu de vedere, nu mai avem nicio treabă cu ei!» susține edilul comunei Axintele.

5 Septembrie 2019, 16:40 (1476 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Taranul:
(8 Septembrie 2019, 11:44)
Bravo...mosieru ai atins din mers pentru cine pricepe cese intampla de ani buni la Axintele..poate acum dupa atata fierbere in Romania se va face si aici in Valea Plangerii lumina si poate o sa mai intrebe cineva de cele 47miliarde lei vechi ingropate de aproape 15 ani in canalizarea apa si cismelele in jur de 100 bucati care trebuiau sa strajuiasca asa zisa alimentare cu apa si canalizare dar ea exista in hartiile curtii de conturi de la aceea vreme ..ca fiind corpuri delicte ce nu exista in real dar care s-au ingropat cu toate si in pamant si in sertarele celor care trebuiau sa ia msuri de mult timp totul ducand la bucuria celor care se ocupa cu Ferul-Vechi  la nivel local!!

Kurtea Konteaza:
(6 Septembrie 2019, 11:01)
Deci se poate! Un raport al CurTii de Conturi a fost luat in considerare. in alte sute de cazuiri, rapoartele CurTii sunt abandonate....Foarte curios!!!
mosieru:
(6 Septembrie 2019, 08:40)
Primarii au luat primariile si patrimoniul comunelor "pe persoana fizica", se cred stapanii tuturor, deoarece ei cotizeaza la partid ca sa fie "lasati in pace", adica sa fure nederanjati. Doar ei ameninta lumea sa le voteze partidul, santajindui cu ajutorul social, cu arenda la pamantul babelor pe care tot ei l-au luat, etc. A mai fost un scandal la primaria albesti tot cu pasunea. Terenul trebuia dat proprietarilor care au de primit pamant si ei il inchiriau la crescatorii de animale pe bani, nu sa-l dea primaru lui fisu pe degeaba. Ce tupeu are! "Eu nu înțeleg ce mai vor de la noi?" Ia-i ma la bataie pe procurori ca te deranjeaza de la furat.