Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Pacient internat de 20 de ori într-o lună la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Pacient internat de 20 de ori într-o lună la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Un bărbat cu probleme psihice a pus pe jar medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia. În ultima lună, acesta s-a prezentat de 20 de ori la Unitatea de Primiri Urgențe pentru a fi internat. Bărbatul le-a comunicat medicilor să vrea să fie transferat într-un azil pentru ca cineva să aibă grijă de el. Pacientul domiciliază în comuna Bucu și nu are familie.

Un caz delicat Medicii Unității de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia susțin faptul că i-au acordat bărbatului toate îngrijirile medicale necesare. Numai luna trecută el s-a prezentat de 20 de ori la UPU, insistând să fie internat, iar apoi transferat într-un azil. Omul suferă de afecțiuni psihice și se impune a fi internat într-o unitate medicală de specia­litate. Demersul este însă imposibil de realizat, pentru că bărbatul nu are asigurare medicală. «Abia acum am făcut demersuri pentru a-i dobândi calitatea de asigurat medical. I-am cumpărat chiar noi medicamentele pe care medicul psihiatru i le-a prescris. Din păcate nu se poate descurca să și le ad­ministreze singur...» susține medicul Mirela Nisipeanu, medicul coordonator al Unității de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Medicii recunosc faptul că acest caz nu este singular, tot mai mulți oameni singuri și neputincioși venind să se interneze la spital pentru a avea un acoperiș deasupra capului.

5 Septembrie 2019, 10:10 (3195 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Spitalul Județean de Urgență Slobozia, sufocat de pacienți cu probleme minore
Un pacient s-a aruncat de la balcon
Slobozia: Pacient cu viermi, transportat la spital

Comentariile cititorilor:


alo marya:
(8 Septembrie 2019, 10:23)
De ce nu se ia masuri marioaro cu cei de la UPU
Stiati că? :
(7 Septembrie 2019, 11:31)
Despre azilul de batrani Slobozia?Parcati dimineata in apropierea curtii din spatele cladirii si inregistrati sunetele celor internati.Doriti sa cumparati ceva de la magazinul ce se invecineaza cu azilul? Pe gard sunt atarnati 2-3 internati cu mainile intinse pentru a le cumpara ceva.Care oameni nu au nimic in comun cu batranii...Bietii sunt bolnavi psihici"Azil de batrani" in care batranii nu isi gasesc locuri,asta e sistemul de ocrotire romanesc.Varstnici in aceeasi cladire si curte cu galagiosii tineri, bolnavi psihic.Va inchipuiti cata liniste au batranii internati!
Pâr Pac! :
(6 Septembrie 2019, 22:39)
Acest caz este cunoscut pentru ca sunt satui medicii de el.Dar cate cazuri sunt de bolnavi psihici ce nu au asigurari medicale ori nici nu sunt luati in evidenta?Orasul este plin de oameni cu afectiuni psihice grave sau usoare.Singuratea,frustrarile,esecurile,caderile profesionale asigura o multime numeroasa de asemenea indivizi.Tinerii drogati sau dependenti de substante interzise( dar accesibile) sunt foarte numerosi,abandonati de familii ori acceptati de apropiati.E grav...Statul nu are bani pentru acesti cetateni,sunt "neasigurati".O parte din ei au cotizat candva la buget dar ce folos ca la momentul imbolnavirii nu are loc de munca.Devine measigurat!Sute de milioane de euro se delapideaza dar nu se confisca,pensiile speciale absorb alte sute de mii de euro iar oentru bolnavii fara discernamant sau putere fizica, tara nu are fonduri!Bravu guvernantilor ce trebuiau sa fie 300 dar sunt chiar dupa referendum tot 600+secretari de stat cata frunza si iarba!
Protestatar:
(6 Septembrie 2019, 14:59)
Întrebați-i pe Marcu și Badea de la Protecția Socială , ce fac cu Centrul psihic de la Movila ? Acolo trbuie duși bolnavii psihici. Dar  îl ține (Centrul ) ca etalon să se laude. Trăiască vilele  și pilele. Și mai știți că zeci de bolnavi psihic sunt sub mască la Azilul din Slobozia ? De câte ori a urcat Marcu la etajul patru  ? E jale ce este acolo, cu doi asistenți pe noapte, pe patru etaje la 140 de pacienți. Asta e când stai în funcție peste 20 de ani, din prof. de limba sovietică devii purtător de mustață și zeci de cadouri de ziua ta.
Vasile:
(6 Septembrie 2019, 13:53)
Dacă ar exista un spital de psihiatrie in Slobozia, dacă ar avea și personal calificat, ar fi arhiplin! Nu-i de glumă și nici in derâdere! Este o situație mai specială aici din cauza alcoolului care înlocuiește apa potabilă. Șomeri, săraci, Leneși, needucați....au motive să aibă mintea bolnavă.
Disperare:
(6 Septembrie 2019, 10:32)
Un stat in degringolada ce nu poate sa-si protejeze cetatenii de rand, condus de o clasa politica infecta mereu grijulie sa-si asigure clientela cu salarii si pensii speciale.
Oana:
(6 Septembrie 2019, 10:25)
E vorba de Avrămiță? Nu-i așa?
@Vio:
(6 Septembrie 2019, 08:52)
Da, dna, este un strigat de ajutor, dar din pacate nu striga la usa unde trebuie. Bolnavii cu probleme psihice ar trebui automat sa fie internati doar in spitale de profil, cu ajutor specializat; insa, din pacate, statul nu face nimic pentru ei, nealocand fonduri acestor cazuri/spitale. Ajunge unul acolo si dupa o saptamana il externeaza din lipsa de bani/locuri. Stiu caz concret cu un om la 40 de ani, care devine foarte agresiv, dar este lasat mereu pe capul familiei (fara posibilitati). Un astfel de bolnav (neavand discernamant) isi petrece fiecare zi din viata lui sunand la 112 si la spital de 100 de ori pe zi, cheama ambulanta nonstop, ameninta ca da foc, alertand si pompierii. Numai un asftel de om bolnav imbolnaveste o suta dintre cei cu care intra in contact, iar ca el sunt foarte multi din pacate. Solutia: internat intr-un camin-spital de specialitate pentru ca in libertate este un pericol, atat pentru el, cat si pentru cei cu care vine in contact.
Vio:
(5 Septembrie 2019, 22:44)
E un strigat de ajutor !