Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Cabinete fără medici și dotări în școlile din Ialomița

Cabinete fără medici și dotări în școlile din Ialomița

Lipsa medicilor nu afectează doar spitalele, ci și școlile sau grădi­ni­țele. Deși la nivelul județului există 28 de cabinete medicale școlare, consultațiile elevilor sunt asigurate cu doar patru medici. Totodată, multe dintre aceste cabinete au nevoie de dotări pentru a funcționa corespunzător.

Este nevoie de medici în școli
Rețeaua cabinetelor medicale școlare și a cadrelor medicale care își desfășoară activitatea în incinta lor este coordonată de Direcția de Sănătate Publică Ialomița. Potrivit oficialilor DSP, la nivelul unităților de învățământ din județ există 28 de cabinete medicale școlare. Acestea sunt înființate doar în instituțiile de învățământ din mediul urban. În școlile sau grădinițele de la țară nu există niciun cabinet. «Direcția de Sănătate Publică Ialomița a preluat întreaga rețea a cabinetelor școlare, în urmă cu mai bine de 10 ani... De atunci și până în prezent nu a existat un cadrul legislativ prin care această rețea să se extindă. Noi le coordonăm pe cele pe care le avem, potrivit actelor normative!» a explicat situația Cristina Iorga, directorul executiv al Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Cea mai mare problemă cu care se confruntă cabinetele medicale școlare o reprezintă lipsa de personal, în special a medicilor. La nivelul județului există doar patru medici școlari. Doi își desfă­șoară activitatea la Slobozia, unul la Fetești, iar un altul la Urziceni. Auto­ritățile locale au făcut numeroase demersuri pentru a angaja medici pe posturile vacante, însă marea problemă pe care o întâmpină este generată de modul în care trebuie să le asigure salariile. În momentul de față, plata medicilor școlari și a asistentelor se face din bugetul Ministerului Sănătății, prin Direcția de Sănătate Publică și Serviciile de Asistență Socială din cadrul Primăriilor Slobozia, Urziceni și Fetești. Autoritățile care doresc să angajeze medici trebuie să-și asume și plata salariilor acestora, întrucât Ministerul Sănătății finanțează doar posturile aflate în schema de personal din evidențele Direcției de Sănătate Publică Ialomița. «Noi nu ne opunem dorinței primăriilor de a angaja medici! Problema care se pune este cea legată de modul în care vor fi plătite salariile acestora. Situația este similară rețelei cabinetelor medicale școlare în sensul că schema de personal pe care o deținem a fost preluată și nu a mai fost actualizată. Iar un cadru legislativ pentru actualizarea ei nu există momentan... Tocmai de aceea administrațiile locale care doresc să angajeze medici școlari trebuie să facă eforturi pentru a le asigura salariile!» a mai spus Cristina Iorga, directorul executiv al Direcției de Sănătate Publică Ialomița. În prezent, pentru plata salariilor celor patru medici școlari și ale asistentelor Ministerul Sănătății asigură lunar peste 170 mii de lei.

Realitatea din cabinetele medicale
Municipiul Slobozia deține mai bine de jumătate din numărul total de cabinete medicale școlare existente în școlile și grădinițele din județ. În cadrul acestor entități sanitare își desfășoară activitatea doar doi medici și 21 de asistenți medicali. Multe dintre cabinetele medicale mai au nevoie de dotări pentru a funcționa corespunzător. «Am reușit să facem eforturi pentru a pune la punct cabinetul medical așa cum ne-a cerut Direcția de Sănătate Publică. Spațiul are însă nevoie de mai mult... Ne lipsește, de exemplu, un frigider în care să ținem vaccinurile. Noi am făcut demersuri la Primăria Slobozia pentru fonduri. Nu ne permitem să achiziționăm unul pe banii noștri!» ne-a declarat Corina Lisovschi, directorul adjunct al Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din municipiul Slobozia. În schimb, cabinetul medical al Liceului Tehnologic «Înălțarea Domnului» funcționează doar cu sprijinul profesorilor. «Cei de la Serviciul de Asistență și Protecție Socială (n.red.: instituție care coordonează activitatea cabinetelor medicale din școli și grădinițe la nivelul Sloboziei) ne oferă medicamente. Atunci când am avut nevoie de frigider pentru vaccinuri sau apă caldă de la boiler, am avut înțelegere din partea școlii și ne-au ajutat!» susține Daniela Juglean, asistenta medicală a cabinetului din cadrul unității de învățământ.

Școlile fără cabinete medicale La nivelul municipiului Slobozia există și unități medicale care nu dețin cabinete medicale. Este vorba despre Liceul Pedagogic «Matei Basarab» și Școala Nr. 4. Oficialii Liceului Pedagogic susțin faptul că instituția de învățământ nu are cabinet medical din lipsă de spațiu. Abia din acest an speră să amenajeze unul într-o fostă sală de clasă. «Este adevărat că nu deținem un cabinet medical... Marea problemă o reprezintă lipsa spațiului. Avem acum o fostă sală de clasă disponibilă pentru a o transforma în cabinet medical și ne gândim să facem demersuri către Primăria Slobozia pentru a ne sprijini în vederea amenajării unui cabinet medical!» susține Adriana Matache, directorul Liceului Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia.

6 Septembrie 2019, 10:15 (1062 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


salariat:
(9 Septembrie 2019, 09:33)
170000/4=42500 lei/luna, atat castiga in medic  intr-un cabinet scolar?Si nu are responsabilitatea unui medic din spital!
CETATEA:
(8 Septembrie 2019, 10:17)
pai de ce sa aduca medici in scoli , mai bine papa primari si partidul psd banuti.... e mai elegant asa