Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

«Tabăra din pridvorul satului»

S-a întâmplat la Săveni

«Tabăra din pridvorul satului»

Timp de 4 zile, copiii din comuna Săveni au participat la «Tabăra din pridvorul satului», eveniment ce s-a desfășurat cu ajutorul voluntarilor de la Asociația «Tineretul Ortodox Român» Iași. Aceștia i-au învățat la rândul lor pe viitorii voluntari din Săveni cum să coordoneze și să se implice pentru o bună desfășurare a proiectului. Împreună cu Primăria Săveni, Parohia din Săveni, Episcopia Sloboziei și Călărașilor, dar și a Consiliului Județean Ialomița, cei 70 copii s-au putut bucura de o tabără chiar la ei acasă!

Din Moldova până în Ialomița
Pentru prima dată la nivel județean, în comuna Săveni s-a desfășurat «Tabăra din pridvorul satului». Acest eveniment a adus zâmbete pe chipul a 70 copii din localitate, copii care nu au avut posibilitatea de a merge într-o excursie sau tabără. «„Tabăra din pridvorul satului“ are ca scop principal apropierea tinerilor de Dumnezeu, de Biserică... Încercăm să le arătăm acestora că pot fi folositori întregii comunități, doar dacă se implică! Implicându-se, ei pot face mult bine societății...» susține preotul paroh Georgian Toader. Participanții au fost supravegheați de un grup de 14 voluntari din Săveni, care la rândul lor au fost coordonați de 5 voluntari de la Asociația «Tineretul Ortodox Român» Iași. Aceștia din urmă i-au învățat pe voluntarii din Săveni cum să îi coordoneze pe tineri și să se implice în proiect pentru o bună desfășurare. Justinian Teofan Cueraliu este voluntar în cadrul Departamentului de Misiune pentru Tineret al Arhiepiscopiei Iașilor. În cadrul evenimentului de la Săveni, tânărul a fost coordonator al acestei tabere. «Este o premieră atât pentru noi cât și pentru cei de aici... În județul Ialomița este pentru prima dată când se desfășoară o tabără la care particip și pe care o coordonez. De regulă, rea­lizăm astfel de tabere în Iași, Botoșani și Neamț...» susține Justinian Teofan Cueraliu, voluntar «Tabăra din pridvorul satului».

Tabăra de acasă
Evenimentul, unic în Ialomița, s-a desfășurat în perioada 26-29 august 2019. În prima zi, voluntarii de la Iași au susținut un training pentru viitorii voluntari din Săveni. «Fiecare zi de tabără a început și s-a încheiat cu o rugăciune adresată lui Dumnezeu, pentru că acesta este scopul principal al taberei. Copiii au participat la activități recreative, la ateliere de prim ajutor, de meșteșuguri, handmade sau de comunicare... La acest ultim atelier, copiii au învățat cum să răspundă și să se comporte în momentul în care sunt provocați de alte persoane. Totodată, copiii au participat și la diverse concursuri sportive precum fotbal, handbal, darts. Locațiile pentru aceste activități au fost Biserica, Școala din Săveni, terenul sportiv, cât și Căminul Cultural din Săveni...» afirmă preotul paroh Georgian Toader. «Am devenit voluntar deoarece îmi plac activitățile reali­zate de Biserică. Aceasta a fost prima tabără realizată în comunitate și, sincer, m-a extenuat! La început a fost greu să vorbim cu fiecare copil să le explicăm re­gulile jocurilor, să fim atenți la fiecare să nu se lovească, să nu facă ceva greșit... Tabăra a fost extenuantă, dar folositoare. Jocurile pe echipe au fost cele care m-au atras cel mai tare. Programul a fost ok!» susține Elena Toma, voluntar în cadrul proiectului «Tabăra din pridvorul satului». «Mi-au plăcut toate jocurile, dar cel mai mult mi-a plăcut vânătoarea de comori. Am primit niște ghicitori și noi trebuia să le rezolvăm. Nu am câștigat jocul din păcate. Dar promit că la anul eu voi descoperi comoara! Și focul de tabără mi-a plăcut...» susține participantul de 10 ani, Alexandru Ionuț. Pentru realizarea acestei tabere, efortul financiar a fost asigurat de Primăria Săveni, Parohia din Săveni, Episcopia Sloboziei și Călărașilor, dar și Consiliul Județean Ialomița. Astfel, 70 copii din Săveni au putut trăi 4 zile de basm în tabăra de acasă...

8 Septembrie 2019, 08:10 (1230 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Un nou proiect la Săveni
Proiecte edilitare de 5 milioane de euro la Săveni
Sinistrații din Săveni, bătaia de joc a autorităților

Comentariile cititorilor:


Cultura e bazaxgdj:
(14 Octombrie 2019, 23:23)
Propun sa se faca un muzeu  la saveni ca toti copii sa mearga
indifirent daca se duc sau nu la biseirca, muzeele sunt petrutota lumea
@@arond Autobuz:
(14 Septembrie 2019, 15:39)
Amice esti in eroare: verbul 'a fi', corect literar si gramatical, se scrie cu doi"i" la persoana a doua sg. pt conjunctiv prezent("sa fii") si pentru imperativ afirmativ("fii!"). Sa fii sanatos!
Proverbe:
(12 Septembrie 2019, 08:56)
 Nicio fapta buna nu ramane nepedepsita. Nicio intiativa crestina nu ramane neblamata de analfatul religios, urmas al aplaudacului comunist; dar, cainii latra , caravana trece..
@eamuzantcum:
(12 Septembrie 2019, 07:00)
Ce frumos ar fi fost ca preotii sa adopte un comportament de adevarata apropiere de enoriasi,fara a fi urmaritori de inavutire.Iata ca scria in comm. "copiii selectati pentru tabara" nu copiii din intreaga colectivitate a Saveniului,luptator nestiut al pnl ului si pnt ului de dinainte de "89.Ori poate erai chiar membru fsn din '84,din grupul de initiativa iliescian!Felicitari parohoei Saveni!Dar doar pe jumatate, cum au facut ei,selectand copilasii! Deci feli!" Citarile"si restul cuvintelor frumoase le vom adauga cand preotii tarii vor sluji poporul si tara,si nu psd ul!In temnitele comunismului au murit adevaratii monahi! Azi,lingaii si aplaudacii altarelor ialomitene sunt uimitor de rosii in slujire!Au disparut cei cu opinii proprii si propriul cuvant - liber!
E amuzant cum:
(11 Septembrie 2019, 12:23)
De cate ori se publica  vreun articol referitor la actiunile sociale ale preotilor, ale bisericii ortodoxe, in general, se umfla tarata in urmasii aplaudacilor comunisti..
mar:
(10 Septembrie 2019, 22:11)
Articolul incepe prost- " copiii din Saveni..", corect "copiii selectati din Saveni, ca nu oricine intra in tainele Domnului, e o selectie, asa cum sunt si grupurile scolare, numai pentru oamenii apropiati si de seama ai satului.
@arondAutobuz:
(10 Septembrie 2019, 09:19)
Citeste spusele preotului din articol, superficialule. ".. tabara este.. apropiere de Dumnezeu".Despre tabara era vorba ca suna a indobitocire.Apoi daca tot trebuiesc platite cele trei taine crestine,ar fi corect sa fie afisate costurile acestora.Ce bine ar fi ca preotii sa incaseze banii după venitul familiei respective.Dar...stim ca nu e asa.Apoi petul si tigarea este parte integranta a vietii satului de demult.Ce bati campii cu astea?Taranul roman nu a fost chibzuit cum ceri tu,ca daca ar fi fost,nu ar fi pus mana pe flinta sa moara la Oituz,Oarba de Mures,Asa ca taci.Sa fi tu(cu un "i") de complezenta.Crestin sau nu,ma rog unde vreau,cum vreau,fara a etala prezenta langa popă!Sa fi sanatos!(cu un singur"i"). Ca asa e crestinesc si literar.
@Cu autobuzul:
(8 Septembrie 2019, 14:35)
Se pare ca pt crestinul de complezenta botezul, cununia si inmormantarea crestineasca sunt acte de "indobitocire si suna a prostire". Cand te gandesti ca acestea nu sunt obligatorii pt nimeni, e normal sa te intrebi la ce bun le mai critici atunci? Daca n-ai cateva sute de lei(intr-o viata de om!) sa platesti TREI servicii religioase (nu lunar, nu anual, nici macar la zece ani odata), un botez, o cununie si o inmormantare) dar ai bani sa-ti cumperi zilnic pet-ul de bere si pachetul de tigari, cu siguranta nu esti un om chibzuit dar asta e optiunea ta.. Sa fii sanatos!
Cu autobuzul:
(8 Septembrie 2019, 12:01)
Frumoasa initiativa,sigur trei zile nu este mult dar nici putin si speram sa fie o experienta creativa pentru copilasi. Totusi sa ai 20 de coordonatori pentru 70 de copii,adica 3 copilasi alocat unui supraveghetor e cam mult.Apoi "apropierea" de Dumnezeu suna prostire,a indobitocire.La botez,taina mare a crestinatatii se incaseaza banusori,adica ne apropiem de "ochii dracului".O alta mare taina este cununia, moment deosebit la care se stie,preotii intind buzunarul in care sa intre"ochiul dracului",impaturiti frumos.Inmormantarea este ultimul drum cu alai de preoti si apropiere de divinitate.Perfect,este alt moment grozav in care te apropii de popa, sa nu te faci de ras,ca deh! Lumea vorbeste.