Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Revista presei Președintelui

Revista presei Președintelui

Începând cu luna iulie 2019, oficiosul Președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru are o nouă formă. Ne facem datoria de a vi-l prezenta, întrucât cele 20000 de exemplare tipărite par a nu fi de ajuns pentru informarea corectă a cetățenilor județului.

Performanță incontestabilă Pe prima pagină a pu­blicației, Președintele Moraru apare de 3 ori, în 3 ipostaze diferite. Dar numele lui nu este pomenit! Pe pagina 2, Președintele apare într-una dintre cele două fotografii și este amintit ca autor moral al reabilitării unui drum județean de 12,5 km. Pagina 3 e o pagină sportivă, dar tehnoredactorii nu pierd ocazia de a-l strecura și pe Președinte prezentând programul lui de audiențe. Pe paginile 4-5 domnul Moraru își ia revanșa apărând în ambele poze publicate în pagini. Plus un citat lung în care subliniază importanța colaborării sale cu socie­tatea civilă. Vă scutim de amănunte! Urmează paginile 6-7 în care Președintele apare de 3 ori, dominând atât rubrica culturală, dedicată sculptorului Mihai Marcu, cât și la cea dedicată edililor locali care au accesat fonduri pentru investiții locale. Pur și simplu e peste tot, iar numele lui e amintit și reamintit, mai ceva decât cel al lui Ceaușescu în paginile oficiosului PCR. «Scânteia», pentru cei mai tineri dintre dumneavoastră! Iar pe ultima pagină (n.red.: din păcate pentru el, Ialomița ta are doar 8 pagini!), Președintele revine în forță cu o fotografie pla­sată în stânga sus, deasupra unui editorial manifest în care amintește ialomițenilor că a făcut din Consiliul Județean «un model de administrație», iar acum vrea să transforme județul în «Ialomița noastră». Iar la sfârșit ne îndeamnă, apo­teotic, la dialog cu domnia sa. Nu ne putem abține să nu-l cităm: «Și pentru că eu cred într-o administrație transparentă și aproape de cetățean, îmi doresc să fiți informați cât mai bine și cât mai corect! (...) Vreau să dialogăm cât mai mult și cât mai des pentru că aș vrea să știți, în primul rând de la mine, ce îmi doresc pentru județul nostru. Este de la sine înțeles că îmi doresc să știți tot timpul care este stadiul lucrărilor».

Încă 100000 până la sfârșitul anului
Ialomița ta este o publicație patronată de Consiliul Județean Ialomița pentru uzul și abuzul Președintelui Victor Moraru. Ea a ajuns în luna iulie 2019 la a 20-a apariție și al treilea an de când este tipărită. Potrivit informațiilor oficiale, apariția acestui oficios a presupus până acum cheltuieli de tipărire și difuzare de 200000 de lei anual. Începând cu luna iulie, aceste costuri au fost majorate cu aproape 100 mii de lei! Suma reprezintă valoarea contractului pentru tehnoredactarea publicației în perioada iulie 2019-decembrie 2019. Până acum, acest serviciu a fost asigurat de către angajații instituției, aflați în subordinea Președintelui Moraru.

9 Septembrie 2019, 13:10 (1819 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Ialomițenii au plătit pentru mediatizarea președintelui Victor Moraru 2 milioane de lei
Moștenirea administrației Moraru
Afacerea «Autocarul» costă Ialomița 1,4 milioane de lei
Editorialele prezidențiale
Distribuția pentru «Ialomița ta» ne costă 120 mii de lei anual

Comentariile cititorilor:


cotleanu:
(9 Septembrie 2019, 20:31)
Un afemeiat pe banii judetului ,
Anonim:
(9 Septembrie 2019, 16:53)
Dati voi jurnalistilor de la Independent o singura informare corecta facuta de catre, o institutie a statului Roman din jud. Ialomita ! In acest judet aproape toti alesii, sau numitii in functii publice pe criterii politice se vad,si se cred, dumnezei, regi, regine, imparati, chiaburi stapani de mosie. Incepand de la etc, Morarul, Gigi Petre, invecinati cu parchete,j judecatorii, politie, directori, sefi de srrvicii, pâââână hat la ultima primarie, etc, toti sunt o punga nesparta de puroi si mizerie, clanuri, gasti, neamuri. Gretos este ca sunt acceptati si tolerati si nu sunt adunati de catre structurile centrale pentru a raspunde de faptele lor. Moraru este un cioflingar fata de ce este si de ce se intampla in judet. Prefectul pus de Tariceanu deocamdata lipit de scaun îl bate la poponeata in toate potlogariile judetului pe acest, minuscul Moraru care este numai o marioneta a baronilor judeteni. A dat si el ceva €uro si l-au pus cap de lista, ca sa poata fii si el ales prsesedinte de cj. Se cunoaste bine de 29 ani ca daca Pralea de la Barbulesti cotizeaza la partid 80, 100 mii euro este primul pe lista si este ales. Pai Moraru , Gica nu trebuie sa-si recupereze banul, sa mai adune pentru partid dar sa-i ramana si lui ceva Va mirati ca apare nu stiu pe unde scris numele Moraru. Ce vreti domnilor de la Independent sa uite fraierul de el ? E lasati ca merge asa cum zicea un clasic in viata. Sa traiti bine si sa mancati ce a taiat Ciomu !
CETACEAN:
(9 Septembrie 2019, 15:16)
Is face campanie tot pe banii cetateniilor ,un nemernic .
buna ziua lume buna:
(9 Septembrie 2019, 14:31)
AVEM HIRTIE IGIENICA NU...I NEVOIE DE ZIARE
Marinar:
(9 Septembrie 2019, 14:01)
Cum scăpăm mai repede de jigodia asta ?