Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Daniel-Ionuț Mihai, viceprimar la Amara

Fratele administratorului public al județului Larisa Mihai, «propulsat» de președintele Victor Moraru

Daniel-Ionuț Mihai, viceprimar la Amara

De mai bine de-o lună, Daniel-Ionuț Mihai, fratele administratorului public al județului, Larisa Mihai, este viceprimar la Amara. El ar fi ocupat acest post ca urmare a presiunilor exercitate de către președintele Consiliului Județean, Victor Moraru, fost primar în orașul-stațiune. Propunerea primarului Ion Măiță pentru funcția de viceprimar a fost Nicolae Voicu, însă aceasta nu a fost susținut de către consilierii PSD din cadrul Consiliului Local Amara. Pentru a-l «unge» viceprimar pe Daniel-Ionuț Mihai, Victor Moraru a supervizat personal ședința de Consiliu Local din 30 iulie 2019.

Politică și administrație în familie Daniel-Ionuț Mihai, actual viceprimar al orașului Amara, a fost numit în funcție pe 30 iulie 2019, și a încasat deja primul său salariu de aproximativ 8500 de lei brut... El este fratele administratorului public al județului, Larisa Mihai, și ar fi ocupat postul de viceprimar la presiunile președintelui Victor Moraru, președintele Consiliului Județean Ialomița. Prima sa apariție publică a fost la Festivalul «Trofeul Tinereții» Amara, din 4-5 august 2019, fiind prezentat publicului de amfitrionul Festivalului, Octavian Ursulescu. Revenind, Daniel-Ionuț Mihai a fost votat de 6 din cei 7 consilieri PSD din cadrul Consiliului Local Amara, 2 consilieri UNPR și 1 consilier ALDE. Celelalte două propuneri supuse la vot au fost Nicolae Țintă-PNL (obținând 3 voturi) și Nicolae Voicu-PSD (3 voturi). Nicolae Voicu a fost propunerea primarului Ion Măiță, însă consilierii PSD din cadrul Consiliului Local Amara nu l-au susținut...

Amara, feuda politică a lui Moraru Performanța de a bloca propunerea primarului în funcție, unică în analele administrației județene, ar fi fost posibilă «grație» președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru. Cu câteva zile înainte de ședința Consiliului Local Amara din 30 iulie 2019, acesta ar fi solicitat Organizației PSD Amara să blocheze decizia primarului Ion Măiță de a-l susține pe consilierul PSD Nicolae Voicu pentru funcția de viceprimar. Nesigur de rezultatul votului, el a organizat o nouă întâlnire cu cei 7 consilieri PSD din cadrul Consiliului Local pe 30 iulie a.c., cu un sfert de oră înaintea ședinței. Imediat după ședință, primarul Ion Măiță a declarat că va demisiona din PSD... Unul dintre scenariile vehiculate în Consiliul Local Amara e că noul viceprimar ar putea deveni candidatul PSD la Alegerile Locale din 2020. Un al doilea scenariu vehiculat în urbe susține că Victor Moraru se va întoarce primar la Amara, iar noul viceprimar îi netezește drumul...

10 Septembrie 2019, 11:10 (1154 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


ALO:
(10 Septembrie 2019, 20:56)
chiar bagati gaze pe oituz marasesti si 1 mai gratuit pina la gard BA voi credeti IN MINCIUNI sunteti nebuni cu  toti gazele au MONOPOL POLITIC IN ROMINIA prostilor va minte
Anonim:
(10 Septembrie 2019, 17:42)
Normal ca vrea sa puna laba iar pe primarie. Iar aceasta capusa de vice , pana nu se satura nu se dezlipeste de pe banii publici. Acum na, trebuie sa fii indoctrinat in prostie sa crezi ca rahatul asta ar putea conduce ceva. Normal ca este un slugarnic, o persoana care nu are caracter, personalitate, nimic care sa semene a OM.