Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primărie «în familie» la Gheorghe Doja și Albești

Cititorii anonimi sunt mai vigilenți decât noi

Primărie «în familie» la Gheorghe Doja și Albești

Prefectura Județului Ia­lomița a răspuns oficial unui e-mail anonim care reclama faptul că soțiile primarilor din Gheorghe Doja și Albești sunt angajate «ilegal» în cadrul primăriilor. Petiția va fi clasată, însă problema semnalată rămâne una de actualitate.

Cetățeanul (n-)are întotdeauna dreptate Conform petiției anonime, primarul comunei Gheorghe Doja, Ion Mihai (PNL) și primarul comunei Albești, Emil Jugănaru (PSD) se fac vinovați de încălcarea prevederilor art. 95, alin.1, din legea 161/2003, potrivit căruia «nu sunt permise raporturile ierarhice directe în cazul în care funcționarii publici respectivi sunt soți sau rude de gradul I». Răspunsul prefectului Gigi Petre a fost prompt, el confirmând ilegalitatea, dar avertizând că petițiile anonime sunt clasate. În aceste condiții, ne-am simțit obligați să obținem măcar un punct de vedere de la primarii celor două comune. Primar cu 3 mandate în spate și uns cu toate alifiile politice, Ion Mihai susține că nu el este cel care și-a angajat soția, ci soția l-a angajat pe el! «Ea m-a angajat pe mine... Când am câștigat alegerile am găsit-o acolo! Ce era să fac, să o dau afară?! Și stați liniștiți, că nu e ilegal. Au mai cercetat și alții și nu au găsit nimic... Așa se întâmplă de fiecare dată la alegeri, se găsește unul să reclame...». Soția primarului Ion Mihai este inspector la «taxe și impozite» și lucrează în Primăria Gheorghe Doja din anul 1998. Nou în branșa administrativă, primarul Emil Jugănaru se declară mai împăciuitor: «N-am știut că e o pro­blemă... Soția lucrează la Primărie de prin 2000... Acum aflu de reglementarea asta! Voi întreba și, dacă e o problemă, vom face cum spune legea..» ne-a declarat el. Soția primarului din Albești este inspector pe pro­bleme de Urbanism și Amenajarea Teritoriului. Așa cum precizam inițial, problema rămâne. Indiferent de instituție și indife­rent de localitate, nepotismul funcționează uns în Ialomița, cu sau fără aplicarea prevederilor legale. Iar cetățenii văd și curând vor ajunge și la urne. Că mult a fost, puțin a mai rămas!

10 Septembrie 2019, 11:55 (2654 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Patru copii din Gheorghe Doja vor fi preluați de Stat
«Război civil» la Gheorghe Doja
Gheorghe Doja, comuna fără asistați social

Comentariile cititorilor:


dojean:
(17 Ianuarie 2020, 19:04)
E adevarat ca ea la angajat pe el ca alfel nu putea sa fie ea sefa.El avea o asociatie de unde trage malaiul si la primarie vine cate ofuga.Ea este acolo sela.EL A FACUT UN INFARC ACUM CATIVA ANI SI NUMAI EA CONDUCE PRIMARIA. Nu la vazut nimeni plecand la Slobozia fara ceauseasca.tie scarba sa mai intrii in primaria de la Doja,ca e postata la intrare si se incondoara la tine de la intrare ca sa nu mai spun cum iti vorbeste.Primarul e sula de opinci, face numai ce dicteaza nevastasa
Nelu:
(14 Decembrie 2019, 04:32)
La Abesti este angajata pe urbanism dar prin dispozitia primarului se ocupa de taxe si impozite trimite popri celor care nu platesc la timp.
Sorina:
(11 Septembrie 2019, 15:50)
Megeti la judecatoria Urziceni, parchetu Urziceni in afara de sofer si femeia de la xerox, restul sunt neamuri,rude,cumetrii. Ialomita de vre-o 15 ani este toata ocupata de clanuri ale unor familii. Unul nu iese la pensie pana nu isi aduce, un neam in locul lui.
Dan:
(10 Septembrie 2019, 22:35)
Să vedeți ce e la Sălcioara:absolut TOȚI de acolo sunt neamuri.
Diriginte:
(10 Septembrie 2019, 18:33)
Prefectul județului dl Gigi Petre este un apărător constant al infractorilor aleși din primăriile Ialomițene. Este parte și complice, conform legilor el trebuia sa se autosesizeze și sa denunțe de îndată organelor abilitate <> dacă nu și parchetului din raza teritorială. Exista lege dar omul, <> subiectul bascaliilor adevărate din serialul, Las Fierbinți o ignora probabil contra cost pentru el și partid. Altfel spus nedenuntarea se pedepsește confor NCP, anonimule! Dar cum poliția este sub papucii lui iar procuratura doarme in chiloți cu mânecuța ce mai vreți deștepților îngâmfați.
Gicu:
(10 Septembrie 2019, 16:14)
Peste tot așa si in instituții ,neveste de directori
consatean:
(10 Septembrie 2019, 14:54)
SI?
Andrei :
(10 Septembrie 2019, 13:34)
Si la Cosambesti este la fel. Soția primarului lucrează la taxe si impozite.