Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Un contribuabil a descărcat remorca cu moloz în curtea Primăriei

S-a umplut paharul la Amara!

Un contribuabil a descărcat remorca cu moloz în curtea Primăriei

Abuzurile autori­tăților locale ge­nerează revolta contribuabililor. La Amara, unul dintre ei a descărcat o remorcă cu moloz provenit din construcții în curtea Primăriei. Gestul cetățeanului a fost justificat de faptul că autoritățile i-au interzis depozitarea deșeurilor la platforma de gunoi a orașului. Primarul Ion Măiță susține că cetățeanul respectiv va suporta rigorile legii pentru că a refuzat încheierea unui contract de salubritate, precum și colectarea selectivă a deșeurilor. Amara nu are un sistem de colectare selectivă a deșeurilor, în pofida faptului că această obligație este stipulată legal din 2011.

Faptele vorbesc de la sine
Sandu Cristian, din Amara, a descărcat în dimineața zilei de 10 septembrie 2019 o remorcă de moloz provenit din construcții în curtea Primăriei Amara. Gestul cetățeanului a fost dictat de refuzul autorităților de a-i oferi o alternativă pentru evacuarea acestui tip de deșeuri din curtea casei pe care o construiește. Conform declarațiilor familiei, el a încercat timp de o săptămână să obțină un container de deșeuri pentru depozitarea acestora. De asemenea, în dimineața zilei de 10 septembrie a.c., el a transportat deșeurile la platforma de gunoi a orașului, însă paznicii nu i-au permis să-l descarce. Exasperat, Sandu Cristian a descărcat gunoiul în curtea Primăriei Amara. Primarul Ion Măiță a declarat inițial că nu-l cunoaște pe cetățeanul respectiv și că acesta a refuzat să încheie contractul de salubrizare: «Știu atât, că nu vrea să încheie contractul de salubrizare! Așa sunt unii, caută să scape de obligații și refuză să colecteze selectiv deșeurile... Noi avem acum o firmă nou înființată care încearcă să rezolve toate aceste probleme. Cu siguranță va suporta rigorile legii pentru că trebuie să dăm un exemplu. Sunt atâția oameni care respectă legea și toți trebuie să facem la fel!». Tatăl lui Sandu Cristian, Constantin, susține că există un contract de salubrizare și că acesta e plătit la zi: «Avem contract și îl plătim. Casa e în curtea noastră... Iar băiatul a vrut să plătească pentru moloz. Nu a avut cui! Am așteptat degeaba. Ce era să facă?! Să arunce și el ca toată lumea în câmp sau prin șanțuri... N-am vrut decât să facem ce trebuie făcut. Dar ei nu ne-au lăsat! Nu așa se face curățenie. Primarul ăsta o să ajungă să-și pună toată lumea în cap!».

Revolta mocnește
La mai puțin de oră de la incident, una dintre mașinile de salubritate ale orașului a încărcat molozul din curtea Primăriei. Încercarea de a mușamaliza incidentul nu a fost agreată de cetățenii care au fost martori. «În sfârșit, a avut unul c... să li se opună! Bravo lui, că prea își fac de cap... Asta nu e oraș, e stână fără câini!». Revolta cetățenilor orașului Amara este alimentată de schimbările recente operate de autorități la nivelul sistemului de colectare a deșeurilor. În urmă cu două luni, Primăria Amara a înființat o nouă firmă de salubritate, care obligă cetățenii să reînnoiască contractul de salubrizare. Mulți din cetățeni consideră clauzele contractului abuzive și refuză semnarea acestuia. Potrivit datelor oficiale, operatorul de salubrizare, Amara Business Grup, a reușit să încheie 2000 din cele 3500 de contracte care existau la nivelul localității. Mai mult decât atât, oamenii susțin că primarul Ion Măiță a angajat fratele și un văr în posturi de conducere la noul serviciu de salubrizare al localității. Iar vărul și-a angajat și nevasta! Valul de angajări supervizat de primar generează deja glume amare. Locuitorii orașului spun că, dacă strigi la ușa sediului serviciului de salubrizare «Șefu’», întorc capul 7 oameni. Pe lângă aceștia, în cadrul serviciului de salubrizare au fost angajați și 4-5 muncitori... Dincolo de «gura satului», orașul-stațiune se confruntă cu o situație îngrijorătoare. În timp ce le cer cetățenilor să respecte reglementările legale, autoritățile încalcă flagrant Legea 211/2011 privind regimul deșeurilor care impune colectarea selectivă a deșeurilor. Mai mult decât atât, platforma de gunoi a orașului, deși oficial închisă, continuă să se extindă. Singura măsură adoptată (și care stă, de altfel, și la baza incidentului din 10 septembrie 2019!) o reprezintă instalarea unor camere de luat vederi pentru sancționarea contribuabililor care nu au unde să depoziteze deșeurile din gospodării.

10 Septembrie 2019, 12:10 (8313 vizualizări - 27 comentarii)

Citiți și:
Grădina de Vară din Amara va fi modernizată. Adio, Festivalul «Trofeul Tinereții» 2020!
Amara cheltuie 414 mii de lei pentru potabilizarea apei
Amara, stațiunea care plânge/râde cu un ochi

Comentariile cititorilor:


Revoltat:
(11 Septembrie 2019, 08:56)
Se zice ca gospodarul localității este viceprimarul . La Amara avem un viceprimar pe care la numit sora lui prin Moraru . A lucrat la hotel Ialomita cât a fost mama lui altfel era dat afară de Ionescu de mult .Ce îl recomanda pentru aceasta funcție ? Un neica nimeni care e dus în spate de Moraru ca de altfel mulți alții inclusiv primarul care este pe persoana fizica .Serviciul de salubrizare cred ca a intrat tot pe mana lui Moraru ca e de scos bani ! Dacă nu vom lua atitudine sa schimbam aceasta cloaca din primărie , salubrizare ,politie locala vom ajunge și f....Și cu banii luați !
Xzz:
(11 Septembrie 2019, 00:51)
Voi lati votat ati pus botu la moraru si lati votat e marca moraru si asta .moraru trebuie sa mearga la inchisoare nu asta ca moearu a furat da rupt
xyz:
(11 Septembrie 2019, 00:49)
Pentru indivizii ce tot aduc acuze la adresa primarului, sau a primariei, Consultati legea in amanunt.. Daca tot sunteti asa destepti, intrati ma voi in juridic si tot.. si faceti cum a zis si cel de mai sus, macar 1%. Voi sunteti niste frustrati, care aveti alte probleme din cauza acestei tari, ca toti de altfel, dar nu mai vorbiti in necunostinta de cauza, si nu mai aduceti acuze inutile fara dovezi. Daca legea-i proasta-n tara, fiecare face ce poate in masura in care n-o incalca. Daca tu sau eu credem ca e corect intr-un anume fel, totodata mai e si etic sau moral, asta nu inseamna ca e si legal. Odata incalcata legea, incercand sa faci ce-i corect, ai de suferit. Vorbesc la modul general, si nu in afara subiectului, dar e un lant unde fiecare problema are legatura cu o alta. Si trebuie rupt acest lant de undeva. Luati-va de aia care fac legile. Fugiti s-o huiduiti pe Dancila si restul, daca asa bine va pricepeti la asta.
Nnn:
(10 Septembrie 2019, 23:02)
A răsturnat un drac....Are o remorcuta pe care o umple mereu ca are casa în construcție,un pachet de mușchi în rest neuroni zero Câinii pe care îi lasă în mijlocul drumului nu îi vede De luni de zile trebuie sa fiu atent la Patrupedele lui sa nu fiu mușcat Pai ce în Anglia unde a fost dacă făcea așa îl arestau ăia...
bravo BRAVO DE MI DE ORI:
(10 Septembrie 2019, 20:16)
si pe vremea lui MORARU era la fel doar ca a avut noroc sa nu fie  unul gen Cristi ,
ATENTIE pe cimp la Amara sunt gunoaie ce nu a vazut Europa LA strada VIILOR   drumul catre cimp a fost ingustat ADICA    ARAT SI PUS PORUMB ABUZIV CU CONSINTAMINTUL PRIMARIEI FOARTE GRAV LA PUSCARIE CU TINE MAITA
Mioara:
(10 Septembrie 2019, 20:09)
Este absurd sa ridici gunoiul o data pe saptamana, iar cetateanul sa plateasca la fel sau mai mult decat pana acum! In luna iulie nu au ridicat plasticul si am sunat la Salubrizare. Mi s-a recomandat sa pun sacii in masina mea si sa ma duc la statie sa-i duc. Am stat 5 saptamani cu plasticul in curte: au fost cinci zile de miercuri in luna aceea. Ce sa mai spun despre nunti! Vreau, nu vreau, particip, de anul trecut, in  fiecare sambata, uneori si duminica, la nuntile de la unul dintre localurile de langa lac, presupun. Avem nu stiu cate randuri de politie, dar angajatii lor nu aud muzica; nici de la nunta, nici din casele unora dintre cetateni. Am trimis mail la Primarie, am scris la Sesizari pe facebook, dar vezi sa se uite cineva. Cui i s-o fi aplicand Legea ordinii publice? Poate are domnul primar un purtator de cuvant sau un responsabil in relatii cu comunitatea care sa citeasca macar comentariile la acest articol si sa-i spuna realitatea.
Wxy:
(10 Septembrie 2019, 19:10)
Tu asta care te crezi scolit, vino tu la primarie daca esti asa bun si destept , vino si fa si tu macar 1% din ce a facut omul asta. Macar a avut curajul sa se implice si sa schimbe ceva , dar cu dobitoci ca tine care vorbesc in nestiinta de cauza ce poti sa faci? Stii sa critici , sa jignesti oameni despre care nu stii nimic . Si nu mai vorbi ca boul la poarta noua
No name:
(10 Septembrie 2019, 17:56)
Tot ei vor sa iasa nevinovați.bai nea primar, cel care nu știi sa legi 3 fraze mai treci și tu pe la școală, terminați alea 8 clase și după vino cu pretenții la noi. Vrei ca noi sa îți plătim taxa pentru gunoi da tu pui sa vina odată pe săptămână să îl ridice. Ia zi tu stai cu gunoiul o săptămână în casa? Dacă ai prea puțin o sa venim și noi cu al nostru și ți l lăsăm cadou la primarie.
X:
(10 Septembrie 2019, 17:13)
Asa le trebuie sant niste hoti
Nume::
(10 Septembrie 2019, 16:45)
Anchetat primarul localități Amara si trimis ani buni in închisoare confiscandui si averea ca recuperarea pagubei create statului român adică cetățenilor care au contribuit cu bani pentru salariile si serviciile acestui primar din localitatea Amara!
Unu care-și vede de treaba lui:
(10 Septembrie 2019, 14:23)
Așa ne trebuie, dacă suntem niște dobitoci, dacă punem botul la vrăjeală..... Primarul "Vorbă dulce și lungă", după ce că nu știe să facă nimic, face și mai rău. Păi mai nea primarule, mai lasă neamurile și caută oameni capabili să facă treburile administrative ale comunei!
Xxxx:
(10 Septembrie 2019, 14:02)
Tot respectul pentru acest cetățean, trebuie să le arătăm acestor parveniți si rapitori de funcții publice bine plătite ca nu se mai poate. JOS LABELE DE PE INSTITUȚIILE STATULUI