Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Un contribuabil a descărcat remorca cu moloz în curtea Primăriei

S-a umplut paharul la Amara!

Un contribuabil a descărcat remorca cu moloz în curtea Primăriei

Abuzurile autori­tăților locale ge­nerează revolta contribuabililor. La Amara, unul dintre ei a descărcat o remorcă cu moloz provenit din construcții în curtea Primăriei. Gestul cetățeanului a fost justificat de faptul că autoritățile i-au interzis depozitarea deșeurilor la platforma de gunoi a orașului. Primarul Ion Măiță susține că cetățeanul respectiv va suporta rigorile legii pentru că a refuzat încheierea unui contract de salubritate, precum și colectarea selectivă a deșeurilor. Amara nu are un sistem de colectare selectivă a deșeurilor, în pofida faptului că această obligație este stipulată legal din 2011.

Faptele vorbesc de la sine
Sandu Cristian, din Amara, a descărcat în dimineața zilei de 10 septembrie 2019 o remorcă de moloz provenit din construcții în curtea Primăriei Amara. Gestul cetățeanului a fost dictat de refuzul autorităților de a-i oferi o alternativă pentru evacuarea acestui tip de deșeuri din curtea casei pe care o construiește. Conform declarațiilor familiei, el a încercat timp de o săptămână să obțină un container de deșeuri pentru depozitarea acestora. De asemenea, în dimineața zilei de 10 septembrie a.c., el a transportat deșeurile la platforma de gunoi a orașului, însă paznicii nu i-au permis să-l descarce. Exasperat, Sandu Cristian a descărcat gunoiul în curtea Primăriei Amara. Primarul Ion Măiță a declarat inițial că nu-l cunoaște pe cetățeanul respectiv și că acesta a refuzat să încheie contractul de salubrizare: «Știu atât, că nu vrea să încheie contractul de salubrizare! Așa sunt unii, caută să scape de obligații și refuză să colecteze selectiv deșeurile... Noi avem acum o firmă nou înființată care încearcă să rezolve toate aceste probleme. Cu siguranță va suporta rigorile legii pentru că trebuie să dăm un exemplu. Sunt atâția oameni care respectă legea și toți trebuie să facem la fel!». Tatăl lui Sandu Cristian, Constantin, susține că există un contract de salubrizare și că acesta e plătit la zi: «Avem contract și îl plătim. Casa e în curtea noastră... Iar băiatul a vrut să plătească pentru moloz. Nu a avut cui! Am așteptat degeaba. Ce era să facă?! Să arunce și el ca toată lumea în câmp sau prin șanțuri... N-am vrut decât să facem ce trebuie făcut. Dar ei nu ne-au lăsat! Nu așa se face curățenie. Primarul ăsta o să ajungă să-și pună toată lumea în cap!».

Revolta mocnește
La mai puțin de oră de la incident, una dintre mașinile de salubritate ale orașului a încărcat molozul din curtea Primăriei. Încercarea de a mușamaliza incidentul nu a fost agreată de cetățenii care au fost martori. «În sfârșit, a avut unul c... să li se opună! Bravo lui, că prea își fac de cap... Asta nu e oraș, e stână fără câini!». Revolta cetățenilor orașului Amara este alimentată de schimbările recente operate de autorități la nivelul sistemului de colectare a deșeurilor. În urmă cu două luni, Primăria Amara a înființat o nouă firmă de salubritate, care obligă cetățenii să reînnoiască contractul de salubrizare. Mulți din cetățeni consideră clauzele contractului abuzive și refuză semnarea acestuia. Potrivit datelor oficiale, operatorul de salubrizare, Amara Business Grup, a reușit să încheie 2000 din cele 3500 de contracte care existau la nivelul localității. Mai mult decât atât, oamenii susțin că primarul Ion Măiță a angajat fratele și un văr în posturi de conducere la noul serviciu de salubrizare al localității. Iar vărul și-a angajat și nevasta! Valul de angajări supervizat de primar generează deja glume amare. Locuitorii orașului spun că, dacă strigi la ușa sediului serviciului de salubrizare «Șefu’», întorc capul 7 oameni. Pe lângă aceștia, în cadrul serviciului de salubrizare au fost angajați și 4-5 muncitori... Dincolo de «gura satului», orașul-stațiune se confruntă cu o situație îngrijorătoare. În timp ce le cer cetățenilor să respecte reglementările legale, autoritățile încalcă flagrant Legea 211/2011 privind regimul deșeurilor care impune colectarea selectivă a deșeurilor. Mai mult decât atât, platforma de gunoi a orașului, deși oficial închisă, continuă să se extindă. Singura măsură adoptată (și care stă, de altfel, și la baza incidentului din 10 septembrie 2019!) o reprezintă instalarea unor camere de luat vederi pentru sancționarea contribuabililor care nu au unde să depoziteze deșeurile din gospodării.

10 Septembrie 2019, 12:10 (6213 vizualizări - 27 comentarii)

Citiți și:
Amara, stațiunea care plânge/râde cu un ochi
Investiții de 25 milioane de lei pentru plajele publice din Amara
Localnicii din Amara, în pericol din cauza apei de la robinet

Comentariile cititorilor:


Revoltat:
(14 Septembrie 2019, 19:19)
Trecerea la un alt nivel de civilizație, reguli și norme europene , se poate face mai ușor dacă , vicele de la Amara speța noastră ar fi un exemplu în societate . Ca orice lucru impus în prima faza este respins de societate , când acest lucru este o persoana pe care nu o recomanda nimic din trecutul lui pentru a ocupa aceasta funcție este și mai rău .Și impus dacă se afirma cu ceva de când este în primărie poate era altceva .Așa este protejatul surorii și așa mai departe .Societatea se poate modela , dar cu oameni buni pentru schimbarea ei,cu oameni care sa nu uite de modestie ,respect pentru cetățean așa cum este el și mai bun și mai rău ca noi toți. Dar când ai o așa funcție trebuie sa fi tu cel mai bun . Exagerez ?
Pentru Revoltat:
(14 Septembrie 2019, 14:34)
A fi gospodarul localității, nu înseamnă că trebuie să fii responsabil pentru lipsa de simt civic și iresponsabilitatea care ii caracterizează pe unii cetățeni ai localității. Trebuie sa recunoaștem ca va trebui sa mai treacă mult timp de acum înainte pana când oamenii vor înțelege ca, pentru a avea un oraș cu care sa se mândrească, trebuie ca fiecare om sa contribuie prin respectarea unor reguli elementare de bun simt. Atâta timp cât nu vom fi dispuși sa ne aliniem unor norme și reguli impuse de societate, nu vom avea confortul pe care ni-l dorim cu toții.
Uvv:
(14 Septembrie 2019, 07:47)
Xyz Nu te mai da destept ca stiu ce mare prost esti.asa ca gura mica.sti vorba aia musca trage la c. cat si albina la miere.tu esti musca.
@Xyz:
(12 Septembrie 2019, 14:59)
Draga icsigregzet, "locatara"(locuitoare suna ca naiba) a Amarei, norocul tau e ca ai scris postarea ta, daca o recitai cu glas tare, ramaneai fara aer si lesinai. Asta e, daca ai lipsit de la scoala taman cand s-a predat lectia cu 'ce este punctul si unde se pune el in propozitii'...
Xyz:
(12 Septembrie 2019, 13:12)
Bună dragi locatari ai orașului Amara dar acea femeie cine dracu se crede să filmeze și să critice ea pe toată lumea mă refer la dna Mariana nebunica cine o fi ea Cami scăpa numele parca ea era pocăită și iubea pe toată lumea pe strada înainte de alegeri acum vreo doi ani când umbla cu soțul ei Onel că să fie ales că primar,rușine să-ți fie Mariano tu nu vezi că ai datorie de milioane la salubrizare veziti de gunoiul din ochiul tău nu de gunoiul din ochiul altuia că tu nu ești vreo sfântă și dacă nu ști legea te rog sa o mai citești că cei de la primărie nu au nici o vină,ci de la salubrizare așa că acei oameni care nu gândesc și nu sunt normali pot să fac așa ceva.
vasile:
(12 Septembrie 2019, 08:44)
cred ca asa le trebuie.acestor oameni pusi in functii si care nu isi dau seama ca palaria este prea mare pentru capul lor. Dar ce sa vorbim partidul vorbeste. Oare colonelul este un om sarac de a ajuns la salubrizare ? nu se gasea un tinar cu capacitate, Gunoier sef ne trebuia colonelul. 
Plătitor de impozit la lepre:
(12 Septembrie 2019, 07:54)
Un rahat ambalat în folie colorata tot rahat rămâne. Așa și diareea verbala a primarului care este la Amara !
Mioara:
(12 Septembrie 2019, 07:43)
NU e nevoie sa rastoarne rahatul in strada! Pute ingrozitor la gurile de canal. 

contribuabil:
(11 Septembrie 2019, 20:44)
pe cand  si continutul unei hasnale ? totul de rahat ...cu plusvaloare cum zice primarul...
Mmm:
(11 Septembrie 2019, 15:10)
Esti un primar de tot râsul,nu ai facut nimic pentru nimeni,în afara de rudele tale pe care le-ai pus la adăpost cu:locuri de munca,terenuri,suport la construcțiile caselor,oricum nu te mai votează nimeni,panarama ce esti ca daca am venit la tine cu o problemă minoră ai inceput sa vb de "festivalul clatitelor".pt cetățeni orașului amara esti un primar SECOND-HAND
Revoltat:
(11 Septembrie 2019, 14:38)
Cei care spuneți ca Moraru a făcut ,uitațiva la comuna Ciugud unde primarul a fost dat afară din PSD pentru ca a arătat ca se poate .E o comuna campioana la atragerea de fonduri europene ,și nu au avut un Moraru ce se vrea european și face parte din nu știu ce foruri europene. E o comuna ca afară cu un primar ce vrea sa facă pentru cetățeni .Și nu e singura comuna din tara care arata a oraș european nu ca Amara oraș de doi lei ca sa ia taxe și impozite mari primăria și arata ca o comuna din bărăgan cu oameni aleși de noi care se mulțumesc cu salariul mare și taie frunze la catei.
Uvv:
(11 Septembrie 2019, 13:54)
Wxy Inseamna ca si tu lucrezi la primarie.toti niste hoti de Anglia
Indiferență:
(11 Septembrie 2019, 13:16)
Mă alătur acestor comentarii, amintind ca acesti alesi locali merg pe jos prin urbea pe care o guverneaza numai in timpul campaniilor electorale, mai precis atunci cand au nevoie de voturile cetațenilor.Dupa aceasta introducere va rog sa-mi dati voie sa amintesc de felul in care arata strazile din asa numitul oras statiune Amara, unde acolo unde nu s-a pus nici macar piatra( pentru ca de asfalt nici nu poate fi vorba) sunt niste " grote" de ...........pentru ca in toamna anului trecut un individ cu un utilaj a lucrat exact ca la noi, a acoperit cateva gropite cu piatra la intrarea pe strada, dupa aceea " dumnezeu cu mila" .
Nu stiu cum in alte localitati ( vezi comuna Cosambesti unde impozitele si taxele sunt la nivel de comuna) s-au asfaltat toate strazile, dar nu disperati ca si in amara la intrare in zona "satului nou" langa sala de sport sa plantat de mai bine de un an o plancarda cu sloganul " Proiect european- modernizare strazi" sau cam asa ceva. Una peste alta sa speram asa cum am fost invatati, ca vine campania electorala si poate se vor mai asfalta ceva strazi si in infloritorul Oras Statiune Amara.
Si in final as dori o recomandare.Domnule primar, mai colindati pe jos strazile localitatii si daca dvs veti fi multumit atunci si cei care locuiesc vor avea cuvinte de multumire.
Eu:
(11 Septembrie 2019, 11:21)
Domnul Maita duce lipsa de talent de a fi bun manager a localități si alte lipsuri.Nu confundați increderea pe care a avuto moraru in el dar care se pare ca a dat greș.Moraru a facut ceva pentru Amara, din comuna a facuto oras si altele care se vede prin amara.Daca nu era el Moraru,Amara ajungea mai rau ca la Herculane.trebuie să fim realisti 2 minute si sa gandim la rece.
Amarean:
(11 Septembrie 2019, 09:21)
Localității Amara îi trebuie un primar care sa nu aibă rude aici pentru ca oricine ar venii din Amara o sa aibă polițe de plătit neamurilor și prietenilor sa poată sa aplice legea pentru toată lumea .Acum de fapt și pana acum dai în unu țipă zece .Partidele politice care nu joaca după muzica lui Moraru ar trebui sa se orienteze !