Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Canalizarea din Slobozia Nouă și Bora nu are finanțare

Investițiile de la Sfântu’ Așteaptă!

Canalizarea din Slobozia Nouă și Bora nu are finanțare

Administrația Mocioniu așteaptă fonduri pentru finanțarea investiției refe­ritoare la «extinderea și reabilitarea sistemului de canalizare menajeră și pluvială în Cartierele Slobozia Nouă și Bora». La sfârșitul lunii precedente, Consiliul Local a aprobat o Documentație de Avizare a Lucrărilor de Investiții pentru acest obiectiv în valoare de 7 milioane de lei. Primarul Adrian Mocioniu crede că investiția ar putea demara în următorii 2 ani...

Avem DALI, dar nu sunt bani Consiliul Local Slobozia a aprobat joi, 29 august 2019, Documentația de Avizare a Lucrărilor de Investiții (DALI) pentru «extinderea și reabilitarea siste­mului de canalizare menajeră și pluvială în Cartierele Slobozia Nouă și Bora». Valoarea estimată a acestei investiții este de 7 milioane de lei, iar durata de execuție ar trebui să fie de un an. Data demarării lucrărilor rămâne însă necu­noscută pentru că autoritățile nu au fonduri alocate pentru realizarea acesteia. Primarul Adrian Mocioniu recunoaște senin acest lucru, dar susține că această procedură trebuia îndeplinită. «Deocam­dată, nu avem fonduri pentru această investiție! Dar am demarat procedurile pentru a nu mai pierde timpul cum s-a întâmplat în cazul Parcului IMM sau a investiției din Piața Revoluției... Fie că voi rămâne eu, fie că va fi un alt primar, aceste proceduri trebuie îndeplinite la timp. Am respectat termenele în cazul Cartierului pentru tineri, iar acum avem acolo un cartier unde lucrările sunt aproape de final...» ne-a declarat el, printre altele. Reamintim că ultimele investiții la rețeaua de canali­zare din Cartierele Slobozia Nouă și Bora au fost sistate în 2010, după ce mu­nicipalitatea a cheltuit 3,5 milioane de lei. Rețeaua de canalizare este doar par­țial funcțională, iar firma care a executat lucrările, TMUCB, a intrat în faliment...

7 milioane nu sunt de ajuns! Chiar și în cazul în care lucrările vor fi executate vreodată, acestea sunt insuficiente pentru nevoile populației din cele două cartiere. Conform DALI realizată de către Almer Proiect SRL din Craiova, lu­crările se vor desfășura cu precădere în Cartierul Slobozia Nouă, pe strada George Coșbuc. Lungimea cana­lizării care ar urma să fie realizată este de 1,3 km. De asemenea, se vor executa lucrări pe strada Liliacului (46 m) și va fi reali­zată o conductă de refulare de 918 m care va face funcțională rețeaua de cana­lizare de acum 10 ani. Reamintim că situația în zonă este dramatică. Din cauza racordării ilegale a populației la rețeaua de canalizare aceasta se colmatează, iar apele menajere și materiile fecale inundă curțile oamenilor. Pentru rezolvarea acestei situații, în cadrul proiectului a fost identificată soluția instalării unor «vane de vacuum» și a unor «fose vidanjabile». Soluția proiectantului «elimină riscul de colmatare a rețelei de canalizare» și garantează funcționarea în condi­țiile în care «nu există un număr minim de consumatori care să fie obligați să se conecteze la rețea». Pentru Cartierul Bora nu există niciun fel de date privind investițiile care se vor face și, cel mai probabil, acest cartier va mai avea de așteptat ani buni pentru a reintra în atenția autorităților.

De la administrația Mocioniu, fără număr!
În context, merită reamintit faptul că în cei peste 3 ani de mandat, adminis­tra­ția Mocioniu a cheltuit peste 1 milion de lei pentru studii de fezabilitate și DALI. Majo­ritatea acestor documentații nu s-au concretizat încă în investiții reale. Iată câteva exemple: sistem alternativ de mobilitate urbană (77350 de lei), sistem inteligent de trafic (114240 de lei), sistem inteli­gent de iluminat public (153510 de lei), terminal intermodal pentru reduce­rea emisiilor de carbon (141610 de lei). O altă categorie de studii de fezabilitate este cea a investițiilor megalomanice, care nu vor fi inițiate, probabil, niciodată. Este, bunăoară, cazul studiului de feza­bilitate pentru construirea sălii de sport polivalente (83300 de lei), a cimitirului uman (53550 de lei), a celui pentru creșterea calității serviciilor sociale și asigurarea educației timpurii (101150 de lei) sau a celui pentru rețea integrată de piste de biciclete (113050 de lei). Valoarea însumată a acestor docu­mentații depășește 1 milion de lei.

11 Septembrie 2019, 18:05 (1464 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Slobozia: Reabilitarea Pieței Revoluției se amână pentru 2022
Transportul public la Slobozia produce pierderi de peste 1 milion de lei anual
Administrația Mocioniu la final de mandat
Prima realizare edilitară a administrației Mocioniu
Primăria Slobozia obligă cetățenii să se racordeze la o rețea de canalizare inexistentă!

Comentariile cititorilor:


culise:
(12 Septembrie 2019, 09:53)
Interesant cine face aceste documentatii tehnice pentru ca incaseaza niste bani pentru potentiale proiecte care probabil nu vor fi incepute niciodata. Scopul este clar, bani platiti la firmele care sunt alese pe spranceana si apoi comisionul! Nu este normal sa cheltui acum foarte multi bani ca sa comand un studiu, o documentatie tehnica pentru o sala polivalenta, cand stiu clar ca banii sunt putini, altele sunt prioritatile orasului (apa, groapa, strazi, utilitati) si oricum nu vom avea bani sa construim si sa finalizam acel proiect, sau, va veni un alt primar mai cinstit si competent (sper) si nu va considera oportun sa faca sala polivalenta (adica tichie de margaritar). Poate va prefera sa gaseasca alta sursa pentru captarea apei potabile si sa o aduca in oras. Da-ti demisia primare, nu mai imparti banii nostri pe unde ai tu chef, ca nu ai facut nimic util pentru oras. Ai invocat si tu greaua mostenire de la stoica cu groapa si statia de tratare a apei, dar in loc sa stopezi risipa banilor, ai procedat la fel ca ei si ne-ai indatorat mai mult, mintind pe fatza ca garantezi ca groapa va fi achitata din bani europeni. Deci, D E M I S I A ! oricum nu te mai alege nimeni (si nu incercati iar cu stoica, bacanu&comp, bagati la inaintare alta gluga de ciocani, sigur o sa pacaliti prostimea iar, din pacate).
amenda:
(12 Septembrie 2019, 09:11)
dar cetatenii din sl noua trebuie sa plateasca amenzi daca nu se racordeaza, conform adreselor amenintatoare pe care le au trimis oamenilor la inceputul verii.citeaza art din lege fara sa asigure conditii tehnice,pai de ce??sigur aplicarea amenzilor va fi urmata d eun val d eprocese in instanta, cum saa ceri racordare daca tot tu declari ca reteaua nu e functionala??