Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Președintele Moraru amenajează 225 de km de piste pentru biciclete în Ialomița

Administrație vizionară

Președintele Moraru amenajează 225 de km de piste pentru biciclete în Ialomița

Pentru că nu poate asfalta toate drumurile județene înainte de alegerile din 2020, președintele Victor Moraru a decis să construiască... piste pentru biciclete! Un proiect de hotărâre aprobat în ședința Consiliului Județean manda­tează instituția să demareze procedurile pentru construirea a 450 mii de mp de «piste de biciclete și trotuare». Valoarea estimată a acestei investiții este de 27 milioane de lei!

Tichia de mărgăritar a Președintelui
Proiectul inițiat de președintele Victor Moraru este unic la nivel județean. Potrivit notei conceptuale aprobate de către el, pistele de biciclete vor fi construite în toate localitățile în care există drumuri județene. Decizia e justificată prin Strategia de Dezvoltare a Județului 2014-2020 care sti­pulează ca prioritate «realizarea unei infrastructuri pietonale pentru asigurarea siguranței, confortului și îmbunatățirii ca­lității vieții oamenilor». În cadrul unei conferințe de presă care a precedat ședința Consiliului Județean, președintele Moraru a declarat că aceasta este o premieră administrativă. «Din informațiile pe care le deținem, nu mai există piste de biciclete în localitățile județului. Este un prim pas! Următorul va fi să asfaltăm toate drumurile județene în interiorul localită­ților din județ...». Conform do­cumentației, «trotuarul și pistele de biciclete vor avea o lățime minimă de 1 m, respectiv 0,7 m. Partea carosabilă a trotuarului și pistei pentru biciclete va fi mărginită de borduri prefabricate din beton simplu. (...) Pista pentru biciclete va fi executată doar în situația în care se asi­gură o continuitate de minim 1 km pentru fiecare localitate». Valoarea estimată a acestei investiții marca Victor Moraru se ridică la 27 milioane de lei. Suma este considerată una «optimală», ea urmând să crească sau să scadă după demararea lucrărilor de proiectare ale acestor piste de biciclete. Inițial, pentru demararea procedurilor legale asociate investiției, au fost estimate cheltuieli de 1% din va­loarea totală a proiectului, respectiv 270 mii de lei.

11 Septembrie 2019, 18:15 (2012 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
Revista presei Președintelui
Președintele Moraru semnează contractele ex-președintelui Ciupercă
Președintele Moraru promite asfalt de 160 milioane de euro

Comentariile cititorilor:


Cretinii vechi si noi:
(15 Septembrie 2019, 10:34)
Linistiti-va oameni buni!Cele 27 de miliarde de lei vechi se vor irosi doar daca se identifica minimum 1km de pista biciclisti continua si devine obligatoriu ca din 50 in 50 m sa se planteze stalpi de iluminat in mijlocul pistelor de biciclete,pentru competitivitate.Jaloanele cu bicicleta devin obligatorii,ele fiind aplicate si testate cu succes pe noile trotuare in Slobozia,cartierul Garii Noi.Ialomitenii vor fi obligati sa mearga pe trotuarele nou infiintate in pasi laterali sau beti morti,serpuind printre stalpi.Succes tuturor,multumim psd ului pentru sportivitatea in gandire si aplicare!
Bici Leta :
(13 Septembrie 2019, 07:00)
Don prezident,dar prietena ta i.m.face scoala de soferi cu Loganutzu lu'Nelutzu.E toata numa zambet!Vertical dar e zambet,nu gluma!Acum,o dai pă biciclete?Transferata din Amara,baga aerobic de 2 ani,zici ca-i Jane Fonda, cand erai tu june!Ai vorbit cu fetele?"Echipa ta",cum te exprimi...Ele ce zic? Gasiti biciclisti?Ca in judet avem alte prioritati:podul,sosAmara-Grivita si linitrof-pasaj bariera.Te bagi la alea?
gogaie:
(12 Septembrie 2019, 19:10)
Groapa nu e finalizata ca utilitate.incepe alta prostie.cetatenii platesc prostiile unora. Axum 2000 ani se construiau piramide ,ziduri,canale irigatii, la noi acum un primar nu realizeaza nimic. Ipotenta la grad local. 
In istorie:
(12 Septembrie 2019, 14:49)
In vremuri dedemult domnitorii ridicau pt posteritate manastiri pt credinta neamului, continuitatea scolilor(deslusirea buchiilor) si a bolnitelor(spitalele acelor timpuri) aflate in ingrijirea bisericii.. Actualul pres. CJalomita vrea sa intre in istorie cu titulatura "Pistele lui Moraru"..
Cetatean:
(12 Septembrie 2019, 11:59)
Mai oameni buni, voi ati observat in ce hal se misca podul rutier de peste raul Ialomita cand sunt cateva tiruri in acelasi timp pe el ? Vreau sa stiu si eu cine intra in puscarie daca acesta se prabuseste si face si ceva victime ? Alooo PSD !!!!
miti:
(12 Septembrie 2019, 07:59)
prima pista sa fie amara slobozia si sa fie inaugurata DE DOMNUL MORARU odata cu teatrul de vara si plaja zorilor[ugsr]
Amarean:
(12 Septembrie 2019, 07:50)
Un hipodrom când ca tot are cai?
chix:
(12 Septembrie 2019, 06:46)
Mare Ti-e gradina, Doamne! Ospiciu pentru nebuni cand face? Sa aiba unde sa se retraga dupa terminarea mandatului .........
Cetățeanul :
(11 Septembrie 2019, 23:58)
Azi mi am rupt mașina între Cocora si Cazanesti. De Amara-Grivita ce sa mai zic? Citind articolul nu mi dau seama daca Moraru face mișto de noi sau este idiot!
biciclist :
(11 Septembrie 2019, 20:35)
sa propuna si o lege ...nu cumva sa se intalneasca 2 biciclisti  pe aceeasi pista ...la 70 cm...
ca si drumurile in amara s-au asfaltat ..unele...tot cu economie...se intalnesc 2 masini ..musai una urca pe trotuar  ...
victor:
(11 Septembrie 2019, 19:40)
Dar drumurile judetene le-am terminat??? Exact! Tichie de margaritar!!!
Gabriel:
(11 Septembrie 2019, 19:22)
Felicitari pt initiativa! Sper sa se materializeze!
Dorel:
(11 Septembrie 2019, 18:34)
Daca pistele de biciclete nu au stalpii de iluminat stradal in mijlocul lor, sa nu le mai faca ! Hai Moraru Victor ai gasit proiectantul si firma aia care vor pune stalpii in mijloc ? Apeleaza panprieteni ! Ha ha ha ha