Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Școlile din Ialomița sunt tratate cu indiferență

Și anul acesta

Școlile din Ialomița sunt tratate cu indiferență

Un nou an școlar, aceleași probleme. Unitățile de învățământ din Ialomița continuă să se confrunte cu lipsa autorizațiilor sanitare de funcționare, lipsa rețelelor de apă curentă sau utilizarea mobilierului învechit. Deși toate autoritățile cunosc aceste deficiențe de ani buni, nimeni nu a găsit o soluție pentru rezolvarea lor. Mai mult, oficialii Inspectoratului Școlar Ialomița au dat asigurări că, la nivelul județului, școala a început fără disfuncționalități. «Nu este nimic în nere­gulă cu școlile din Ialomița!» a precizat Simona Tonț, șefa Învățământului ialomițean.

Realitatea din școli Rețeaua școlară a județului Ialomița este alcătuită din 144 de unități de învățământ cu personalitate juridică sau arondate acestora. La fiecare început de an școlar, școlile și grădinițele din județ întâmpină același tip de probleme, fără a fi rezolvate. Lipsa autori­zațiilor sanitare de funcționare este una dintre ele. Grădinița cu program normal din Sălcioara așteaptă de 11 ani să beneficieze de un astfel de document... Autorizația i-a fost retrasă în urma unui control efectuat de inspectorii Direcției de Sănătate Publică Ialomița în 2008. De atunci și până în prezent, nici autoritățile locale, nici reprezentanții unității de învățământ nu au făcut eforturi pentru obținerea autorizației. Problemele identificate atunci sunt constatate și în prezent: «grădinița nu cores­punde ca structură funcțională-spații subdimensionate, cubaj necorespunzător, iluminat natural deficitar», se arată într-un Raport oficial al Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Într-o situație similară se află și Liceul Pedagogic «Matei Basarab» și Colegiul Național «Mihai Viteazul», ambele din Slobozia, care de 9, respectiv 7 ani, nu pot obține autori­zația sanitară pentru 14 clase, întrucât spa­țiile în care sunt amenajate încalcă un ordin al Ministerului Sănătății! La Școala Borănești problemele cu privire la potabilitatea apei pe care o beau elevii au fost sesizate încă din 2017. Controlul efectuat anul acesta a scos în evidență aceeași situație: «rezultate ne­corespunzătoare pri­vind expertizarea microbiologică și fizico-chimică a apei» susțin inspectorii DSP Ialomița. Administrația locală ridică din umeri neputincioasă și pasează responsabilitatea în curtea altor instituții publice...

Este nevoie de mobilier nou O altă problemă veche, dar nerezolvată o reprezintă și utilizarea mobilierului învechit. În clasele a 15 școli și licee din Ialomița există piese de mobilier vechi de mai bine de 30 de ani. Una dintre aceste unități de în­vățământ este Liceul Tehnologic «Iordache Zossima» din Armășești. Liceul din Armășești se află într-o situație specială, deoarece clă­direa este trecută pe lista monumentelor is­torice din județ, iar pentru orice intervenție la exteriorul sau interiorul său este nevoie de expertize și avize ale căror prețuri sunt destul de ridicate. Cu toate acestea, situația este cunoscută de mai bine de 5 ani, dar în tot acest timp nu au fost făcute eforturi pentru dotarea liceului cu piese de mobilier sau ma­teriale didactice noi. Grupul Școlar de Industrie Alimentară din Fetești, Școlile Gimnaziale Cegani, Sălcioara, Movila sau Andrășești utilizează, de asemenea, mobilier învechit de ani buni... Deși nevoile sunt multe, indiferența autorităților atunci când vine vorba despre confortul elevilor este la fel de mare. Mai mult, în ciuda realității prezente în școlile din județ, oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au o opinie contrară. «Nu este nicio problemă în școli! Sunt câteva aspecte punctuale care se vor rezolva... Toate unitățile au început școala în cele mai bune condiții!» susține Simona Tonț, inspectorul școlar ge­neral al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

13 Septembrie 2019, 16:20 (1234 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Mariana:
(14 Septembrie 2019, 18:46)
14 clase cu elevi fără siguranța vieții? 14 • 30 = 420 elevi, de suflete, în pericol de moarte? + câțiva profesori. Cum se poate tolera situația asta de 7 ani???? Se așteaptă tragedia și, poate, după....Ca la Caracal, în toată România!
Sandu:
(14 Septembrie 2019, 07:47)
Școlile nu sunt ale ISJ....nici habar nu au de școli! De niciun fel! Da la ce o mai fi bun ISJ, in afară de hârtii și fițe?!? Cu demolarea școlilor se ocupă directorii și profesorii.
Medelina:
(13 Septembrie 2019, 23:06)
Școlile sunt ale primăriilor! Nu sunt luate pe persoana fizică de profesori. Școala în sus, școala în jos, profesorii... Mai schimbați măi subiectul că ne plictisiți
George: